Fotó: Kristó Róbert
Abos Gábort nevezték ki az Országos Környezetvédelmi Hatóság élére, miután elődje, Nagy József hétfőn lemondott. Abos előtt olyan feladatok állnak, amelyek megoldása véleménye szerint is „kemény diónak” bizonyulnak.
2011. augusztus 30., 15:142011. augusztus 30., 15:14
2011. augusztus 30., 19:552011. augusztus 30., 19:55
Abos Gábor került az Országos Környezetvédelmi Hatóság élére. Kiotó-függő váltás
„Meglepetés volt számomra a felkérés. Ugyanakkor azt sem gondoltam volna, hogy Nagy József úgy dönt, lemond tisztségéről. Kiváló volt a mi munkaviszonyunk” – nyilatkozta érdeklődésünkre a „legfőbb környezetvédő” Abos Gábor.
A csíkszeredai szakember kinevezése előtt a Környezetvédelmi Őrség helyettes főfelügyelőjeként dolgozott, azelőtt pedig a Hargita Megyei Környezetőrség igazgatója volt. Hatáskörébe többek között a megyei környezetőrségek felügyelete, különböző engedélyek kibocsátása, illetve a vadászati kilövési keretek engedélyeztetése fog tartozni. Az őrség bukaresti központjában kétszáz, országos szinten pedig kétezer embert foglalkoztat.
Legény a gátra
„Legény kellett a gátra” – idézi viccesen felettesét, Borbély László környezetvédelmi minisztert, aki e szavakkal javasolta Emil Boc miniszterelnöknek, hogy az általa ajánlott személyt, Abost nevezze ki az intézmény élére.
Abos egyébként rögtön a rendszerváltozás után kezdett dolgozni a megyei környezetvédelmi ügynökségnél. „Én voltam a rendszer elefántja, akit a húsz év alatt mintha ottfelejtettek volna. Aztán egyszer csak jött a felkérés, hogy vállaljam el az országos helyettes főfelügyelői feladatokat, most pedig itt az újabb megbízatás” – fűzte hozzá lelkesen Abos.
Elődje, Nagy József azt követően mondott le, hogy pár nappal ezelőtt kiderült, a kiotói egyezmény betartását felügyelő bizottság németországi ülésén felfüggesztette az ország jogát, hogy értékesítse a fel nem használt szén-dioxid-kvótáját. A büntetést azért szabták ki, mert az illetékes román hatóság nem készítette el határidőre a kiotói egyezményben vállalt, az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó jelentést.
Szén-dioxid kvóta?
A ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének Kiotói Jegyzőkönyve évekkel ezelőtt dolgozta ki azt a rendszert, amely alapján a fejlett országok vállalták, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezt a célt fejezi ki a megengedett kibocsátási szint, azaz a kibocsátható mennyiség. A rendszer alapegysége egy tonna szén-dioxid, amely a köznyelvben széndioxid-kvóta néven vált elterjedtté.
A japán Kiotó városában aláírt Jegyzőkönyv bevezette a szén-dioxid kvóták kereskedelmét. Ez azt jelenti, hogy a világ országai a kiotói egyezményben önként vállalták saját szén-dioxid kibocsátásuk csökkentését, így az egyezmény értelmében mindenki csak egy meghatározott mennyiségű szén-dioxidot bocsáthat ki. Azok az országok, akik kevesebb szennyezőanyagot juttatnak a légkörbe a számukra megengedettnél, a nekik járó maradék kibocsátási kvótát eladhatják más, többet szennyező országoknak.
Közel kétmilliárd a tét
Mivel Románia nem készítette el az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó jelentést, ezért nem értékesítheti fennmaradó háromszáz millió egységnyi kvótát más, a megengedettnél többet szennyező országoknak. Ezzel a szankcióval az ország mintegy 1,8 milliárd lejtől esik el.
„Első feladatom, hogy a környezetvédelmi minisztériummal közösen visszaszerezzük a jogot arra, hogy értékesíthessük a fel nem használt szén-dioxid-kvótánkat. Kemény dió lesz ez” – jegyezte meg Abos.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
szóljon hozzá!