Van, ahol az önkormányzat, máshol a tanfelügyelőség fogja fenntartani a bölcsődéket. Lesznek ellátásbeli különbségek? Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Az érvényben lévő előírások értelmében az önkormányzatoknak lehetősége van a tanfelügyelőségeknek átadni a bölcsődéket, „megszabadulva” a fenntartásukkal járó költségektől. Marosvásárhelyen az átadás szeptemberben megtörtént, most azonban lehet, hogy visszaáll a korábbi ügyvitel. Aggódnak ugyanis a szülők, hogy a legkisebbek nem lesznek megfelelően ellátva.
2022. március 10., 10:062022. március 10., 10:06
2022. március 10., 12:142022. március 10., 12:14
Tavaly ősszel jelent meg az a tanügyi törvényt módosító kormányrendelet, amely alapján a helyi önkormányzatok átadhatják a megyei tanfelügyelőségeknek a hozzájuk tartozó bölcsődéket. Ez azt jelenti, hogy
Amikor szeptemberben a városban megszavazták a bölcsődék átadását, felmerült az aggodalom, hogy nem fognak minden alkalmazottat átvenni, így néhányan elveszíthetik munkájukat. A marosvásárhelyi városvezetés azonban biztosította a mintegy 50 érintettet, hogy
Az átmenet viszont mégsem zökkenőmentes – derült ki a legutóbbi tanácsülésen. A Szabad Emberek Pártjának önkormányzati képviselője, Pápai László azon aggodalmának adott hangot, hogy
Mint kifejtette, az alkalmazottak jelezték neki, hogy a tanfelügyelőség óvodai csoportként kezeli majd a bölcsődei csoportokat is, így
Pápai azt javasolta, hogy térjenek vissza erre a kérdésre, és amennyiben lehet, vegyék vissza a bölcsődéket az önkormányzat ügykezelésébe, hiszen akkor felügyelni tudnák a szolgáltatásokat, és továbbra is megfelelő számú személyzetet biztosíthatnának.
A bölcsődékért felelős alpolgármestertől, Portik Vilmostól megtudunk, hogy még nem jelent meg az alkalmazási módszertan, ezért vannak tisztázatlan kérdések a bölcsődék átadásával kapcsolatban.
A személyzet körében is van némi elégedetlenség, mert akinek nincs felsőfokú pedagógiai végzettsége, csak értettségivel dolgozott, annak ezt pótolnia kell, de az eddigi vezető beosztásban levőket sem ilyen állásra veszik át. Ezekben a kérdésekben, amennyiben tőlük függ, próbálnak segíteni, illetve azok számára, akik nem akarnak a tanfelügyelőség köteléke alatt dolgozni, megoldást találni.
Ami a Pápai László által felvetett kérést, illeti Portik Vilmos úgy értékelte, hogy
„A városháza jogászai vizsgálják azt a lehetőséget, hogy esetleg a város visszavegye a bölcsődéket a tanfelügyelőségtől, de még az sem tisztázott, hogy ez egyáltalán lehetséges-e. Hétfőn lesz egy rendkívüli tanácsülés, és megtörténhet, hogy akkor erről is fogunk szavazni.
– hangsúlyozta az alpolgármester.
Székelyudvarhelyen még nem tűzték napirendre a bölcsőde átadásának kérdését. Mint a városháza sajtószóvivője, Zörgő Noémi elmondta, várják, hogy jelenjen meg az alkalmazási módszertan, hogy pontosan lehessen tudni, milyen átalakulások várhatók. Amikor megjelenik, tárgyalni fognak az önkormányzati képviselők arról, hogy maradjon-e a városnál a bölcsőde vagy tartozzon a tanfelügyelőséghez.
Csíkszeredában ezzel szemben az önkormányzati képviselők már arról döntötték, hogy a városban lévő bölcsődét nem adják át a tanfelügyelőségnek, hanem továbbra is a városvezetés biztosítja a legkisebbek ellátását.
Jelenleg mindhárom székelyföldi településen több bölcsőde épül, ezek működtetéséről később döntenek majd.
Felcsíki gazdák, kistermelők, vendéglátással foglalkozók és kiskereskedők jelentkezését várja a Felcsík a tányéron egy ingyenes magyarországi tanulmányútra. A jelentkezés határideje december 2.
Nem tudott kapcsolatba lépni idős szüleivel, ezért értesítette a rendőrséget egy nő hétfőn este. Mint kiderült, aggodalma nem volt hiábavaló, ugyanis szülei szénmonoxid-mérgezésben elhunytak.
Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.
A közelmúltban egyre növekedtek az ingatlanárak Székelyföldön is, és talán nem túlzás azt állítani, hogy mára már az átlagember számára megfizethetetlenek lettek. Egy hozzáértő szerint azonban nemsokára érezhető és látványos változás következik.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Hálával és örömmel teli búcsús ünnepségen adták át a Krisztus Király Plébánia új épületét Sepsiszentgyörgyön az egyházi év utolsó vasárnapján. A többfunkciós, közösségi érdekeket szolgáló plébániaközpontról Takó István plébános mesélt.
Egy tucatnyi cég jelentkezett a fogyatékkal élő személyeknek szervezett marosvásárhelyi állásbörzére, amelyet szerdán délelőtt tartanak.
Hogyan kell cselekedni egy egészségügyi vészhelyzetben, mikor indokolt mentőt hívni, és hogyan kell újraélesztést végezni – többek között ilyen kérdésekre kaphattak választ a Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói (is) egy rendhagyó oktatás révén.
Sepsiszentgyörgyön még mindig a cégek kevesebb mint fele él az önkormányzat által nyújtott de minimis támogatás igénylésének lehetőségével. Idén 123 helyi vállalkozás kérte ingatlanadójának részleges visszatérítését.
Előzetes letartóztatásba került egy 19 éves fiatalember, miután tetten érték drogok eladása közben – tájékoztatta kedden a Bihar megyei rendőrség az Agerprest.
szóljon hozzá!