
Fotó: Veres Nándor
Az iskolások verses köszöntői, virágai, a kórusművek, majd Kudlik Júlia egykori televíziós bemondó-újságíró és Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes Szeretettel című lemezének gondolatai és dallamai mondtak köszönetet Székelyudvarhelyen a pedagógusok világnapi ünnepségén azoknak, akiknek szeptembertől már nem szólt az iskolacsengő.
2018. október 06., 11:002018. október 06., 11:00
2018. október 06., 11:042018. október 06., 11:04
„Ha a szellemi Erdélyt keresem, századokkal dacoló megtartó erejével, az iskolák kapuján kell – ténylegesen vagy gondolatban – benyitnom. (...) Tudás, szorgalom, helytállás az iskolákban serken fel, teljesedik ki, érlelődik későbbi művekké” – idézte Beke György gondolatát Szász Zoltán, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) területi elnöke. Majd azoknak az udvarhelyszéki óvónőknek, tanítóknak, tanároknak adta át az Emberi Erőforrások Minisztériuma Pedagógus Szolgálati Emlékérmet, akik idén nyugdíjba vonultak és legalább huszonöt évet tanítottak.
Fotó: Veres Nándor
Október 5-e, a pedagógusok világnapja arra is utal, hogy az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1966-ban ezen a napon fogadta el a pedagógus jogokról szóló, százötven paragrafusból álló határozatot – emlékeztetett Bitai Magdolna, az ünnepet szervező székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának (NYÖP) az elnöke.
Másodszor tartottak közös ünnepséget a helyi polgármesteri hivatallal illetve a RMPSZ udvarhelyi szervezetével, amelyen a nyugdíjba vonuló pedagógusokat köszöntötték, ugyanakkor
Emléklappal köszöntötték a 80. és 90. életévüket betöltött pedagógusokat, valamint hálát mondtak Dániel Lujzának, illetve Zsombori Lajosnak a NYÖP nyugalmazott pedagógusainak összefogásáért.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepségen a Páll Gyula nyugdíjaskórus Csutak Ildikó vezényletével a néhai Bán Miklós és Lakatos Imre udvarhelyi zenetanárok kórusműveit, népdalfeldolgozásait énekelte. Fülei Andrea, Madaras Anita és Szőcs Gazdi Eszter kisdiákok szavaltak.
Az anyai ágon udvarhelyi kötődésű Kudlik Júlia, a Magyar Televízió Örökös Tagja és a felvidéki születésű Szvorák Katalin Kossuth-díjas népdalénekes olyan lemezt állítottak össze, ahol Kudlik Júlia saját gondolatai hangzanak el a szeretetről egyházi és világi megközelítésben, és ehhez kapcsolódnak az énekek. A két hangon előadott közös hitvallás reményt keltő és örömüzenet volt a volt Stúdió moziban tartott péntek esti ünnepségen.
Őszi kulturális napok a NYÖP-nél
Az Idősek hónapja nyitányaként az udvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztáránál őszi kulturális napokat tartottak a héten. A Szeressétek az öregeket! hívó gondolatú rendezvénysorozat kirándulással indult, szüreti bállal, kiállítás-megnyitóval, filmvetítéssel, nosztalgiázással folytatódott. Új feliratot kapott a NYÖP-székház, és emlékfalat azok a pedagógusok, akik sokat tettek a nyugdíjasok intézményéért illetve az életük delén túljutottak közösségi programjaiért.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!