Fotó: Boda L. Gergely
Szerdán ülésezett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Egyetem tervezett egyesítését előkészítő egyeztető bizottság. A bizottság tagja dr. Nagy Előd, a MOGYE rektor-helyettese is, aki a Marosvásárhelyi Rádiónak elmondta: az ülésen az egyesítésre vonatkozó szándéknyilatkozatot mutatták be a bizottságnak, amelynek a feladata lesz egy részletes technikai elemzés elkészítése is.
2018. január 17., 18:462018. január 17., 18:46
Liviu Pop oktatási miniszter hétfőn Marosvásárhelyen találkozott a MOGYE, valamint a Petru Maior Egyetem vezetőségével is. A találkozót megelőző sajtótájékoztatón, újságírói kérdésre válaszolva miszerint lehetségesnek tartja-e, hogy az orvosi egyetemen létrejöjjön az önálló magyar kar, a miniszter azt mondta, neki nincs ebbe beleszólása, hiszen az egyetemeknek autonómiája van, s az egyetem vezetősége dönti el, hogy valóban szükség van-e önálló karra. Hasonlóképp az egyetemi autonómiára hivatkozott akkor is, amikor a MOGYE és a Petru Maior Egyetem összeolvadásával kapcsolatos kérdést tettek fel neki az újságírók.
– mondta a tárcavezető.
„Eddig jegyben jártunk, most itt az ideje, hogy előkészítsük a házasságot” – ezt még tavaly novemberben nyilatkozta a két egyetem rektora. A MOGYE részéről Leonard Azamfirei úgy vélte, a két egyetem közötti kapcsolat megérett a továbbfejlesztésre; a két évvel ezelőtt életre hívott konzorciumot most az egybeolvadó egyetem váltaná. Az esetleges egyesítéssel kapcsolatban akkor a magyar oktatók néhány mondatos állásfoglalásukban adtak hangot aggályaiknak. A tanárok egyhangúlag kimondták, az egyesülés nem szolgálja az orvosi egyetem érdekét, még kevésbé a magyar tagozatét. Szabó Béla tagozatvezető a súlyvesztés folyamatának felgyorsulását látja az intézkedésben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!