Hajléktalanok szállója a marosvásárhelyi Rozmaring utcában. Végső menedék
Fotó: Haáz Vince
Nem maradhat senki a szabad ég alatt, mindenkit befogadnak a marosvásárhelyi éjszakai menhelyre. Noha százhúsz férőhelyes a polgármesteri hivatal által működtetett hajléktalanszálló, jelenleg több mint százötvenen tartózkodnak ott. „Ahány eset, annyi történet, valamennyien súlyos tévedések, csalódások áldozatai.”
2019. január 10., 11:492019. január 10., 11:49
„Senkit nem utasítunk vissza, aki a segítségünket kéri, illetve azokat sem, akiket a helyi vagy a megyei rendőrség, esetleg mentőszolgálat hoz ide” – mondta el lapunknak Székely István intézményvezető. A férőhelyeket úgy növelték, hogy emeletes ágyakat tettek be a szobákba.
Két módja van annak, hogy valaki befogadást nyerjen a szálláshelyre. Az egyik, ha saját maga kérvényezi a polgármesteri hivatalban, ahol szociális ankétot készítenek vele, felmérik az anyagi lehetőségeit, megállapítják, hogy jogosult-e a hajléktalanszálló szolgáltatásaira. A másik eset, amikor az utcán, a parkban, lépcsőházban vagy építkezéseknél meghúzódó hajléktalanokat visz be a menhelyre a rendőrség vagy a rohammentő-szolgálat. Persze, ha valaki nem akar ott maradni, nem köteles.
A fagyos időre való tekintettel csütörtökön nem kellett elhagyni a szállást
Fotó: Haáz Vince
„Nyilvántartásunkban szerepelnek olyan hajléktalanok, akik a város különböző negyedeiben húzódnak meg, és nem akarják igénybe venni a szolgáltatásainkat” – osztotta meg Székely István. A lehetőségek pedig szűkülnek, hiszen amióta felújították a vasútállomást, az ottani váróteremben sem lehet már éjszakázni, sőt a buszállomásokon sem. Maradnak a lépcsőházak, viszont többnyire már azokat is zárják, illetve azok az építkezések, amelyeknél a fagyos idő miatt áll a munka. Parkban ilyenkor nem lehet órákig tartózkodni, ugyanis fennáll a fagyhalál veszélye.
Emeletes ágyakkal oldották meg a befogadó képesség növelését
Fotó: Haáz Vince
Csütörtök reggel még a szobákban üldögéltek a lakók, volt, aki már felkelt és megvetette az ágyát, vagy a fürdőszobában tartózkodott, mások még a takaró alatt feküdtek. A szabályok szerint
senkinek sem szeretnének még nagyobb nehézséget okozni – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy vannak, akik orvosi javaslatra amúgy sem hagyhatják el a szálláshelyeiket.
Bent meleg van, fürdőszoba áll a rendelkezésükre, tisztálkodási és mosási lehetőség. Ha valakinek nem elég a jövedelme a napi táplálkozásra, akkor a városháza szociális ebéddel is segíti. Míg évekkel korábban egy kis reggelivel vagy vacsorával – teával, szendviccsel – is tudtak szolgálni, most nincs ez a lehetőség. Az igazgató szerint ugyanis az egyik másik szociális szolgáltatás, amihez nincs engedélye a szállást biztosító intézménynek. De kapcsolatban állnak több olyan civil szervezettel, amelyek napi ellátást biztosítanak a rászorulóknak, ugyanakkor vannak olyan egyházi szervezetek is, amelyek felajánlják, hogy egy-egy adag ebédet visznek.
Mosdók a folyosó végén. Fontos a tisztaság
Fotó: Haáz Vince
A legfiatalabb lakói a menhelynek huszonévesek, akik állami gondozásban éltek, és felnőttkorukra utcára kerültek, a legidősebb lakók viszont már hetven éven felüliek. De ezen belül is szinte valamennyi korosztály képviselője jelen van az éjszakai hajlékon. Amint megtudtuk, többnyire az alkoholproblémák vezetnek oda, hogy valaki hajléktalanná váljon. Megtörtént, nem is egy személlyel, hogy túl nagy hitelt vett fel, nem tudta törleszteni, ráment a háza, a családi élete.
Székely István igazgató: senki felett nem ítélkezünk
Fotó: Haáz Vince
Az sem ritka – ecsetelte az igazgató –, hogy valaki miután elveszíti a házát, a nyugdíjára vagy a jövedelmére akkora terhet vállal, amit már nem tud törleszteni, így már az sem marad, amiből fenntarthatná magát. „Ahány eset, annyi történet, valamennyien súlyos tévedések, csalódások áldozatai” – tette hozzá.
viszont – az igazgató szerint – már tervbe vették egy olyan hely kialakítását, ahová nappal beülhetnek, melegedhetnek a hajléktalanok. A költségvetéstől függ, hogy mikor látnak hozzá a megvalósításához.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!