Fotó: Boda L. Gergely
Szerdán ülésezett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Egyetem tervezett egyesítését előkészítő egyeztető bizottság. A bizottság tagja dr. Nagy Előd, a MOGYE rektor-helyettese is, aki a Marosvásárhelyi Rádiónak elmondta: az ülésen az egyesítésre vonatkozó szándéknyilatkozatot mutatták be a bizottságnak, amelynek a feladata lesz egy részletes technikai elemzés elkészítése is.
2018. január 17., 18:462018. január 17., 18:46
Liviu Pop oktatási miniszter hétfőn Marosvásárhelyen találkozott a MOGYE, valamint a Petru Maior Egyetem vezetőségével is. A találkozót megelőző sajtótájékoztatón, újságírói kérdésre válaszolva miszerint lehetségesnek tartja-e, hogy az orvosi egyetemen létrejöjjön az önálló magyar kar, a miniszter azt mondta, neki nincs ebbe beleszólása, hiszen az egyetemeknek autonómiája van, s az egyetem vezetősége dönti el, hogy valóban szükség van-e önálló karra. Hasonlóképp az egyetemi autonómiára hivatkozott akkor is, amikor a MOGYE és a Petru Maior Egyetem összeolvadásával kapcsolatos kérdést tettek fel neki az újságírók.
– mondta a tárcavezető.
„Eddig jegyben jártunk, most itt az ideje, hogy előkészítsük a házasságot” – ezt még tavaly novemberben nyilatkozta a két egyetem rektora. A MOGYE részéről Leonard Azamfirei úgy vélte, a két egyetem közötti kapcsolat megérett a továbbfejlesztésre; a két évvel ezelőtt életre hívott konzorciumot most az egybeolvadó egyetem váltaná. Az esetleges egyesítéssel kapcsolatban akkor a magyar oktatók néhány mondatos állásfoglalásukban adtak hangot aggályaiknak. A tanárok egyhangúlag kimondták, az egyesülés nem szolgálja az orvosi egyetem érdekét, még kevésbé a magyar tagozatét. Szabó Béla tagozatvezető a súlyvesztés folyamatának felgyorsulását látja az intézkedésben.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!