Számolhatjuk többször is, de a felmérésből egyértelmű következtetéseket lehet levonni. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Érdekes etnikai és gazdasági helyzetjelentést ad Sepsiszentgyörgyről, de talán az egész Székelyföldről is egy csütörtökön ismertetett felmérés. Kiderült, a románok többségének állami munkahelye van, és jobban keresnek, mint a magyarok.
2019. április 11., 20:472019. április 11., 20:47
A migrációról készített Sepsiszentgyörgy felnőtt korú lakosságára reprezentatív felmérést a helyi önkormányzat megrendelésére a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet. A kutatás a megkérdezettek jelenlegi helyzetére is kitér, a foglalkoztatást, a bevételt, a román–magyar viszonyt is górcső alá vették. Az eredményeket csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Székely István Gergő, a kolozsvári intézet kutatója ismertette.
Mint részletezte, az elmúlt év végén és ez év elején Sepsiszentgyörgyön 800 felnőttet kérdeztek meg – közülük 590 magyar és 217 román nemzetiségű.
A kivándorlás szándéka tekintetében nagy az eltérés, míg a románok 32,6 százalékát foglalkoztatja ez a kérdés, a magyarok mindössze 5,1 százaléka gondolkodik azon, hogy külföldre távozik. „Jó jel viszont, hogy konkrét lépéseket ez irányban kevesen tettek” – mondta Székely István Gergő.
A magyarok többsége Magyarországra és Németországba vándorolna ki, a románok inkább Olaszországba, és mind a két közösség tagjai szívesen mennének Nagy-Britanniába. A magyarok inkább családi okok miatt jönnek haza külföldről, míg a románok a határokon kívül megtapasztalt nehézségek miatt, vagy mert lejárt a munkaszerződésük.
Mint a kutatásból kiderült, a románok elégedettebbek a jelenlegi helyzetükkel, mint a magyarok, a többségük állami munkahelyen dolgozik, és több a jövedelme. A román közösség köreiben feltűnően sokan dolgoznak a fegyveres és biztonsági erőknél, míg a magyarok elenyészően kevesen.
A magyar családokban az egy főre eső havi átlagjövedelem 1384 lej, míg a román családokban 1711 lej. Arra a kérdésre, hogy melyiket tartják Románia legfejlettebb régiójának, a magyarok és a románok is Erdélyt jelölték meg, ezen belül Székelyföldről megoszlanak a vélemények: a magyarok a második helyre sorolták, a románok az utolsó helyre, Olténiával és Moldvával egy szintre.
Míg a magyarok többsége támogatja, hogy Sepsiszentgyörgyön hivatalos nyelv legyen a magyar, a románok egyharmada fogadná ezt el.
Mind a két csoport tagjai úgy nyilatkoztak, hogy Sepsiszentgyörgyön jobb az interetnikus viszony, mint az országban. A románok kétharmada csak az anyanyelvű kötelező oktatást és a kétnyelvű feliratokat támogatja, ám elutasítja a magyar nyelvű egyetemi oktatást, a különálló iskolákat, a közintézményekben az anyanyelvhasználatot és az autonómiát, sőt néhány százalék még a választhatóság jogát is. Székely István Gergő rámutatott, az elutasított jogok többsége törvényben szavatolt közösségi vagy egyéni jog.
„A kutatás világosan, számokkal erősíti meg, hogy Sepsiszentgyörgyön, de valószínűleg egész Székelyföldön létezik egy foglalkoztatási-gazdasági alapú etnikai diszkrimináció” – értékelte a kutatás eredményeit Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Rámutatott, sok mindent megmagyaráz, hogy a városban élő románok több mint fele állami intézményeknél dolgozik, a magasabb fizetések is ennek tulajdoníthatók.
„Ez jelzi, hogy az állami intézményeken belül etnikai diszkrimináció működik, a magyarok a létszámukhoz képest elenyésző arányban tölthetnek be állami állásokat, tisztségeket” – fogalmazta meg az elöljáró. Antal arra is felhívta a figyelmet, hogy
más kulturális közegben szocializálódott. „Nehéz elfogadni, amikor a székelyföldi románok a keserű sorsukra panaszkodnak, hiszen több mint a felének állami munkahelye van, és magasabb jövedelme, mint a magyaroknak” – mondta a polgármester. Hozzátette, az is a románok munkahelyével magyarázható, hogy míg a magyarok a szubszidiaritásban, a decentralizációban, erős önkormányzatban érdekeltek, a székelyföldi románok a központosítást támogatják.
Pozitív jelzésként értékelte, hogy a magyarok és a románok egyaránt nagyobb gazdasági önállóságot szeretnének Erdélynek, és hogy jónak értékelik a sepsiszentgyörgyi magyar–román viszonyt. „Ijesztő viszont, hogy a románok 30–60 százaléka különböző már megszerzett jogokat venne el a magyarságtól, egynegyedük úgy gondolja, a városnak nem lehetne magyar polgármestere. Érdemes lenne megvizsgálni, mennyire szoros a korreláció a munkahely és a magyarsággal szembeni ellenérzés között” – emelte ki Antal Árpád.
A polgármester szerint ezekkel a számokkal, mutatókkal foglalkozni kell, felmutatni Bukarestben, Brüsszelben, mivel a kutatás jó kiindulópont, amire közpolitikákat lehet építeni.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
10 hozzászólás