Annak ellenére, hogy a forgalomba írt használt autók száma közel tíz százalékkal csökkent tavalyhoz képest, még így is háromszor annyi van belőlük, mint új járművekből. Infografika: MTI
Annak ellenére, hogy az autóeladások szempontjából általában augusztus számít a leggyengébb hónapnak, idén mégis 31,2 százalékkal emelkedett a járműbejegyzések száma az Európai Unióban a nyolcadik hónapban. A legnagyobb növekedést Romániában jegyezték: itt közel harmincezer új autót írattak forgalomba.
2018. október 06., 19:482018. október 06., 19:48
2018. október 06., 19:542018. október 06., 19:54
Míg korábban a gépjárműbejegyzések terén kizárólag a használt autók magas számáról lehetett hallani,
A szakemberek szerint ez valószínűleg az új légszennyezési tesztek szeptemberi bevezetésével magyarázható, a gyártók emiatt kínálták kedvezőbb árakon azokat a járműveket, amelyek nem feleltek volna meg a környezetvédelmi előírásoknak.
Tavaly augusztushoz képest 31,2 százalékkal nőtt az idei nyolcadik hónapban a forgalomba helyezett autók száma az Európai Unióban – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) nemrég közzétett jelentéséből. E szerint a jelentős növekedés azért is szokatlan, mert augusztus általában az autópiaci forgalom egyik leggyengébb hónapjának számít.
A második helyen Lengyelország áll 64,3 százalékos növekedéssel, a harmadik pedig Litvánia 58,2 százalékkal. Az ACEA szerint a magas növekedés az új károsanyag-kibocsátást mérő eljárás, a WLTP szeptember elsejei bevezetésének tulajdonítható.
Hamarosan életbe lép az új járművek károsanyag-kibocsátására vonatkozó új uniós irányelv, amely miatt az úgynevezett sorozat vége (sfârşit de serie) nevű eljárást alkalmazzák Romániában. Az országban emellett a jobbkormányos járművek beíratását is szigorítják.
A járművek károsanyag-kibocsátásának mérésére korábban használt európai menetciklus (NEDC) ugyanis nem tükrözte a valós vezetési feltételek melletti üzemanyag-fogyasztási és szén-dioxid-kibocsátási értékeket. Ezért az Európai Bizottság egy új uniós irányelvet dolgozott ki a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében, ebbe pedig azt is belefoglalta, hogy
A statisztika szerint egyébként átlagosan 6,1 százalékkal nőtt az év első nyolc hónapjában a forgalomba írt új autók száma az Unióban, a legnagyobb növekedés Romániában volt (47,5%), majd Litvánia (32,2%) és Magyarország (31%) következik a sorban.
A romániai járműbejegyzések számáról egy másik statisztikát is közölt a gépkocsik beíratásáért és a jogosítványok kibocsátásáért felelős igazgatóság (DRPCIV), a számadatok azonban nem egyeznek meg az ACEA adataival. A DRPCIV szerint augusztusban 137,86 százalékkal emelkedett az új autókra vonatkozó bejegyzések száma a korábbi év azonos időszakához képest:
A népszerűségi lista élén toronymagasan a Dacia áll 7430 eladott autóval, második a Renault (4291), harmadik az Opel (2231), ezt pedig a Volkswagen (1660) és a Škoda (1621) követi. Az új autók számának látványos növekedése mellett az is kedvező, hogy
Mint ismert, miután 2017 februárjától a román kormány eltörölte a környezetvédelmi illetéket, elárasztották az országot a külföldről behozott használt autók: csak tavaly több mint félmilliót írattak forgalomba. A növekedés idén is folytatódott, mostanra azonban
Az év első nyolc hónapjában egyébként 312 368 használt autót jegyeztek be, ez pedig 7,53 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest, amikor 337 787 bejegyzés történt. Annak ellenére azonban, hogy a forgalomba írt használt autók száma közel tíz százalékkal csökkent tavalyhoz képest, még így is háromszor annyi van belőlük, mint új járművekből.
Száműznék az utakról
A régi-új autók aránya azonban a közeljövőben megváltozhat, sőt nemcsak a használt autók, de az új dízel és benzinmeghajtású kocsik is eltűnhetnek az utakról, ha az EU-tagországok teljesítik a 2016-os párizsi klímaegyezménybe foglalt vállalásaikat. E szerint ugyanis annak érdekében, hogy a globális átlaghőmérséklet ne haladja meg 1,5 Celsius-fokkal az iparosodás előtti szintet, 2030-ig be kell szüntetni a benzines és dízel autók eladását Európában.
A Német Űrközpont (DLR) nemrég közzétett elemzése arra is rámutatott, hogy az egyezményben tett vállalások érdekében a hibrid autók értékesítését is be kell szüntetni 2035-ig, és azt követően csak a teljesen elektromos járműveket lehetne forgalmazni. A tanulmányban arra is rámutattak, hogy az elmúlt évtizedben Európában alig változott a közlekedésből fakadó kibocsátás mértéke, így ha nem történik radikális változás, a szektor 5-10 éven belül kimeríti a szén-dioxid-kibocsátási kvótáját – erről Horst Friedrich, a DLR igazgatója beszélt a The Guardian brit országos napilapnak. A szakember szerint az autók CO2-kibocsátásának minél hamarabb el kell kezdenie csökkenni, ennek érdekében pedig törekedni kell arra, hogy kisebb kibocsátású járművekkel árasszák el a piacot. Ehhez határozott lépésekre van szükség, és még így is csak 66 százalék lenne az esélye annak, hogy teljesül az 1,5 Celsius-fokos cél. A forgatókönyv szerint az idei 15 millióról 2022-re 5 millióra kellene csökkenjenek az autóeladások, az utolsó belső égésű motorral ellátott autót 2028-ban adnák el, és a 2040-es évek közepéig száműznék az utakról a dízel és benzinmeghajtásos járműveket.
2016 decembere óta egyébként 194 ország és az Európai Unió írta alá az éghajlatvédelmi megállapodást, közülük 181 fogadta el azt, és építette be saját törvénykezésébe. Románia 2016. április 22-én írta alá az egyezményt, és 2017. június 1-jén fogadta el. Az országban 0,30% az üvegházhatású gázok kibocsátásának aránya, ezzel 44. a közel 200 ország közül.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!