A csíkpálfalvi községháza. Tavaly február óta nincs alpolgármester
Fotó: Gábos Albin
Ismét napirendre került Csíkpálfalván az alpolgármester-választás ügye, miután a korábbi elöljáró mandátumának megszűnése, illetve tisztségről történt lemondása nyomán indult közigazgatási perben jogerős ítélet született.
2018. szeptember 26., 11:332018. szeptember 26., 11:33
2018. szeptember 26., 11:342018. szeptember 26., 11:34
Lezárult az a közigazgatási per, amely az elmúlt időszakban az egyik legfőbb akadálya volt az új csíkpálfalvi alpolgármester megválasztásának. A bírósági eljárást Hargita megye prefektusa kezdeményezte, miután tavaly februárban
Mivel a pálfalvi önkormányzati képviselő-testület tavaly márciusi határozatával csak Csiszer alpolgármesteri tisztségről való lemondását vette tudomásul, de a választáson szerzett mandátumának megszűnését nem, a prefektus azt kérte a bíróságtól, érvénytelenítse ezt a határozatot, azzal érvelve, hogy kötelező lett volna mindkettőt elfogadni, és nem kellett volna különválasztani a tisztséget a mandátumtól.
A perben a Hargita Megyei Törvényszék a prefektusnak adott igazat, idén áprilisban kihirdetett ítéletében úgy értékelte, hogy a kifogásolt határozat részben törvénytelen. Egyúttal arra kötelezte az önkormányzati képviselő-testületet, hogy vegye tudomásul a volt elöljáró lemondását a képviselői mandátumról, és azt is, hogy ez megszűnik, ezáltal pedig
A bírósági eljárásba magánszemélyként beavatkozó Rákossy Botond József, a Magyar Polgári Párt listáján megválasztott helyi önkormányzati képviselő fellebbezést nyújtott be az elsőfokú ítélet ellen a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához. A fellebbviteli bíróság ezt a folyamodványt elutasította,
Rákossy korábban úgy érvelt, a prefektus nem mondhatja azt, hogy egészítsék ki a határozatot, és hogy bele kellett volna foglalni más dolgokat is. Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője viszont az elsőfokú ítélet kihirdetése után úgy nyilatkozott,
a prefektus a törvény szerint ezt csak tudomásul veszi, akárcsak a helyi önkormányzat.
A fellebbezés elutasítása után Rákossy Botond József megkeresésünkre azt mondta, először az ítélet indoklását szeretnék ismerni, mivel kíváncsi arra, hogy milyen okból utasították el, és mit rendel el a végzésben a bíró, utána ezt a döntést természetesen figyelembe veszik.
,,Azt eldöntheti a bíróság, hogy a határozat törvénytelen, de azt nem hiszem, hogy elrendelheti, hogy mi így kell szavazzunk. Ilyent még a bíró sem mondhat” – fejtette ki. Hozzátette, ahogy már májusban is tették,
– ezt a javaslatukat akkor azért utasították el, mert az említett per még folyamatban volt. Csíkpálfalva polgármestere, Ferencz Csaba úgy értékelt, hogy a jogerős ítélet után nincs már akadálya az alpolgármester-választásnak, de az önkormányzati képviselő-testületnek először vissza kell vonnia a kifogásolt határozatot.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!