Fotó: Veres Nándor
Mintegy 15 ezer fenyőcsemetét ültetett el 350 önkéntes szombaton Szentegyháza közelében, a Hargita-hegység déli felén található Lok elnevezésű meredek hegyoldalban. A Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint a Szentegyházi Gyermekfilharmónia közös akciójának célja nemcsak az évek során lecsupaszított területek egy parányi részének újraerdősítése volt, hanem a fiatal generáció nevelése is.
2018. május 07., 09:152018. május 07., 09:15
Alig lehetett látni a Madarasi Hargitára vezető kövezett útról a nagy magasságban található Lok elnevezésű részen dolgozó önkéntes facsemete-ültetőket, akik már a reggeli órákban nekiláttak feladatuknak. Az viszont már lentről is látszott, hogy nem kevesen fogtak össze az erdők megmentéséért, hiszen érkezésünkkor parkolóhely is alig akadt a helyszín közelében.
Fotó: Veres Nándor
A fenyőültetés egy, a vízmosástól távolabb lévő meredek, kopár területen zajlott, ahol már nem volt semmilyen út, és egy rossz lépés is elég lett volna ahhoz, hogy komoly sérüléseket szerezzen az ember. Az önkéntesek előbb leszedték a füvet egy-egy ültetésre alkalmas részen, majd csákánnyal, kapával ástak gödröt, amit akkor tömtek újra be, amikor a facsemetét már elhelyezték. Mindezt tűző napsütésben. Noha embert próbáló munka folyt, senki sem panaszkodott.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Az idősebbektől arról is érdeklődtünk, mitől olyan kopár a hegyoldal, amire azt a választ kaptuk, hogy
Utóbbival egyértelműen a fatolvajokra gondoltak, hiszen többször elhangzott, hogy „legalább most, ültetéskor eljöhettek volna vezekelni”.
A hegyoldalról leérkezve autóba ültünk, és Szentegyháza felé indultunk, hiszen a település határában babgulyással – az idősebbeket sörrel, pálinkával – várták az önkénteseket az akciót szervező Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE), valamint partnerük, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia tagjai. Itt beszélgettünk Lőrincz Csabával, az SZKE alelnökével, aki szerint
köztük a helyi civil szervezetek, a Szépvízi Magánerdészet, valamint a zetelaki erdészet munkatársai. Legtöbben azonban mégis a szentegyházi iskolák diákjai közül jöttek el, többen szüleikkel érkeztek.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
– fogalmazott az egyesület alelnöke. Hangsúlyozta, biztos, hogy másképp állnak majd a fakitermeléshez azok a fiatalok, akik most részt vettek az ültetésben.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Haáz Sándor, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője is hasonló véleményen volt, mondván, hogy szeretné, ha annyira tündökölne az erdő, mint egykor a hetvenes években. Szerinte is elengedhetetlen volt a gyerekek bevonása az akcióba, hiszen az ő szüleik területéről van szó, így teljes mértékben érintettek az ügyben. Hozzátette, fontos, hogy felnőve felelősségteljes erdőgazdálkodást végezzenek.
Az akció során nagyjából 15 ezer fenyőcsemetét ültettek el a helyszínre vitt 19 ezerből – fejtette ki Lőrincz Csaba. Azt tervezi, hogy
Abban reménykedik, hogy a most elültetett facsemeték 60–70 százaléka életben marad, hiszen eléggé eldugott helyen vannak, ráadásul esőt is jósolnak a meteorológusok az elkövetkező időszakra, ami szintén létfontosságú. A kis fákat még legalább két évig gondozni fogják: a tél beállta előtt lenyírják körülöttük a füvet, hogy segítsék növekedésüket.
Fotó: Veres Nándor
– mondta.
„A Hargita nemcsak a miénk, hanem az egész székelység, illetve a magyarság számára is fontos, ezért meg kell őriznünk, vissza kell állítanunk régi, tündöklő állapotába” – mondta lapunknak Molnár Tibor polgármester, aki a szentegyházi városháza csapatával maga is részt vett az ültetésben. Hozzátette, az elmúlt öt évben folyamatosan a felelősségteljes erdőgazdálkodás megszervezésén dolgoztak. Úgy tűnik, meg is van az eredménye az SZKE-vel közösen végzett munkának, hiszen a tavaly megalakult közbirtokossági egyesületet korábban nem támogató Katlan erdőtársulás tagjai is facsemete-ültetésbe fogtak.
Fotó: Veres Nándor
– fogalmazott.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!