Fotó: Veres Nándor
Az iskolások verses köszöntői, virágai, a kórusművek, majd Kudlik Júlia egykori televíziós bemondó-újságíró és Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes Szeretettel című lemezének gondolatai és dallamai mondtak köszönetet Székelyudvarhelyen a pedagógusok világnapi ünnepségén azoknak, akiknek szeptembertől már nem szólt az iskolacsengő.
2018. október 06., 11:002018. október 06., 11:00
2018. október 06., 11:042018. október 06., 11:04
„Ha a szellemi Erdélyt keresem, századokkal dacoló megtartó erejével, az iskolák kapuján kell – ténylegesen vagy gondolatban – benyitnom. (...) Tudás, szorgalom, helytállás az iskolákban serken fel, teljesedik ki, érlelődik későbbi művekké” – idézte Beke György gondolatát Szász Zoltán, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) területi elnöke. Majd azoknak az udvarhelyszéki óvónőknek, tanítóknak, tanároknak adta át az Emberi Erőforrások Minisztériuma Pedagógus Szolgálati Emlékérmet, akik idén nyugdíjba vonultak és legalább huszonöt évet tanítottak.
Fotó: Veres Nándor
Október 5-e, a pedagógusok világnapja arra is utal, hogy az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1966-ban ezen a napon fogadta el a pedagógus jogokról szóló, százötven paragrafusból álló határozatot – emlékeztetett Bitai Magdolna, az ünnepet szervező székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának (NYÖP) az elnöke.
Másodszor tartottak közös ünnepséget a helyi polgármesteri hivatallal illetve a RMPSZ udvarhelyi szervezetével, amelyen a nyugdíjba vonuló pedagógusokat köszöntötték, ugyanakkor
Emléklappal köszöntötték a 80. és 90. életévüket betöltött pedagógusokat, valamint hálát mondtak Dániel Lujzának, illetve Zsombori Lajosnak a NYÖP nyugalmazott pedagógusainak összefogásáért.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepségen a Páll Gyula nyugdíjaskórus Csutak Ildikó vezényletével a néhai Bán Miklós és Lakatos Imre udvarhelyi zenetanárok kórusműveit, népdalfeldolgozásait énekelte. Fülei Andrea, Madaras Anita és Szőcs Gazdi Eszter kisdiákok szavaltak.
Az anyai ágon udvarhelyi kötődésű Kudlik Júlia, a Magyar Televízió Örökös Tagja és a felvidéki születésű Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes olyan lemezt állítottak össze, ahol Kudlik Júlia saját gondolatai hangzanak el a szeretetről egyházi és világi megközelítésben, és ehhez kapcsolódnak az énekek. A két hangon előadott közös hitvallás reményt keltő és örömüzenet volt a volt Stúdió moziban tartott péntek esti ünnepségen.
Őszi kulturális napok a NYÖP-nél
Az Idősek hónapja nyitányaként az udvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztáránál őszi kulturális napokat tartottak a héten. A Szeressétek az öregeket! hívó gondolatú rendezvénysorozat kirándulással indult, szüreti bállal, kiállítás-megnyitóval, filmvetítéssel, nosztalgiázással folytatódott. Új feliratot kapott a NYÖP-székház, és emlékfalat azok a pedagógusok, akik sokat tettek a nyugdíjasok intézményéért illetve az életük delén túljutottak közösségi programjaiért.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
szóljon hozzá!