Hirdetés
Hirdetés

Ahol az idősek az unokákkal együtt dolgozva gondolnak a jövőre

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Mintegy 15 ezer fenyőcsemetét ültetett el 350 önkéntes szombaton Szentegyháza közelében, a Hargita-hegység déli felén található Lok elnevezésű meredek hegyoldalban. A Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint a Szentegyházi Gyermekfilharmónia közös akciójának célja nemcsak az évek során lecsupaszított területek egy parányi részének újraerdősítése volt, hanem a fiatal generáció nevelése is.

Fülöp-Székely Botond

2018. május 07., 09:152018. május 07., 09:15

Alig lehetett látni a Madarasi Hargitára vezető kövezett útról a nagy magasságban található Lok elnevezésű részen dolgozó önkéntes facsemete-ültetőket, akik már a reggeli órákban nekiláttak feladatuknak. Az viszont már lentről is látszott, hogy nem kevesen fogtak össze az erdők megmentéséért, hiszen érkezésünkkor parkolóhely is alig akadt a helyszín közelében.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés

A fenyőültetés egy, a vízmosástól távolabb lévő meredek, kopár területen zajlott, ahol már nem volt semmilyen út, és egy rossz lépés is elég lett volna ahhoz, hogy komoly sérüléseket szerezzen az ember. Az önkéntesek előbb leszedték a füvet egy-egy ültetésre alkalmas részen, majd csákánnyal, kapával ástak gödröt, amit akkor tömtek újra be, amikor a facsemetét már elhelyezték. Mindezt tűző napsütésben. Noha embert próbáló munka folyt, senki sem panaszkodott.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az idősebbektől arról is érdeklődtünk, mitől olyan kopár a hegyoldal, amire azt a választ kaptuk, hogy

Idézet
széldöntés, de volt ott azért más is.

Utóbbival egyértelműen a fatolvajokra gondoltak, hiszen többször elhangzott, hogy „legalább most, ültetéskor eljöhettek volna vezekelni”.

A hegyoldalról leérkezve autóba ültünk, és Szentegyháza felé indultunk, hiszen a település határában babgulyással – az idősebbeket sörrel, pálinkával – várták az önkénteseket az akciót szervező Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint partnerük, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia tagjai. Itt beszélgettünk Lőrincz Csabával, az SZKE alelnökével, aki szerint

mintegy 350 részvevője volt az akciónak,

köztük a helyi civil szervezetek, a Szépvízi Magánerdészet, valamint a zetelaki erdészet munkatársai. Legtöbben azonban mégis a szentegyházi iskolák diákjai közül jöttek el, többen szüleikkel érkeztek.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Idézet
Nagyon jó döntés volt bevonni a gyerekeket, hiszen egyáltalán nem panaszkodtak a nehéz körülmények miatt, ráadásul jócskán kivették részüket a munkából. Pontosan ez volt a cél, hogy a felnövekvő generáció egy pozitív példát lásson, ne azt, hogy a Hargitán csak vágják a fákat. Elmondhatatlan érzés volt látni, ahogy az idősek az unokákkal együtt dolgoznak és gondolnak a jövőre

– fogalmazott az egyesület alelnöke. Hangsúlyozta, biztos, hogy másképp állnak majd a fakitermeléshez azok a fiatalok, akik most részt vettek az ültetésben.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Haáz Sándor, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője is hasonló véleményen volt, mondván, hogy szeretné, ha annyira tündökölne az erdő, mint egykor a hetvenes években. Szerinte is elengedhetetlen volt a gyerekek bevonása az akcióba, hiszen az ő szüleik területéről van szó, így teljes mértékben érintettek az ügyben. Hozzátette, fontos, hogy felnőve felelősségteljes erdőgazdálkodást végezzenek.

Az akció során nagyjából 15 ezer fenyőcsemetét ültettek el a helyszínre vitt 19 ezerből – fejtette ki Lőrincz Csaba. Azt tervezi, hogy

a megmaradt csemetéket szétosztja a részvevők között, akik elültethetik majd azokat saját területükön.

Abban reménykedik, hogy a most elültetett facsemeték 60–70 százaléka életben marad, hiszen eléggé eldugott helyen vannak, ráadásul esőt is jósolnak a meteorológusok az elkövetkező időszakra, ami szintén létfontosságú. A kis fákat még legalább két évig gondozni fogják: a tél beállta előtt lenyírják körülöttük a füvet, hogy segítsék növekedésüket.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Idézet
Ez persze egy kis megvalósítás a még ránk váró munkához képest, de bízunk benne, hogy hosszú évek alatt, sok kitartással sikerül javítanunk a helyzeten. Hihetetlen, hogy a természet milyen hamar visszafoglalja területeit

– mondta.

„A Hargita nemcsak a miénk, hanem az egész székelység, illetve a magyarság számára is fontos, ezért meg kell őriznünk, vissza kell állítanunk régi, tündöklő állapotába” – mondta lapunknak Molnár Tibor polgármester, aki a szentegyházi városháza csapatával maga is részt vett az ültetésben. Hozzátette, az elmúlt öt évben folyamatosan a felelősségteljes erdőgazdálkodás megszervezésén dolgoztak. Úgy tűnik, meg is van az eredménye az SZKE-vel közösen végzett munkának, hiszen a tavaly megalakult közbirtokossági egyesületet korábban nem támogató Katlan erdőtársulás tagjai is facsemete-ültetésbe fogtak.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Idézet
Aki eddig vágta, most már az is ülteti a fenyőt. Így már tényleg van jövője a Hargitának

– fogalmazott.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 17., szerda

A romániaiak több mint 80 százaléka gondolja úgy, hogy rossz irányba megy az ország

A romániaiak 81 százaléka szerint rossz irányba halad jelenleg az ország – derül ki az Avangarde friss közvélemény-kutatásának szerdán közzétett adataiból.

A romániaiak több mint 80 százaléka gondolja úgy, hogy rossz irányba megy az ország
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Két autó ütközött Marosvásárhelyen – egy nő megsérült

Két személyautó ütközött Marosvásárhelyen, a Bolyai utcában szerda délután. A helyszínre érkező SMURD mentősök a helyszínen ellátták.

Két autó ütközött Marosvásárhelyen – egy nő megsérült
2026. június 17., szerda

Hollywood kulisszatitkai Gyergyószentmiklóson

Különleges filmes élményben lehet része az érdeklődőknek június 19-én, pénteken 18 órától a Godako Rendezvényteremben, ahol Gergely László látványtechnikus tart interaktív előadást a hollywoodi filmgyártás kulisszatitkairól.

Hollywood kulisszatitkai Gyergyószentmiklóson
2026. június 17., szerda

PNL-kongresszus vasárnap: a párt jövőjéről és irányvonaláról dönthetnek

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója szerdán úgy döntött, hogy vasárnapra összehívja a párt kongresszusát, miközben tovább mélyül a feszültség Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök és a párt vezetése között.

PNL-kongresszus vasárnap: a párt jövőjéről és irányvonaláról dönthetnek
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Az USR sem támogatja, előfordulhat, hogy végül csak a PSD szavazza meg Adrian Veștea kormányát

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem támogatja a Veștea-kormányt – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.

Az USR sem támogatja, előfordulhat, hogy végül csak a PSD szavazza meg Adrian Veștea kormányát
2026. június 17., szerda

Pártforrások szerint lemondott Cătălin Predoiu a PNL első alelnöki tisztségéről

Cătălin Predoiu szerdán lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöki tisztségéről – közölték liberális források.

Pártforrások szerint lemondott Cătălin Predoiu a PNL első alelnöki tisztségéről
2026. június 17., szerda

Útfestés miatt forgalomkorlátozásra kell számítani a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában

Székelyudvarhelyen a Bethlen Gábor utcában útfestési munkálatok kezdődnek. Emiatt kisebb forgalomkorlátozások lesznek.

Útfestés miatt forgalomkorlátozásra kell számítani a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Elfogadta a szenátus a gyermekpornográfiát érintő törvénymódosítást

Elfogadta a büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvénytervezetet a szenátus szerdán, amely újradefiniálja a gyermekpornográfia fogalmát, és a cselekmények súlyához igazítja a büntetési tételeket.

Elfogadta a szenátus a gyermekpornográfiát érintő törvénymódosítást
2026. június 17., szerda

Kelemen Hunor szerint egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormány lenne az egyik megoldás

Kelemen Hunor szerdán kijelentette, hogy egyeztetett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőivel kisebbségikormány-alakítási lehetőségekről, köztük egy PNL-USR-RMDSZ-kormányról.

Kelemen Hunor szerint egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormány lenne az egyik megoldás
2026. június 17., szerda

Kelemen Hunor: az RMDSZ honatyái nem lesznek a teremben a Veștea-kormányról szóló szavazáskor

Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.

Kelemen Hunor: az RMDSZ honatyái nem lesznek a teremben a Veștea-kormányról szóló szavazáskor
Hirdetés