Fotó: Máthé Zoltán/MTI
Idén is elindul a Boldogasszony zarándokvonat a Misszió Tours Utazási Iroda és MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében a csíksomlyói pünkösdi búcsúba – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
2025. január 23., 15:322025. január 23., 15:32
2025. január 23., 15:332025. január 23., 15:33
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az eseményen kiemelte: a zarándokvonatok „lelki erőműként” működnek.
A zarándokutak egyéni változást, lelki megerősödést céloznak meg, ugyanakkor kiemelkedő közös céljaik, üzeneteik is vannak.
– sorolta az államtitkár az MTI beszámolója szerint.
„Fontos, hogy képviseljük a normalitást, a teremtett világ értékeit. Amikor a világ egy jó része felborul, megbolondul, teljesen más irányba megy, akkor mutassuk meg, mi az érték” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: Magyarország népessége 95. helyen, területe pedig 109. helyen áll a világ országainak rangsorában, „az értékek megőrzésében, továbbadásában, a normalitás hangoztatásában és megvalósításában mégis elsők között vagyunk.”
Soltész Miklós megjegyezte: a közelmúlt világpolitikai fordulásának köszönhetően már látható, hogy
Soltész Miklós kitért arra, hogy a zarándokvonatoknak nemzetegyesítő ereje is van,
Kitért arra is, hogy Románia schengeni csatlakozásának köszönhetően az idén nem lesz határellenőrzés az erdélyi utazás közben. „Nagyszerű, hogy mindezt mi magyarok tudtuk megvalósítani” – jelentette ki.
Az államtitkár felidézte: a zarándokvonatok 2011-ben indultak el először, azóta összesen 25 ezer zarándok vett részt az utakon.
Fotó: Haáz Vince
Kormányos László, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója azt hangsúlyozta, rendkívül büszkék arra, hogy kiszolgálhatják a lelki gyakorlatra útra kelők igényeit. Mint mondta,
Hozzátette: az utazások során komolyan felkészült műszaki és fedélzeti személyzetet biztosítanak annak érdekében, hogy hatékonyan, gyorsan orvosolni tudják az esetlegesen fellépő problémákat, és a lelki béke az utazás során végig fennálljon. A vezérigazgató kiemelte, hogy szolgáltatásaik színvonalával ösztönözni szeretnék a zarándokokat, továbbá a naponta közlekedő utasokat és a turistákat is, hogy egyéb más célú utazásokra is vegyék igénybe a MÁV járatait.
Palánki Ferenc Debrecen-nyíregyházi megyéspüspök arról beszélt, hogy a zarándokút nem turista kirándulás, mert a résztvevők nem a helyeket járják be, hanem saját magukat.
– fogalmazott.
Szavai szerint azért is különleges a zarándokvonat, mert egy hosszú szerelvényt kell templommá varázsolni, ahol a több napos út során végig lehetőség van szentgyónásra, lelki beszélgetésre, közös éneklésre, közös imádságra, hogy „hitben és reményben megerősödve” érjenek el a végcélhoz.
Ősi Barnabás, a Rákóczi Szövetség alelnöke közölte: nagy öröm számukra, hogy kilencedik éve vehetnek részt a zarándokutakon. Ezúttal
A sajtótájékoztatón elhangzott: a csíksomlyói búcsúba induló Boldogasszony zarándokvonat június 5-8. között közlekedik, a Krakkó célpontú Fekete Madonna zarándokvonattal június 23-26. között utazhatnak az érdeklődők, a Bodajk célpontú Nagyboldogasszony zarándokvonat pedig augusztus 15-én indul.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!