Fotó: Pethő Melánia
Az erdélyi magyar irodalom jeles képviselői részvételével zajlott a hétvégén a Gyergyószárhegyi Írótábor, amit idén tizenegyedszerre szerveztek meg.
2018. szeptember 23., 20:562018. szeptember 23., 20:56
A hétvégi írótábor nyitóeseményeként Siklódy Ferenc és Siklódy Fruzsina alkotásaiból képzőművészeti kiállítás nyílt pénteken a Cika-teremben. Apa és lánya közös kiállítása része annak az idén indított programsorozatnak, amellyel születésük kerek évfordulójának évében köszönti az alkotótáboraiban részt vevő művészeket a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ.
Fotó: Pethő Melánia
A szombati szakmai fórumon a legutóbbi írótábor óta eltelt időszakban elhunyt író-, költőtársakra emlékeztek a találkozó résztvevői, felelevenítve Bréda Ferenc, Egyed Péter, Jancsik Pál, Kántor Lajos és Kányádi Sándor emlékét, kiemelve munkásságuk jelentőségét. Elhangzott:
Felkérésnek téve eleget, a tábor szellemi mentorának feladatait Markó Béla író vállalta el – jelentette be Lövétei Lázár László, a Székelyföld Kulturális Folyóirat szerkesztője.
Varga László Edgár erdélyi költő kapta a Csiki László-díjat a XI. Gyergyószárhegyi Írótáborban – közölte vasárnap a Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata.
Száz esztendő kaland? – Honnan hová erdélyi magyar irodalom(történet)? – ezekből a kérdésekből kiindulva zajlottak a szombati előadások, beszélgetések. A témaválasztás aktualitását a Kántor Lajos és Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus szerzőpáros idén megjelent kötete jelentette. A könyv kiegészítése a szerzők egy korábbi munkájának. „Az első Kántor-Láng kötet 1970-ben jelent meg, és egy jelentős mérföldköve volt az erdélyi magyar irodalmi életnek. Egy sikeres kísérletet jelentett az erdélyi magyar irodalom önmeghatározására és valamiképpen egy közös értékrend megállapítására. Azóta eltelt majdnem egy fél évszázad, és Kántor Lajos – aki sajnos nem érhette meg a könyv megjelenését – kezdeményezte, hogy Láng Gusztávval együtt egészítsék ki ezt az irodalomtörténetet.
A beszélgetéseken megfogalmazódott: a továbbiakban is biztosítani kell a Szárhegyi Írótáborok folyamatosságát. Legközelebb két év múlva szervezik meg
Fotó: Pethő Melánia
„Ez azért fontos, mert ma,
– beszélt a hétvégi találkozó témájaként választott könyvről Markó Béla. Napjainkban jelentős alkotókat tud felmutatni az erdélyi magyar irodalom – jelenti ki. „Felnőtt egy olyan nemzedék, amely fontos könyveket tett le az asztalra” – fogalmazott. A kortárs írók, költők által feldolgozott témákat illetően érdekességként jegyezte meg:
Fotó: Pethő Melánia
A Gyergyószárhegyi Írótáborról szólva Markó kifejtette: „1989 után abba a helyzetbe kerültünk, hogy meg kellett szervezzük a magunk életét. Megalakultak a folyóiratok, a könyvkiadók, működött az irodalmi élet, aminek szerves része kell legyen az együttlét. Erre teremtenek alkalmat a tanácskozások, táborok, ahol vélemény- és eszmecseréket lehet folytatni. A szárhegyi találkozó egy ilyen lehetőség, és most már egy fontos hagyomány is.”
Hagyomány a szárhegyi táborokban, hogy kereteiben adják át a Hargita Megye Tanácsa által támogatott Csiki László Irodalmi Díjat, amit idén Varga László Edgár vehetett át Bejárónőm: Isten című verseskötetéért.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
szóljon hozzá!