Távol-keleti munkások. Egyre többen látnak lehetőséget Romániában is
Fotó: Pixabay
Lassan, de biztosan Romániát is eléri a munkaerőhiány, ezért egyre több megyében a vállalkozók arra kényszerülnek, hogy külföldről hozzanak dolgozókat. Maros megyében csak idén 141 külföldi személy kapott tartózkodási és munkavállalási engedélyt. Ezzel együtt elmélyülnek a megyék és régiók közötti gazdasági szakadékok, holott rohamosan nő a tárolási kapacitás.
2017. november 06., 09:092017. november 06., 09:09
Az elmúlt tíz évben jelentősen felerősödött a tömeges kivándorlás jelensége Romániában, vannak olyan települések, ahol csupán nyáron és a téli ünnepek alatt látni ideig-óráig az utcákon középkorúakat, egyébként csak nyugdíjasok, betegek és néhány kiskorú lakja a falut.
A tömeges kivándorlás egyre inkább érezteti hatását, a munkaerőhiány miatt pedig egyre több vállalkozó vendégmunkásokat foglalkoztat. A Bevándorlásügyi Főfelügyelőség adatai szerint
Közülük a legtöbben, majdnem 1200-an Bukarestben és Ilfov megyében vállaltak munkát, de sokan dolgoznak Tulcea (193-an), Szeben (185-en), Temes (147-en), Arad (114-en) és Brassó (110-en) megyékben is. A Bevándorlási Főfelügyelőség arról tájékoztatta lapunkat, hogy
Fotó: Pixabay
Maros megye a belföldi munkaerő-vándorlás terén a vesztes megyék között szerepel, vagyis tőlünk inkább elmennek más romániai megyékbe dolgozni a helybéliek, mintsem az lenne jellemző, hogy más megyékből jönnek hozzánk munkások. A PressOne.ro portál összeállítása szerint a belföldi migráció tavaly volt a legmagasabb a rendszerváltás óta:
Az adatok pedig annál beszédesebbek, ha figyelembe vesszük, hogy az ország lakossága évről évre csökken, vagyis sokkal kevesebb lakos közül sokkal többen döntenek a költözés mellett. Továbbá az INS csak a lakcímcseréket veszi figyelembe, vagyis a megváltozott, de be nem jelentett tartózkodási helyeket vagy az albérletben lakókat nem, ami azt valószínűsíti, hogy
A születésektől, elhalálozásoktól és a külföldre költözésektől eltekintve – vagyis kizárólag a belföldi lakcímcserék alapján – az körvonalazódik, hogy az ország 41 megyéjéből csak 10 vonzó: Arad, Bihar, Brassó, Kolozs, Konstanca, Giurgiu, Iași, Ilfov, Szeben és Temes. A legnagyobb veszteséget a dél-moldvai és észak-munténiai megyék könyvelhetik el (Galac, Vaslui, Brăila), de egyáltalán nem áll jól Teleorman és meglepő módon Bukarest sem. A főváros esetében 2016 sorozatban a kilencedik év volt, amikor többen költöznek más romániai településre, mint ahányan máshonnan Bukarestbe. A PressOne.ro rámutatott: az elmúlt tíz évben csak tíz megye esetében változók a mutatók (vagyis hol nyernek, hol veszítenek lakosokat), a többi megye vagy folyamatosan nyer (Arad, Bihar, Brassó, Kolozs, Giurgiu, Ilfov, Szeben és Temes), vagy folyamatosan veszít, utóbbi csoportba tartozik Maros megye is, Kovásznával és Hargitával együtt.
Az 1991 és 2016 közötti adatok alapján kijelenthető, hogy a folyamatok szilárdak és tartósak, Erdély pedig messzemenően vezet (a 10-ből 6 megye), de nem lehet régiós általános következtetéseket levonni. Bizonyos, hogy a gazdasági törésvonalak egyre mélyülnek:
A PressOne.ro elemzője, Barbu Mateescu szerint két út létezik: vagy természetes módon elmélyülnek a különbségek, és ebben az esetben a „virágzó” városoknak komoly infrastrukturális és társadalmi beilleszkedési kihívásokkal, a „hanyatlóknak” pedig akár politikai eljelentéktelenedéssel kell szembenézniük, vagy a lemaradt térségekben a fejlődést ösztönző intézkedéseket kell foganatosítani, amelyekhez politikai akarat és a bürokrácia technikai tehetetlenségének leküzdése szükséges.
Fotó: Pixabay
Maros megye gazdasági potenciáljához tartozik a Cushman & Wakefield Echinox cég elemzésének adatai, amelyet a Ziarul Financiarban tett közzé. Eszerint
A 23 város lakossága jelenleg 6,3 millió, a retailkészlet pedig 3,4 millió négyzetméter, ami átlagban 534 négyzetmétert eredményez ezer lakosra számolva. A bejelentett új projektek megvalósításával a növekedés várható mértéke 15 százalék, tehát ezer lakosra 614 négyzetméter. A tervek szerint Bukarestben 122 000 m², Temesváron 78 000 m², Brassóban 58 000 m², Nagyszebenben 53 000 m² és Marosvásárhelyen 50 000 m².
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!