Több pénz került a nyugdíjasok zsebébe. A megemelt összeg viszont továbbra is alacsonynak számít. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A nyugdíjasok száma csökkent, az átlagnyugdíj értéke viszont jelentősen emelkedett tavaly Romániában: míg öt évvel ezelőtt még az ezer lejt sem érte el, 2020-ban 1500 lejre nőtt. Az állami társadalombiztosítási nyugdíj átlagértéke 1450 lej volt tavaly, az értékek azonban térségenként jelentős eltérést mutatnak. Hargita és Maros megye az átlag alatt helyezkedik el.
2021. április 18., 22:022021. április 18., 22:02
2021. április 18., 22:032021. április 18., 22:03
A korábbi évben 5,1 millió nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, ez 29 ezer személlyel jelent kevesebbet, mint 2019-ben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) a témában közzétett éves adataiból. Ebből többek között az is előtűnik, hogy 2020-ban számottevően emelkedett az átlagnyugdíj értéke: míg öt évvel ezelőtt még az ezer lejt sem érte el, 2019-ben pedig 1292 lej volt, tavaly 1500 lejre emelkedett, ami 16,1 százalékos növekedést jelent.
A statisztika szerint az állami nyugdíjrendszerhez tartozó nyugdíjasok megközelítőleg 4,67 millióan voltak, háromezerrel többen, mint az előző évben. Az állami társadalombiztosítási nyugdíj átlagértéke 1450 lej volt tavaly, ami jelentős emelkedést jelent a korábbi évekhez képest (2019-ben 1247 lej volt ez az érték, 2016-ban viszont mindössze 931 lej). Az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek és az alkalmazottak aránya 9 a 10-hez volt országos szinten, azonban területi leosztásban nagy különbségeket kapunk. Így
Giurgiu és Vaslui megyében 15, Botoşani megyében pedig 14. Jelentős különbségek voltak továbbá az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj értékét illetően is:
Noha az országos statisztika a székelyföldi megyékre nem tért ki, a megyei statisztikai hivatalok adataiból az látszik, hogy az átlag alatt helyezkednek el. Hargita megyében az állami társadalombiztosítási nyugdíj átlagértéke 1351 lej volt tavaly, Maros megyében pedig 1365 lej.
Az állami társadalombiztosítási nyugdíj átlagértéke (lej/hónap) • Infografika: Tóth Szilárd
A tavalyi jelentősebb növekedéshez az is hozzájárult, hogy 2020 választási év volt, és ilyenkor rendszerint a kormányon lévő hatalom felpörgeti a gazdaságot és a fogyasztást arra számítva, hogy ha az emberek úgy érzik, van pénz a zsebükben, nagyobb eséllyel szavazzák vissza ugyanazt a pártot – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász, megjegyezve azt is, hogy
Hozzátette, az 1500 lejes átlagnyugdíj viszont így sem számít magasnak, és nagyban függ az igényektől meg az életmódtól az, hogy mire elég. „Településenként változik a rezsiköltség ára, és ha drágulás lesz, egyre nehezebben tudnak majd megélni a nyugdíjasok. Szűkös keret áll rendelkezésükre,
– részletezte a szakember. Arra is kitért továbbá, hogy noha a nyugdíjasok szempontjából nézve alacsony ez az összeg, a másik oldalon felmerül a kérdés, hogy miből fogja kifizetni az állam a megnövelt nyugdíjakat.
„Ilyenkor az szokott történni, hogy ha a költségvetés nem elég, hitelekhez folyamodhat az ország, de ebben az esetben nő a költségvetési hiány, és ha ez meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) három százalékát, akkor sohasem fogjuk teljesíteni az euró bevezetésének kritériumait. Elvileg tudnák fedezni a nyugdíjemeléseket, ha beindulna a gazdaság, de ez a helyzet jelenleg nem áll fenn. Ezért vagy hitelt kell felvenni, vagy úgy fogják mozgatni a járványkezelésre biztosított európai uniós alapokat, hogy még ebben az évben és jövőben ki tudják fizetni a megemelt nyugdíjakat. Kérdés viszont, hogy mi lesz utána” – vetette fel Szabó Árpád.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradó éjszaka.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
1 hozzászólás