Fotó: Veres Nándor
Az első székelyudvarhelyi unitárius templom felszentelésének 110. évfordulóján a két helyi gyülekezet együtt adott hálát az unitárius egyház 450 éves fennállásáért. A belvárosi templomban tartott istentiszteleten Bálint-Benczédi Ferenc, a Magyar Unitárius Egyház püspöke hirdette az igét. A száz év kényszerhallgatás után felújított orgonát Lászlóffy Árpád szólaltatta meg.
2018. október 08., 18:242018. október 08., 18:24
2018. október 08., 18:252018. október 08., 18:25
A püspök arra biztatta a híveket, hogy épüljenek lelki házzá. Az egyházi és világi köszöntések után a Legato Egyesület kamarakórusának előadását hallgatták meg az ünneplők. Szólót énekelt Derzsy Erika és Faluvégi Chripkó Krisztina. A Pap Zoltán orgonaépítő és munkatársai által felújított műemlék orgonát Lászlóffy Árpád orgonajátékával adták használatba.
Székelyudvarhely első unitárius gyülekezete 1872-ben Kénos leányegyházaként jött létre, és 1905-ben vált önállóvá.
A templomépítés alapját gyűjtések, hagyatékok képezték, a vármegyében lévő unitárius egyházközségek anyagadománnyal járultak hozzá.
Fotó: Veres Nándor
Pákei Lajos kolozsvári építész templomtervét 1902-ben hagyta jóvá az Egyházi Képviselők Tanácsa. Az építést felkarolta, támogatta a vármegye és a város akkori vezetősége is. Fekete Benjámin 1906. március 10-én vállalta el a kivitelezést. Az alapkövet július 3-án Vári Albert lelkész imája után tették le. A harminchat méteres toronyra 1906. november 1-jén Derzsi Árpád helyi bádogos helyezte fel a gombot. A keblitanács határozata értelmében a torony homlokzatára „Az egy Isten tiszteletére” felirat került. 1908. május 24-én Ferencz József püspök jelenlétében szentelték fel a templomot.
Fotó: Veres Nándor
A templomi hangszert 1907-ben Szabó György és neje, Binder Katalin adományaként a brassói Cioflec testvérek építették. Tíz évig szólt, aztán az első világháború idején elrekvirálták a homlokzati sípokat. Helyükre népi motívumokkal díszített szőttes került. Száz évig nem volt alkalmas az idő orgonajavításra. Pap Zoltán orgonaépítő elmondta, Simó Sándor esperes-lelkész fontosnak látta, hogy Isten nagyságához, szépségéhez méltó legyen a templomi hangszer. Új homlokzati sípokat készítettek, szélládát, hang- és regisztermechanikát, illetve játszóasztalt cseréltek, ugyanakkor új fúvómotort kapott az orgona.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség szigorított ellenőrzésekkel lép fel a buszmegállókban és taxihelyeken parkolókkal szemben. A tilosban állomásozók bírságra számíthatnak, az intézkedés célja a tömegközlekedés zavartalan működésének biztosítása.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
szóljon hozzá!