Lassacskán sikerül feloldani a Székelyudvarhelyre nehezedő politikai karantént
Fotó: Csató Andrea
Nehéz időszak elé néz Székelyudvarhely, hiszen több beruházás önrészét kell előteremteni: folyamatosan 10-20 millió lej értékben vannak kifizetetlen számlái az intézménynek. 2025 márciusában ugyanakkor egy nagyobb szervezeti átalakítás várható a városházán.
2024. december 30., 17:142024. december 30., 17:14
2024. december 30., 18:142024. december 30., 18:14
„Tapasztalatom szerint rengeteg jó munkatárs van a hivatalban, akik sokat dolgoznak és jó eredményeket érnek el. Ilyen szempontból azt kell mondanom, hogy pozitívan csalódtam” – szögezte le évértékelő sajtótájékoztatóján Szakács-Paál István, aki két hónapja tölti be a polgármesteri tisztséget Székelyudvarhelyen.
Rámutatott, csapatával nem politikai alapú elbocsátásokkal, átszervezésekkel kezdték meg a munkát, hanem azt mondták az alkalmazottaknak, hogy március végéig bizonyíthatják rátermettségüket. Akkor készülnek ugyanis egy nagyobb mértékű szervezeti átalakításra az intézményben.
Ettől függetlenül vannak menedzsment- és szervezésbeli gondok, amiket orvosolni kell.
Az elmúlt egy évben a polgármesteri hivatal minden munkatársa pert indított az intézmény ellen az elmaradt étkezési hozzájárulások és vakációs jegyek miatt – magyarázta a polgármester. A bírósági eljárások során pedig minden esetben a dolgozóknak adtak igazat.
Fotó: Csató Andrea
Ezenkívül vitatott elbocsátások miatt is zajlanak perek a hivatallal szemben.
Szakács-Paál közölte, a kulturális intézmények munkatársaival is pereskedik a hivatal, akik ugyancsak bírósághoz fordultak elmaradt étkezési jegyeikért. Az eljárások lejártával vélhetően 8 millió lejt kell majd öt év alatt részletekben kifizetnie a városnak.
Az elöljáró hangsúlyozta, sikerült változásokat elérni a Székelyudvarhelyt érintő politikai karantén feloldásában.
Felvették ugyanakkor a kapcsolatot a testvérvárosokkal is, amelyek küldöttségei jövő év elején ellátogatnak Székelyudvarhelyre. Ezen a téren új stratégia kidolgozására van szükség a hatékonyabb együttműködés érdekében – mondta.
Budapesttel viszont határozottan jobb irányba alakult a viszony, ugyanakkor Brüsszeltől is várnak forrásokat. Helyi szinten ugyanakkor sikerült megerősíteni a kapcsolatot az alintézményekkel és a partnerekkel.
Idén 64 civil szervezett pályázott a városházán száz projekt megvalósítására, összesen 3 millió lej értékben.
Két aktív hitele van a városnak az előző évekből, összesen mintegy 300 ezer lej értékben, amelyhez még hozzájön 5,6 millió lejnyi kölcsön, aminek felvételéről a legutóbbi tanácsülésen döntöttek. Mindemellett Szakács-Paál István rámutatott,
„Ez egy teljesen új forgatókönyv Székelyudvarhely életében, hiszen eddig mindig költségvetés-többlettel kezdhette a városháza a következő évet. Most egy nagyon komoly deficittel fogunk szembesülni, és ez az elkövetkezőkben sem lesz másképp” – fogalmazott a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
A támogatásokból befolyt pénzt jórészt elköltötték, most már a projektek önrészét kell finanszírozni.
A Központi Fejlesztési Régió év elején felkínálta a lehetőséget, hogy a város mondjon le a későbbiekben „alanyi jogon járó pályázatokról,” amiből a folyamatban lévő projektek önrészének egy részét lehet finanszírozni. Nagyjából 7-8 millió eurónyi összegről volt szó – ezt elfogadta a város, így lehetett megmenteni különböző beruházásokat, amelyeket nem sikerült időben megvalósítani.
Összesen 32 támogatott és 47 megkezdett beruházás szerepel jelenleg a városháza napirendjén – közölte a polgármester. Az előző európai uniós pályázati ciklusból hozták át a csillagvizsgálónál, illetve annak környékén zajló munkálatokat, a Bányai János Szakközépiskola felújítását, a Székely Támadt vár restaurálását, a Tompa László Általános Iskola korszerűsítését, illetve a kis és nagy mobilitási tervként ismert utcafelújításokat.
Számos más beruházás közül még érdemes kiemelni a csereháti bölcsőde építését, amely hamarosan elkezdődhet az Országos Beruházási Ügynökség (CNI) finanszírozásával. Ugyancsak a CNI támogatásával szeretnék felújítani a városi strandot és a városi stadiont, valamint így épülhet meg a városi uszoda is.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás