Fotó: Pethő Melánia
Fennállásának 800. évfordulójához közeledve, ünneplőbe öltöztetik a gyergyóalfalvi római katolikus templomot. A műemléképület toronyrészének rekonstrukcióját a hívek adományaiból kezdték el.
2011. augusztus 17., 15:552011. augusztus 17., 15:55
2011. augusztus 17., 17:302011. augusztus 17., 17:30
A templom fennállásának 800. évfordulója ünnepére készülve, a tornyot eredeti állapotába állítják vissza
A gyergyóalfalvi templom a torony alján lévő felirat szerint 1213-ban épült, a Gyergyói-medence legrégebbi temploma. A templomra vonatkozó első írásos emlékek az 1332, 1333, 1334-es pápai tizedjegyzékekben találhatók. A feljegyzések szerint az idők folyamán a történelem háborúi és a természeti csapások miatt többször újra kellett építeni; a korízlésnek megfelelően, mindig más és más stílusban újult meg. Külső javítást utoljára 1930-ban eszközöltek rajta, ekkor egy mellékhajóval bővült az épület. Nemrég a templom belsejében lévő freskókat állították vissza, most, a 800. évfordulóhoz közeledve, a toronyrész restaurálásának fogtak neki.
T. Adorján Imre plébános ismertetése szerint a munkálatokhoz szükséges dokumentációt Köllő Miklós műépítész készítette, Czimbalmas Attila festő-restaurátor csapata is dolgozott, a rekonstrukciós munkálatot pedig a Ben-Com-Mixt Kft. vállalta.
A plébános elmondta, bár Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzéke szerint a templom műemléképületként van nyilvántartva, az illetékes hivatal nem tud anyagi alapokat elkülöníteni a munkálatokra. A költségeket a hívek adományaiból fedezik, de a tervek szerint pályázati forrásokat is megcéloznak, és a helyi önkormányzat hozzájárulására is számítanak. Ugyanakkor felkérték a helybélieket és az Alfaluból elszármazottakat, segítsék a kezdeményezést, így közös összefogás eredményével ünnepelhetnek 2013-ban.
A templom története
A régi templom a 13. században épült, Szent Simon, Szent Júdás Tádé apostolok és Szent Margit szűz és vértanú tiszteletére. A toronyláb és boltozatai a román stílus jegyeit őrzik. Az épen maradt kő kapu szintén a román korból származik. Entz Géza művészettörténész szerint a mély kapubéllet változatosságával és arányaival egyedülálló az egész Székelyföldön.
A 15. században a templomot gótikus stílusban átépítették, amelyből a torony alsó emelete, a kapuzat főbejárata megőrizte a régi formáját. A főbejárat ablakai gótikus elemeket őriznek. Az átalakítások során a tornyot magasították, a harangot 1537-ben öntötték.
1766-1776 között a templomot barokk stílusban átalakították. Bejárata felett az 1780-as évszám olvasható. Az átalakított barokk műemléktemplomot 1786-ban Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel a Szentháromság tiszteletére.
A templom tornyát 1822-ben javították, 1840-ben bádogsisakkal fedték be. 1929-1930-ban a műemléképületet kibővítették, a hajót oldalhajóval kiszélesítették. A javítások alkalmával a kibontott északi falból festett boltívborda darabok, kőablak keretrészek kerültek felszínre. Az orgonát 1930-ban készítették. A templomot egykor várfal vette körül, amelyet a későbbiekben lebontottak, jelenleg csak a kőfal töredékei látszanak.
Ennek a templomnak volt a papja István hitvédő pap, a csíksomlyói pünkösdi búcsú elindítója, P. Domokos Kázmér püspök, Andrássy Antal – az 1848-49-es szabadságharc mártírja, Zomora Dániel – a későbbi gyulafehérvári püspökhelyettes, gróf Mikes János – a későbbi szombathelyi püspök, Gaál Tamás az iskola- és templomépítő pap.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
szóljon hozzá!