Fotó: Veres Nándor
A Gyulafehérvári Főegyházmegyei Caritas juttatja el az általa gondozott rászorulókhoz a Béres Gyógyszergyár Zrt. és a Lipóti Pékség adományát, amelyet Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára hozott el Csíksomlyóra. Az államtitkár Magyarország Kormánya által az egyházaknak nyújtott célirányos támogatásokról is beszámolt.
2021. február 01., 15:142021. február 01., 15:14
2021. február 01., 16:132021. február 01., 16:13
A Lipóti Pékség által felajánlott kenyeret és a Béres Gyógyszergyár ötszáz doboz Béres Csepp Extra gyógyszerkészítményből álló adományát – amely a Katolikus Karitász jóvoltából jutott el Erdélybe – hétfőn adta át Soltész Miklós államtitkár Csíksomlyón a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Caritas képviselőinek.
Sajgó Balázs, a Caritas lelki igazgatója emlékeztetett, a világjárvány megnehezítette a fizikai kapcsolattartási lehetőségeket, de a magyar kormány és a Katolikus Karitász jóvoltából sok segítség érkezett, így a mostani is, amelyért köszönet jár.
Fotó: Veres Nándor
Soltész Miklós szerint hiányzik az együttlét, de a lelki háttérre és a segítségnyújtásra nagy szükség van, főleg a rászorult emberek érdekében, és látogatásuk is ezt szolgálja. Hozzátette,
Megköszönte a székelyföldi embereknek azt a fegyelmezettséget, amelynek eredményeképpen a járvány – noha sok keserűséget, fájdalmat okozott egy-egy családban, de – arányaiban alacsonyabb szintű volt, mint sok más helyen.
Fotó: Veres Nándor
„Fontos ez emberiességi és emberi szempontból, hisz mindenki, akit elveszítettünk, aki megszenvedi fizikailag ezt a járványt, szörnyű tragédia és fájdalom. De ugyanilyen fájdalom, hogy elmaradtak olyan események, rendezvények, amelyek óriási erőt adnak mind az összmagyarságnak, mind a fiataloknak, mindannyiunknak” – emlékeztetett Soltész a szerény körülmények között megtartott csíksomlyói pünkösdi búcsúra és a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozóra.
Fotó: Veres Nándor
Korodi Attila csíkszeredai polgármester is az együttműködés fontosságát emelte ki, hozzátéve, a következő években is a történelmi egyházakkal szoros együttműködésben szerveznek számos közösségi programot – ennek lelkiségi, szociális, illetve Csíksomlyót érintő vonzatai is vannak.
Soltész Miklós több olyan egyházi támogatást is megemlített, amelyeket székelyföldi egyházközségeknek juttatott vagy az elkövetkezőkben ad felújításokra a magyar kormány. Így a csíkrákosi Kisboldogasszony-templom számára 34 millió forint, a csíkszentmihályi templomnak 32 millió, a kászonújfalvi Szent Miklós-templom részére 15 millió, a székelyudvarhelyi Jézus-kápolna felújítása pedig 40 millió forintos támogatást kapott.
Fotó: Veres Nándor
De legalább ilyen fontosnak nevezte a fiataloknak szóló, köznevelési, oktatási, közösségi programok erősítését célzó támogatást. Eddig a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Szakközépiskolát 81 millió forinttal támogatták, ebben az évben 30 milliót fognak kapni – sorolta. A gyimesközéploki sportcsarnok 250 millió forintos támogatással készült el, a gyimesközéploki templom tetőszerkezeti felújításához is 20 millió forinttal járul hozzá a magyar kormány. A székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz Plébánia és a főegyházmegye által
A Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó szervezői által tavaly kért 7 millió forintos támogatás idén is rendelkezésükre áll – ismertette az államtitkár. Nyárádköszvényesen ugyanakkor az egyházi iskola felújítását 65 millió forintos támogatás tette lehetővé – tudtuk meg. Soltész Miklós kijelentette,
és ő arra számít, hogy elkezdődhet egy új, kedvezőbb korszak a magyar–román kapcsolatokban, ahogy ez Magyarország számára Szerbia és Szlovákia esetében már megtörtént.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
szóljon hozzá!