
Fotó: Veres Nándor
Az iskolások verses köszöntői, virágai, a kórusművek, majd Kudlik Júlia egykori televíziós bemondó-újságíró és Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes Szeretettel című lemezének gondolatai és dallamai mondtak köszönetet Székelyudvarhelyen a pedagógusok világnapi ünnepségén azoknak, akiknek szeptembertől már nem szólt az iskolacsengő.
2018. október 06., 11:002018. október 06., 11:00
2018. október 06., 11:042018. október 06., 11:04
„Ha a szellemi Erdélyt keresem, századokkal dacoló megtartó erejével, az iskolák kapuján kell – ténylegesen vagy gondolatban – benyitnom. (...) Tudás, szorgalom, helytállás az iskolákban serken fel, teljesedik ki, érlelődik későbbi művekké” – idézte Beke György gondolatát Szász Zoltán, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) területi elnöke. Majd azoknak az udvarhelyszéki óvónőknek, tanítóknak, tanároknak adta át az Emberi Erőforrások Minisztériuma Pedagógus Szolgálati Emlékérmet, akik idén nyugdíjba vonultak és legalább huszonöt évet tanítottak.
Fotó: Veres Nándor
Október 5-e, a pedagógusok világnapja arra is utal, hogy az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1966-ban ezen a napon fogadta el a pedagógus jogokról szóló, százötven paragrafusból álló határozatot – emlékeztetett Bitai Magdolna, az ünnepet szervező székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának (NYÖP) az elnöke.
Másodszor tartottak közös ünnepséget a helyi polgármesteri hivatallal illetve a RMPSZ udvarhelyi szervezetével, amelyen a nyugdíjba vonuló pedagógusokat köszöntötték, ugyanakkor
Emléklappal köszöntötték a 80. és 90. életévüket betöltött pedagógusokat, valamint hálát mondtak Dániel Lujzának, illetve Zsombori Lajosnak a NYÖP nyugalmazott pedagógusainak összefogásáért.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepségen a Páll Gyula nyugdíjaskórus Csutak Ildikó vezényletével a néhai Bán Miklós és Lakatos Imre udvarhelyi zenetanárok kórusműveit, népdalfeldolgozásait énekelte. Fülei Andrea, Madaras Anita és Szőcs Gazdi Eszter kisdiákok szavaltak.
Az anyai ágon udvarhelyi kötődésű Kudlik Júlia, a Magyar Televízió Örökös Tagja és a felvidéki születésű Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes olyan lemezt állítottak össze, ahol Kudlik Júlia saját gondolatai hangzanak el a szeretetről egyházi és világi megközelítésben, és ehhez kapcsolódnak az énekek. A két hangon előadott közös hitvallás reményt keltő és örömüzenet volt a volt Stúdió moziban tartott péntek esti ünnepségen.
Őszi kulturális napok a NYÖP-nél
Az Idősek hónapja nyitányaként az udvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztáránál őszi kulturális napokat tartottak a héten. A Szeressétek az öregeket! hívó gondolatú rendezvénysorozat kirándulással indult, szüreti bállal, kiállítás-megnyitóval, filmvetítéssel, nosztalgiázással folytatódott. Új feliratot kapott a NYÖP-székház, és emlékfalat azok a pedagógusok, akik sokat tettek a nyugdíjasok intézményéért illetve az életük delén túljutottak közösségi programjaiért.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!