Távol-keleti munkások. Egyre többen látnak lehetőséget Romániában is
Fotó: Pixabay
Lassan, de biztosan Romániát is eléri a munkaerőhiány, ezért egyre több megyében a vállalkozók arra kényszerülnek, hogy külföldről hozzanak dolgozókat. Maros megyében csak idén 141 külföldi személy kapott tartózkodási és munkavállalási engedélyt. Ezzel együtt elmélyülnek a megyék és régiók közötti gazdasági szakadékok, holott rohamosan nő a tárolási kapacitás.
2017. november 06., 09:092017. november 06., 09:09
Az elmúlt tíz évben jelentősen felerősödött a tömeges kivándorlás jelensége Romániában, vannak olyan települések, ahol csupán nyáron és a téli ünnepek alatt látni ideig-óráig az utcákon középkorúakat, egyébként csak nyugdíjasok, betegek és néhány kiskorú lakja a falut.
A tömeges kivándorlás egyre inkább érezteti hatását, a munkaerőhiány miatt pedig egyre több vállalkozó vendégmunkásokat foglalkoztat. A Bevándorlásügyi Főfelügyelőség adatai szerint
Közülük a legtöbben, majdnem 1200-an Bukarestben és Ilfov megyében vállaltak munkát, de sokan dolgoznak Tulcea (193-an), Szeben (185-en), Temes (147-en), Arad (114-en) és Brassó (110-en) megyékben is. A Bevándorlási Főfelügyelőség arról tájékoztatta lapunkat, hogy
Fotó: Pixabay
Maros megye a belföldi munkaerő-vándorlás terén a vesztes megyék között szerepel, vagyis tőlünk inkább elmennek más romániai megyékbe dolgozni a helybéliek, mintsem az lenne jellemző, hogy más megyékből jönnek hozzánk munkások. A PressOne.ro portál összeállítása szerint a belföldi migráció tavaly volt a legmagasabb a rendszerváltás óta:
Az adatok pedig annál beszédesebbek, ha figyelembe vesszük, hogy az ország lakossága évről évre csökken, vagyis sokkal kevesebb lakos közül sokkal többen döntenek a költözés mellett. Továbbá az INS csak a lakcímcseréket veszi figyelembe, vagyis a megváltozott, de be nem jelentett tartózkodási helyeket vagy az albérletben lakókat nem, ami azt valószínűsíti, hogy
A születésektől, elhalálozásoktól és a külföldre költözésektől eltekintve – vagyis kizárólag a belföldi lakcímcserék alapján – az körvonalazódik, hogy az ország 41 megyéjéből csak 10 vonzó: Arad, Bihar, Brassó, Kolozs, Konstanca, Giurgiu, Iași, Ilfov, Szeben és Temes. A legnagyobb veszteséget a dél-moldvai és észak-munténiai megyék könyvelhetik el (Galac, Vaslui, Brăila), de egyáltalán nem áll jól Teleorman és meglepő módon Bukarest sem. A főváros esetében 2016 sorozatban a kilencedik év volt, amikor többen költöznek más romániai településre, mint ahányan máshonnan Bukarestbe. A PressOne.ro rámutatott: az elmúlt tíz évben csak tíz megye esetében változók a mutatók (vagyis hol nyernek, hol veszítenek lakosokat), a többi megye vagy folyamatosan nyer (Arad, Bihar, Brassó, Kolozs, Giurgiu, Ilfov, Szeben és Temes), vagy folyamatosan veszít, utóbbi csoportba tartozik Maros megye is, Kovásznával és Hargitával együtt.
Az 1991 és 2016 közötti adatok alapján kijelenthető, hogy a folyamatok szilárdak és tartósak, Erdély pedig messzemenően vezet (a 10-ből 6 megye), de nem lehet régiós általános következtetéseket levonni. Bizonyos, hogy a gazdasági törésvonalak egyre mélyülnek:
A PressOne.ro elemzője, Barbu Mateescu szerint két út létezik: vagy természetes módon elmélyülnek a különbségek, és ebben az esetben a „virágzó” városoknak komoly infrastrukturális és társadalmi beilleszkedési kihívásokkal, a „hanyatlóknak” pedig akár politikai eljelentéktelenedéssel kell szembenézniük, vagy a lemaradt térségekben a fejlődést ösztönző intézkedéseket kell foganatosítani, amelyekhez politikai akarat és a bürokrácia technikai tehetetlenségének leküzdése szükséges.
Fotó: Pixabay
Maros megye gazdasági potenciáljához tartozik a Cushman & Wakefield Echinox cég elemzésének adatai, amelyet a Ziarul Financiarban tett közzé. Eszerint
A 23 város lakossága jelenleg 6,3 millió, a retailkészlet pedig 3,4 millió négyzetméter, ami átlagban 534 négyzetmétert eredményez ezer lakosra számolva. A bejelentett új projektek megvalósításával a növekedés várható mértéke 15 százalék, tehát ezer lakosra 614 négyzetméter. A tervek szerint Bukarestben 122 000 m², Temesváron 78 000 m², Brassóban 58 000 m², Nagyszebenben 53 000 m² és Marosvásárhelyen 50 000 m².
Ittas volt az a fiatal férfi, aki halálos sebet ejtett késsel egy 55 éves személyen Radnóton, vasárnap este. Az elkövető ráadásul elmenekült a helyszínről.
Ismét fagypont alatti hőmérsékleti értékekkel indult a reggel, a vasárnap hajnalban mért mínusz 8,2 Celsius fokot azonban nem ugrotta meg az ország újból leghidegebb pontjának számító Csíkszereda.
Megkéseltek egy férfit Radnóton egy vasárnap este kitört konfliktust követően. Az áldozat életét már nem lehetett megmenteni.
Elvileg egy vétlen sofőr is belesodródhat egy kivizsgálásba, ha bizonyos gyógyszereket nem kellő körültekintéssel szed: némelyik pozitív eredményt hozhat egy drogteszten. Noha frissítették ezeknek a listáját, a probléma megoldása nem ilyen egyszerű.
Elbúcsúzott a székely közösség a tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János államtitkártól vasárnap este a madéfalvi Siculicidium emlékműnél tartott megemlékezésen. Fényképe előtt sokan gyújtottak mécsest és helyzetek el koszorút.
Első alkalommal szerveztek gyermekgyöngykoszorú-találkozót vasárnap Maroskeresztúron, a színpadon 5-10 éves kis táncosok mutatták meg, hogy mi mindent tudnak már.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap este Kézdivásárhely közelében. Három személy megsérült, egy közülük a roncsok közé szorult.
A fűtésszezon beálltával egyre több a tűzoltók munkája: vasárnap délelőtt a Mezőkirályfalvához tartozó Kisnyulason gyulladt ki egy lakóház és egy szeméygépkocsi. Egy személy megsérült.
Feltűnően sok rendőr, illetve más hatósági személy tartozkodott szombat éjjel Marosvásárhely, illetve más Maros megyei települések utcáin. Az összehangolt rendőrségi akció célja az erőszakos bűncselekmények megelőzése volt.
Kigyulladt egy lakóház Makfalván vasárnapra virradó éjszaka, a katonai tűzoltók mellett a helyi önkéntes tűzoltók segítségére is szükség volt.
szóljon hozzá!