Az újrakezdés költségvetései

Az újrakezdés költségvetései

Székelyföld legnagyobb városainak költségvetéseit elemeztük

Fotó: Székelyhon

Csak az fél a számoktól, aki fél a számonkéréstől – tartja a mondás. A költségvetési tervezésnél nincs számonkérés, ez még csak az álmodozásról szól. Arról, hogy egy település, azaz annak vezetése mit szeretne megvalósítani az előtte álló naptári évben. A számonkérés jóval később, a költségvetési zárszámadás elfogadásakor történik, amikor az önkormányzati testület határozattal hagyja jóvá az apparátus egyéves munkáját.

Geréb László

2021. május 17., 11:202021. május 17., 11:20

Már a jóváhagyás pillanatában sok esetben homok kerül a szerkezetbe, hiszen a települések éves költségvetését előző év végégig kellene jóváhagynia az önkormányzati testületnek. Azonban azáltal, hogy a helyi költségvetések bevételének részét képezik az országos, valamint a megyei költségvetésekből kapott visszaosztások, arra ítéli a településeket, hogy csak az országos, illetve a megyei költségvetések elfogadása után tudják tárgyalni és megszavazni a települések büdzséit.

A 2021-es év az előző évekhez hasonlóan újból azt hozta, hogy a települések az éves költségvetésüket négy hónap késéssel, csak az áprilisi hónap folyamán tudták elfogadni az országos költségvetés késése miatt.

A 2021-es év települési költségvetései több szempontból is érdekesek.

  • Egyrészt a 2020-as helyhatósági választások után ez az első év, amelyben a választásokon nyertes városvezetők tervezhették meg a települések jövőjét.

  • Másrészt a járvány sújtotta 2020-as év után a 2021-es költségvetések mutatják meg, hogy az egyes települések mekkora lendülettel kezdik újra az életet.

  • Ugyanakkor a 2021-es költségvetésekben már masszívan kell látszódjon az előző EU-s költségvetési ciklus lehívott forrásainak a felhasználása, valamint már látszódnia kell az EU által finanszírozott gigaprogram, az Országos Helyreállítási Tervre (PNRR) való felkészülés is a betervezett tervek és tanulmányok formájában.

Górcső alatt a büdzsék

A fentiek tükrében vettük górcső alá a székelyföldi városok 2021-es költségvetéseit. A 2020-as kedvező választási eredmény következtében Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós és Kézdivásárhely mellett Marosvásárhelyt is bevettük az elemzett városok közé. Természetesen

az elemzett városok nem ugyanabban a ligában fociznak, így nagyon nehéz korrekt és objektív összehasonlítást végezni. Épp emiatt az abszolút értékek helyett költségvetési mutatószámokra és az egy lakóra visszaosztott összegekre helyeztük a hangsúlyt.

Az elemzés elején tisztázni szeretnénk két fontos fogalmat, amelyet rendszeresen kevernek a hozzászólók, éspedig a települések általános és helyi költségvetéseit. A település általános költségvetése a nagyobb, az átfogóbb, hiszen magában foglalja a település helyi költségvetése mellett a költségvetésen kívüli tételeket is. Azonban az általános költségvetésnek a döntő hányadát a helyi költségvetés teszi ki, ugyanakkor erre a költségvetésre van valós befolyása a településeknek, a településvezetésnek. Emiatt a költségvetés-összehasonlító elemzések a helyi költségvetésekre vonatkoznak, nem az általános költségvetésekre.

Lássuk a bevételi oldalakat

Az elemzést a hat város költségvetésének a bevételi oldalával kezdjük.

Az önkormányzatok bevétele négy fontosabb részre osztható:

  • egyrészt a saját jövedelmek (helyi adók és illetékek, stb.), amelyek mértéke a lakosság és cégek vagyoni állapotát tükrözi,

  • másrészt a megtermelt jövedelemadóból történő visszaosztás (65 százalékot kapnak vissza a települések), amely a településen dolgozó személyek jövedelmeit tükrözi,

  • harmadrészt a központi költségvetésből történő visszaosztás, amely az egyes városvezetés politikai lobbierejét tükrözi,

  • negyedrészt a lehívott EU-s pályázati források, amelyek az adott város hivatali apparátusának hatékonyságát, ügyességét tükrözi.

Galéria

Az abszolút értékeket tartalmazó táblázatból már pár érdekes információ kiolvasható. Egyrészt a négyszer akkora lakosságú Marosvásárhely költségvetési bevétele alig két és félszerese a csíkszeredainak. Másrészt a feleakkora lakosságú Gyergyószentmiklós költségvetési bevételei meghaladják a Székelyudvarhelyét. Érdekes részlet az is, hogy Csíkszeredában közel kétszer annyi jövedelemadó-visszaosztás folyik be, mint Székelyudvarhelyre, míg a helyi adók és illetékek esetében szinte ugyanannyit tervezett be a két város.

Kormányzati támogatás és EU-s projektek esetében

Székelyudvarhely és Kézdivásárhely tervezett a legkevesebbet, ami meg is látszik a költségvetési főösszegén a két városnak. A bevételi oldal esetében két mutatószámot emeltünk ki, egyrészt az egy lakosra jutó bevételeket, másrészt pedig az idegen források részarányát a bevételeken belül.

Galéria

Az egy lakosra jutó bevételeknél Gyergyószentmiklós vezeti a sort, amelynek oka a bevételeket tartalmazó táblázatban is fellelhető nagymértékű kormányzati támogatásoknak és EU-s projekteknek köszönhető. A legkevesebb egy lakosra jutó bevétellel Székelyudvarhely rendelkezik, amely bevétel kevesebb mint fele a gyergyószentmiklósinak, amelynek oka a külső finanszírozások elmaradásában keresendő.

A második mutatószám a külső források részaránya a helyi költségvetésben. Ez a részarány két dolog miatt is fontos: egyrészt ha magas a külső források részaránya, az azt jelenti, hogy az önkormányzat nem a helyi lakossággal fizetteti meg a város fejlesztését, másrészt amely város nem képes külső forrásokat bevonni, az nem tud nagy volumenű fejlesztéseket megvalósítani. Ennek oka, hogy az igazán nagy fejlesztési projekteket nem lehet helyi bevételekből megvalósítani, mivel azok épp hogy elégségesek a kötelező feladatok ellátásához.

Galéria

A külső források részaránya Gyergyószentmiklóson a legnagyobb (közel háromnegyede a bevételeknek), ami az elmúlt években összeállított és leszerződőt kormányzati és EU-s projektek lehívásának köszönhető. A legkisebb arányú külső forrással Székelyudvarhely rendelkezik (alig haladja meg a költségvetése egynegyedét), a Küküllő-parti városnak még mindig nem sikerült számottevő összegeket lehívnia a korábbi években megnyert EU-s projektjeiből.

A kiadási oldal számai

Az elemzett hat város költségvetésének kiadási oldala nagyságrendekben követi a bevételi részt, hiszen csak abból lehet költekezni, amit bevételeznek az önkormányzatok. A két oldal közt mégis fellelhető eltérést az előző évből megmaradt összegek (maradványok) idei évi kiadásaiba való belefoglalás jelenti. A legnagyobb eltérést a bevételek és kiadások között Csíkszereda esetében látunk, amely város 61,7 millió lej maradványértéket hozott át 2020-ból, amelyet a város teljes egészében beruházásokra tervezi felhasználni. Székelyudvarhely esetében ez a különbség 12,6 millió lej, amelyet szintén beruházásra használnak fel.

Galéria

Mindamellett, hogy sok kötelező jellegű feladatot látnak el az önkormányzatok, a költségek struktúrájában mégis jelentős különbségeket fedezhetünk fel. A legelső és egyben a legjelentősebb különbség, hogy a városok mennyit költenek a költségvetésükből a városműködtetésre és mennyit a fejlesztésre. Ez azért fontos, mert egy város lakóinak az életminősége nagymértékben a városban megvalósuló beruházásoktól függ. Amely város a költségvetése nagy részét a működésre fordítja, az nem tud előremutató fejlesztéseket megvalósítani.

Galéria

A költségvetéséből Gyergyószentmiklós fordítja a legnagyobb részarányt beruházásokra, ez az arány eléri a város költségvetésének szinte a háromnegyedét. Ez egyértelműen a lehívott kormányzati és EU-s támogatásoknak köszönhető. Csíkszereda és Kézdivásárhely a költségvetésének több mint felét tervezi beruházások megvalósítására. Marosvásárhely és Székelyudvarhely az a két város, ahol a költségvetések alig egyharmadát költik beruházásokra.

Egy települési költségvetés minden fejezetének részletes elemzésére helyszűke miatt nem térhetünk ki. De a lakosság szempontjából legfontosabb tételeket a következőkben megpróbáljuk áttekinteni.

Mindig kényes téma, hogy az egyes városok mennyit költenek a polgármesteri hivatal fenntartására. Annak érdekében, hogy összehasonlíthatók legyenek a számok, egy lakosra visszaosztva vizsgáltuk ezt a költségtételt. Ugyanakkor arra is kitértünk, hogy a fejlesztési költségeket (58-as és 70-es kód) kivontuk a hivatali fenntartás (51.02) fejezetből annak érdekében, hogy azokkal a költségekkel ne terheljük a működtetést. Az így összeállított ábrából az olvasható ki, hogy az egyes városokban mennyibe kerül egy adófizető állampolgárnak a hivatal működése.

Galéria

A fenti grafikon számai alapján a székelyudvarhelyi és csíkszeredai polgármesteri hivatalok működtetése kerül a legnagyobb összegbe, amelyek esetében az egy lakosra jutó működési költség szinte duplája a leginkább spóroló sepsiszentgyörgyi hivatalnak.

Minden város életében kiemelt fontosságú az oktatás finanszírozása, hiszen az oktatás, a gyerekek tudásába való befektetés jelenti a jövőt. Az oktatási intézmények személyi kiadásai (a tanárok és a kisegítő személyzet fizetése) nem része a városok költségvetésének, azt az oktatási minisztérium finanszírozza. A helyi költségvetésekben az oktatási intézmények működtetési és fejlesztési költségei vannak belefoglalva.

Galéria

Az egy lakosra jutó oktatási költségek tekintetében Csíkszereda nagyságrendekkel vezeti a mezőnyt, ami a nagy összegű iskolafelújítási pályázatoknak köszönhető. A legkevesebb egy lakosra jutó oktatási kiadása Székelyudvarhelynek és Marosvásárhelynek van, amely összegek kevesebb mint felét teszik ki a jóval kisebb Gyergyószentmiklós vagy Kézdivásárhely egy lakosra jutó oktatási kiadásainak.

A kulturális, sport és vallási tevékenységek finanszírozása szintén fontos terület az önkormányzatok feladatai között. Az összehasonlíthatóság érdekében ez esetben is egy lakosra vetítve vizsgáltuk ezeket a kiadásokat.

Galéria

Ezen költségek esetében Csíkszereda és Kézdivásárhely vezet, a sort pedig Marosvásárhely zárja, ahol alig egynegyedét költik kultúrára és sportra, mint az előbbi két városban. Ez azért is meglepő, mert Vásárhelyt a régió kulturális központjaként tartják számon az emberek, ugyanakkor a sportélet területén is kiemelkedő helyet foglal el a város.

Minden ember a saját bőrén vagy épp a saját kocsiján érzi az önkormányzatok által kezelt helyi utak állapotát. Épp ezért szintén egy érzékeny téma, hogy az önkormányzatok mennyit költenek az utak karbantartására és fejlesztésre.

Galéria

A legnagyobb mértékű úthálózati fejlesztéseket Csíkszeredában és Marosvásárhelyen terveznek a 2021-es költségvetések szerint. Az előző két város összegeinek kevesebb mint felét költi az utakra Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely ebben az évben.

A következtetések levonását a kedves olvasóra bízzuk. Tudjuk, hogy a számok makacs dolgok, épp ezért nem is szorulnak bővebb kommentárra. Az elemzésben használt számokat a hat város nyilvánosan közzétett költségvetéséből vettük át. Az egyes számok mögött természetesen lehetnek olyan részletkérdések, amelyek árnyalják a számok mutatta valóságot. Azonban mi óvtuk magunkat attól, hogy minden számhoz magyarázatokat keressünk az érintett városoktól, hiszen akkor tízszer ekkora anyagba sem tudtuk volna összefoglalni a mondanivalónkat. De ugyanakkor annak is tudatában vagyunk, hogy minden várost szigorú keretek között tart a jogi szabályozás a költségvetés összeállítását illetően, így nem igazán lehet magyarázkodásra adó okot találni.

A hivatalosan közzétett számok objektív elemzése olyan valóságot tükröz, amelyből egyrészt a lakosok megismerhetik az egyes városok vezetéseinek 2021-re vonatkozó terveit, másrészt az egyes városok vezetői egy benchmarking-elemzésnek megfelelően tanulságokat vonhatnak le a saját működésükre vonatkozóan.

(A benchmarking egyébként olyan elemzési és tervezési eszköz, amely lehetővé teszi a vállalatok, jelen esetben önkormányzatok összehasonlítását.) Azonban azt is fontos megjegyeznünk, hogy

minden költségvetés annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle!

A települések elfogadott költségvetései az önkormányzati képviselők álmait tükrözik, de ezek valóra váltása már a hivatali apparátus feladata. Ha ténylegesen valós képet akarunk kapni egy város költségvetési működéséről, akkor figyelemmel kell kísérjük az év végi zárszámadásokat is, hiszen azokból derül ki, hogy az egyes hivataloknak mennyire sikerült a tanácsosok által megálmodott terveket kivitelezniük.

A szerző a Románia Magyar Közgazdász Társaság székelyudvarhelyi szervezetének vezetője.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

Épp 15 éve, hogy felállították a Gyergyóremetéhez tartozó Hegyesbükkben a keresztet, mellé pedig egy oltárként szolgáló asztal is került, amely háborítatlanul állt ott egészen mostanáig, míg valaki kárt tett benne.

Rongálás a hegyesbükki keresztnél
Rongálás a hegyesbükki keresztnél
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

2024. március 29., péntek

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot

Valószínűleg az elmúlt hét évtized legmelegebb márciusi hétvégéje lesz a mostani. A vezető meteorológus előrejelzése szerint az ország minden régiójában 20–22 fok feletti hőmérséklet várható, így igazán szépnek ígérkezik az idei húsvét.

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot
2024. március 29., péntek

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű

Hét napot tartózkodott Romániában a Fremuth nevű barátkeselyű. A jeladóval ellátott madár két év alatt több mint tíz európai országot látogatott meg.

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű
2024. március 29., péntek

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók

Négy település önkéntes tűzoltói siettek pénteken délután Gyergyószentmiklósra, ahol egy csarnok tetőszerkezete kapott lángra.

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók
2024. március 29., péntek

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál

Megkezdte a közterületen elhagyott személygépkocsik elszállítását a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Egyelőre négy parkolóhelyet szabadítottak fel.

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál
2024. március 29., péntek

Napokig készítették a hímes tojásokat, majd kiállították a legszebbeket

Hagyományőrzéssel és közösségépítéssel ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókegyesülete, mely a hét elején tojásíró kalákát, majd a termésből kiállítást szervezett.

Napokig készítették a hímes tojásokat, majd kiállították a legszebbeket
2024. március 29., péntek

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu

Hungarikummá vált a székelység kisépítészeti csodája, a székelykapu. A díjazásra a napokban megtartott IV. Hungarikum Díjátadó Gálán került sor. Az elismerést Szőcsné Gazda Enikő, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója vette át.

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu
Hungarikum-díjat kapott a székelykapu
2024. március 29., péntek

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu

2024. március 29., péntek

Három autó ütközött a csíkszeredai Ligat hídon

Láncbaleset történt Csíkszeredában a nemrég felújított vasúti felüljárón pénteken délelőtt. A balesetben egy személy sérült meg.

Három autó ütközött a csíkszeredai Ligat hídon
2024. március 29., péntek

Húsvéti szentmisék és istentiszteletek rendje a székelyudvarhelyi templomokban

A húsvéti ünnepkör alkalmából Székelyudvarhelyen tartandó szertartások, szentmisék, illetve istentiszteletek rendjét foglaltuk össze nagypéntektől húsvét hétfőig.

Húsvéti szentmisék és istentiszteletek rendje a székelyudvarhelyi templomokban
2024. március 29., péntek

Útlezárások a nagyszombati feltámadási körmenet és az ételszentelés idején Csíkszeredában

Nagyszombaton és húsvét vasárnapján több útszakaszon és időpontokban kell útlezárásra, forgalomkorlátozásra számítani a csíkszeredai templomok környékén – tájékoztat Facebook oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

Útlezárások a nagyszombati feltámadási körmenet és az ételszentelés idején Csíkszeredában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!