Átfogó áttekintést nyújtottak a vízközmű-szolgáltatás helyzetéről

Újabb szakmai előadást tartott az RMKT udvarhelyszéki szervezete •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Újabb szakmai előadást tartott az RMKT udvarhelyszéki szervezete

Fotó: Erdély Bálint Előd

A vízgazdálkodás, a víziközmű-szolgáltatás, csatornaüzemeltetés volt a témája a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) székelyudvarhelyi szervezete legutóbbi havi találkozójának. Az eseményen részletes betekintést nyerhettek a jelenlévők az általános romániai helyzetbe a vízgazdálkodás terén, de megismerhették a helyi sajátosságokat is, és a szolgáltatást a megye jó részén végző Harvíz Rt. működéséről, kihívásairól is képet kaphattak.

Széchely István

2021. július 05., 09:032021. július 05., 09:03

2021. július 05., 15:542021. július 05., 15:54

A múlt heti találkozót Albert Sándor, Székelyudvarhely városmenedzsere bemutatója nyitotta meg, amely általános áttekintést nyújtott a romániai vízközmű-szolgáltatás sajátosságairól, szabályozási hátteréről, valamint a fontosabb szereplőiről. Nem meglepő módon kiderült, hogy

Románia európai uniós viszonylatban még mindig rosszul áll a hálózatra csatlakoztatott háztartások számát illetően: a vízellátó-rendszer esetében az EU-s csatlakozáskor jegyzett 50 százalékos arányt 69,4 százalékra tudta feltornázni az ország 2018-ra, a csatornahálózatra csatlakoztatott háztartások mintegy 30–40 százalékos arányát pedig mindössze 53 százalékra – ez a legalacsonyabb az EU-ban.

Rosszul áll ugyanakkor az ország a fejlesztésekhez szükséges finanszírozás előteremtését tekintve is. 24,5 milliárd euróra lenne szükség ahhoz, hogy teljesen EU-konform legyen a szolgáltatás, az összegnek valamivel több mint a felét már lehívta, illetve lehívja az ország az ún. nagy infrastruktúra programban, valamint regionális fejlesztési projektekben, néhány milliárdot kap még a következő finanszírozási ciklusban is, azonban még így is hiányzik 11,5 milliárd euró.

Idézet
Azt, hogy honnan fogja ezt finanszírozni az ország, vagy hogy mikor, az gyakorlatilag egy hatalmas kérdés. (...) A rossz hír az, hogy valószínűleg ennek a rendszernek a fejlesztéséhez jelentősen hozzá kell majd járulnia a lakosságnak és az ipari szereplőknek

– fogalmazott a hiányzó finanszírozással kapcsolatban Albert Sándor. Ezt tetézi ugyanakkor az, hogy jellemzően hiányosak és elavultak a víziközmű-hálózatok, alulfinanszírozott az iparág és átpolitizált döntések jellemzik. Azt sem szabad elfelejteni, hogy Románia az EU-csatlakozás után vállalta, hogy a vízszolgáltatási tarifák el fogják érni egy háztartás átlagjövedelmének a 2,5 százalékát – emlékeztetett előadásában a városmenedzser. Ez az érték az utolsó, 2019-es információk szerint 1,9 százalék.

Európában jellemzőn négy típusú menedzsmentmodell létezik a víziközmű-szolgáltatás biztosítására, attól függően, hogy milyen mértékben tartotta meg vagy privatizálta az adott állam a szolgáltatást. Románia ezek közül a delegált állami menedzsment formát alkalmazta:

egy, az államhoz szorosan kötődő intézmény vagy szervezet menedzseli a szolgáltatást közvetlenül vagy közvetve, valamilyen vállalkozási formát létrehozva, az infrastruktúra tulajdonjogát azonban az állami szereplő – a központi hatalom vagy a helyi önkormányzat – birtokolja.

Nem nagyon van versenyhelyzet ebben az iparágban, a természetes monopolhelyzet miatt a központi hatóság (ANRSC) szabályozására van szükség. Az árszabályozás nagyjából a hatóság által általánosan elismert költségstruktúrát – működési költségek, amortizáció, adók, bizonyos finanszírozási költségek – jelenti, illetve a hatóság megenged bizonyos fokú profitabilitást is. Romániában mintegy 900 kis helyi üzemeltető, illetve 43 regionális szolgáltató működik, utóbbiak esetében a menedzsmenthatóság szerepét az úgynevezett ADI-k, azaz közösségi fejlesztési társulások látják el.

Hargita megyei sajátosságok

A Hargita megyei regionális vízszolgáltató, a Harvíz Rt. részéről Bogáti Csaba vezérigazgató, valamint Fülöp Árpád Zoltán gazdasági igazgató nyújtott betekintést a szolgáltató működésébe, kihívásaiba és tervezett stratégiai beruházásokba.

Hargita megye lakosságának közel a fele, több mint 141 ezren élnek a Harvíz Rt. szolgáltatási területén, ez 27 községet, egy kisvárost (Szentegyháza) és k;t megyei jogú várost (Csíkszereda, Székelyudvarhely) jelent.

Az említettek mellett további két önkormányzat, tehát összesen 32 tagja a fejlesztési társulásnak. A Hargita megyei regionális vízszolgáltató sajátossága – ami egyben hátrányt is jelent –, hogy a szolgáltatás nagy részét vidéki környezetben végzi, tehát sok vidéki településen, amelyek elszórtan helyezkednek el. A nagyrészt városokban szolgáltató regionális operátorok helyzetéhez képest a hátrányt az jelenti, hogy a Harvíz az ivóvíz esetében majdnem ezer kilométer vezetéket kell működtessen és karbantartson, továbbá az is, hogy a kis településeken, akár helységenként is működtetni kell valamilyen kisebb vízművet.

Idézet
Minél kisebb egy település, annál kevésbé gazdaságos a szolgáltatás üzemeltetése

– fogalmazott ezzel kapcsolatban Bogáti Csaba. A szennyvízelvezető vezetékek összessége majdnem 700 kilométert tesz ki, a működtetést tekintve azonban a legnagyobb gondot a 185 szennyvízátemelő állomás okozza a szolgáltató számára. Ebben az ágazatban a személyzeti kiadások jelentik a legnagyobb költségtételt – ez 38-70 százalékos hányadot jelent, a Harvíznél 38 százalék körüli értéket –, ami azért fontos, mert döntő szerepe van a gazdaságosság szempontjából annak, hogy egy-egy szolgáltató mekkora személyzettel tudja működtetni a szolgáltatást. A Harvíznél 241 alkalmazott dolgozik, többségük nem irodai személyzet, a vállalatnál a nettó átlagfizetés 2179 lej – összehasonlításképp Hargita megyében 2546, országosan pedig 3547 lej.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A Harvíz a 43 regionális szolgáltató között a 38. helyen áll az eladás alapján, a mennyiség alapján pedig a 36. helyen. Az elmúlt év azonban egy rendhagyó esztendő volt, ugyanis a járványhelyzet miatt 2,5 százalékkal csökkentek a vállalat eladásai. Ez főként Székelyudvarhelyt és Parajdot érintette, előbbit a cégbezárások, utóbbi az idegenforgalom leállása miatt – sorolta az adatokat a vállalat vezérigazgatója. Bogáti Csaba azt is elmondta, hogy

Hargita megyében az országos átlag alatt van a víz ára.

Ez 3,5 lejes köbméterenkénti ivóvízárat jelent, amelynek a nagy részét – 2,34 lejt – a szolgáltatás ára teszi ki. A szennyvízkezelés 3,08 lejbe kerül köbméterenként, ebből 2,23 lejt tesz ki a szolgáltatás költsége. A fennmaradó összeg a vállalat fejlesztési alapjába kerül, ezt a fejlesztésekre, illetve az azonnali problémák megoldására teszik félre, az összeget csak az egyesület jóváhagyásával használhatják fel.

A veszteségeket a vállalat a köbméter/km/nap (azaz egy kilométernyi vezetéken egy nap alatt hány köbméter víz vész el) együtthatóból állapítja meg. Az országos átlag 17,47 köbméter, a Harvíznél 12,18 az átlag. A részarányok azonban nagyon eltérőek, a veszteség Székelyudvarhelyen a legnagyobb, ahol az érték eléri az 57 köbmétert (Csíkszeredában 4,94), ami a vezetékhálózat állapotáról sokat elmond.

Nagyberuházásra készülve

Fülöp Árpád Zoltán, a Harvíz Rt. gazdasági igazgatója a vállalat árképzési módját, a költségstruktúrát ismertette, helységekre, önkormányzatokra, munkapontokra lebontva a gazdasági kimutatást, kitérve arra is, hogy tavaly Székelyudvarhelyen és Parajdon veszteséggel zárták az évet az említett okok miatt.

A székelyudvarhelyi vízközmű-hálózat kritikus állapota kapcsán került szóba a Harvíz EU-s forrásokból kivitelezendő nagyberuházása, amelyről Bogáti Csaba elmondta, hogy ebben a hálózat egyharmadát cserélik majd ki (a hálózat egyharmada esetében ez már korábban megtörtént). A cél az, hogy a mintegy 12 ezer köbméternyi vizet, ami bekerül a székelyudvarhelyi víziközmű-rendszerbe, lecsökkentsék 6–7 ezerre, a veszteségek egy részének a kiküszöbölésével, ugyanis a vízveszteség csökkentése alapvető fontosságú Székelyudvarhelyen.

Egy nagy vízművet kellene létrehozni a zetelaki víztározó alatt, ami a város mellett elláthatná az összes községet is, ami egyebek mellett azért is volna jobb, mert a víztározóban a víz minősége sokkal jobb, mint a Nagy-Küküllő lentebbi szakaszain, ahol a befolyó szennyvizek miatt szennyezettebb

– magyarázta Bogáti Csaba. A munkálatokat jövő tavasszal kezdené meg a szolgáltató.

A folyó vízhozamának a csökkenésével kapcsolatos aggályokkal kapcsolatban a szolgáltató képviselője elmondta, a víz nem vész el, tehát a derítőállomástól nagyjából ugyanannyi kerül vissza a folyóba, mint amennyit kivesznek belőle, másrészt a jelenlegi mennyiségnél nem vesznek majd ki többet az új rendszer kiépülése után sem. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a vízügyi hatóság megszabja a minimális vízhozam mértékét, ami szintén egyfajta garancia arra, hogy a vízműfejlesztés után sem csökkenhet a megengedett érték alá a folyó hozama.

Árral szemben

A témával kapcsolatban Kolumbán Gábor egykori megyei tanácselnök emlékeztetett a korábbi hasonló törekvések hibáira. Noha egy domináns paradigma az egész világon, így az EU-ban is, hogy az ivóvízkérdés egy szolgáltatás, és az alapvető hipotézis az, hogy elegendő víz áll rendelkezésre, a probléma pedig mindössze annyi, hogy ezt a vizet gazdaságosan el kell juttatni a fogyasztókhoz. Megítélése szerint ez már most sem igaz, az elkövetkező években pedig még inkább bebizonyosodik majd.

Idézet
Székelyföldön nincs elég víz. Ha egy kicsit megnéznénk ezeknek a tavaknak a vízhozamát, megnéznénk, mi történik az erdőkben a forrásokkal, kis vízfolyásokkal, akkor nagyon hamar rájönnénk, hogy az alapvető kérdés nem az ivóvíz biztosítása, hanem az alapvető kérdés a víznek a megléte Székelyföldön

– fogalmazott. A problémák közt szót ejtett a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoriságáról, az elmúlt hat évtized elavult árvízvédelmi munkálatairól – a folyók „kiegyenesítéséről”, a medrek kibetonozásáról –, az ártéri gazdálkodás megszüntetéséről. „Nem az a feladat, hogy a vizet minél gyorsabban eltakarítsuk a térségből, hanem az, hogy megtartsuk, minél hosszabb ideig” – hangsúlyozta. Szerinte a helyi közösségekben tudatosítani kellene a saját felelősségüket az ivóvizük biztosítását illetően, és ebben a tájékoztatásban nagy szerepe kellene legyen a vízszolgáltatónak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

10 ok amiért megéri megnézni az F1-mozifilmet

Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.

10 ok amiért megéri megnézni az F1-mozifilmet
2025. július 06., vasárnap

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét

Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét
2025. július 06., vasárnap

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök

A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök
2025. július 06., vasárnap

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak

A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak
2025. július 06., vasárnap

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán

Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán
2025. július 06., vasárnap

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám

A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám
2025. július 06., vasárnap

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában

Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában
2025. július 06., vasárnap

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van

Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van
2025. július 06., vasárnap

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés
2025. július 06., vasárnap

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak

Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak