Fotó: Veres Nándor
Mintegy 15 ezer fenyőcsemetét ültetett el 350 önkéntes szombaton Szentegyháza közelében, a Hargita-hegység déli felén található Lok elnevezésű meredek hegyoldalban. A Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint a Szentegyházi Gyermekfilharmónia közös akciójának célja nemcsak az évek során lecsupaszított területek egy parányi részének újraerdősítése volt, hanem a fiatal generáció nevelése is.
2018. május 07., 09:152018. május 07., 09:15
Alig lehetett látni a Madarasi Hargitára vezető kövezett útról a nagy magasságban található Lok elnevezésű részen dolgozó önkéntes facsemete-ültetőket, akik már a reggeli órákban nekiláttak feladatuknak. Az viszont már lentről is látszott, hogy nem kevesen fogtak össze az erdők megmentéséért, hiszen érkezésünkkor parkolóhely is alig akadt a helyszín közelében.
Fotó: Veres Nándor
A fenyőültetés egy, a vízmosástól távolabb lévő meredek, kopár területen zajlott, ahol már nem volt semmilyen út, és egy rossz lépés is elég lett volna ahhoz, hogy komoly sérüléseket szerezzen az ember. Az önkéntesek előbb leszedték a füvet egy-egy ültetésre alkalmas részen, majd csákánnyal, kapával ástak gödröt, amit akkor tömtek újra be, amikor a facsemetét már elhelyezték. Mindezt tűző napsütésben. Noha embert próbáló munka folyt, senki sem panaszkodott.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Az idősebbektől arról is érdeklődtünk, mitől olyan kopár a hegyoldal, amire azt a választ kaptuk, hogy
Utóbbival egyértelműen a fatolvajokra gondoltak, hiszen többször elhangzott, hogy „legalább most, ültetéskor eljöhettek volna vezekelni”.
A hegyoldalról leérkezve autóba ültünk, és Szentegyháza felé indultunk, hiszen a település határában babgulyással – az idősebbeket sörrel, pálinkával – várták az önkénteseket az akciót szervező Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint partnerük, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia tagjai. Itt beszélgettünk Lőrincz Csabával, az SZKE alelnökével, aki szerint
köztük a helyi civil szervezetek, a Szépvízi Magánerdészet, valamint a zetelaki erdészet munkatársai. Legtöbben azonban mégis a szentegyházi iskolák diákjai közül jöttek el, többen szüleikkel érkeztek.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
– fogalmazott az egyesület alelnöke. Hangsúlyozta, biztos, hogy másképp állnak majd a fakitermeléshez azok a fiatalok, akik most részt vettek az ültetésben.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Haáz Sándor, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője is hasonló véleményen volt, mondván, hogy szeretné, ha annyira tündökölne az erdő, mint egykor a hetvenes években. Szerinte is elengedhetetlen volt a gyerekek bevonása az akcióba, hiszen az ő szüleik területéről van szó, így teljes mértékben érintettek az ügyben. Hozzátette, fontos, hogy felnőve felelősségteljes erdőgazdálkodást végezzenek.
Az akció során nagyjából 15 ezer fenyőcsemetét ültettek el a helyszínre vitt 19 ezerből – fejtette ki Lőrincz Csaba. Azt tervezi, hogy
Abban reménykedik, hogy a most elültetett facsemeték 60–70 százaléka életben marad, hiszen eléggé eldugott helyen vannak, ráadásul esőt is jósolnak a meteorológusok az elkövetkező időszakra, ami szintén létfontosságú. A kis fákat még legalább két évig gondozni fogják: a tél beállta előtt lenyírják körülöttük a füvet, hogy segítsék növekedésüket.
Fotó: Veres Nándor
– mondta.
„A Hargita nemcsak a miénk, hanem az egész székelység, illetve a magyarság számára is fontos, ezért meg kell őriznünk, vissza kell állítanunk régi, tündöklő állapotába” – mondta lapunknak Molnár Tibor polgármester, aki a szentegyházi városháza csapatával maga is részt vett az ültetésben. Hozzátette, az elmúlt öt évben folyamatosan a felelősségteljes erdőgazdálkodás megszervezésén dolgoztak. Úgy tűnik, meg is van az eredménye az SZKE-vel közösen végzett munkának, hiszen a tavaly megalakult közbirtokossági egyesületet korábban nem támogató Katlan erdőtársulás tagjai is facsemete-ültetésbe fogtak.
Fotó: Veres Nándor
– fogalmazott.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!