Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Törvényszék helyt adott annak a keresetnek, amelyben a Maros Megyei Prefektusi Hivatal megtámadta a katolikus iskola megalapításáról szóló tavalyi határozatot. Az indoklásuk szerint egy olyan iskola, amelynek római katolikus elnevezése van, nem lehet elméleti líceum is. Frunda Csenge jogász szerint azonban a tanügyi törvény teljesen mást mond ki. Fellebbeznek a döntés ellen.
2024. augusztus 29., 12:202024. augusztus 29., 12:20
2024. augusztus 29., 17:262024. augusztus 29., 17:26
A marosvásárhelyi városi tanács tavaly elfogadta azt a határozatot, amelyben ismét kezdeményezte – a 2024-2025-ös tanévtől – a katolikus iskola létrehozását. A Maros Megyei Prefektusi Hivatal azonban ezt is megtámadta, és a Maros Megyei Törvényszék helyt adott a keresetének. Nemrég pedig a törvényszék közölte az indoklást is: a katolikus iskola, azaz a Római Katolikus Elméleti Líceum létrehozásának procedúrája teljesen törvényes volt, és minden lépést betartottak, viszont az „elméleti” és a „római katolikus” szavak összeférhetetlenek, ezért elvesztették a pert.
„Ezt elég érdekes helyzetnek találjuk, hiszen a tanügyi törvény metodológiája kimondja, hogy abban az esetben, ha kevesebb mint fele az osztályoknak nem egyházi osztály, tehát nem vallási profilú, akkor elméleti iskoláról beszélünk. Ez a katolikus iskola esetében így van, mert nulladiktól nyolcadik osztályig nincsen profilja az osztályoknak. Kilenc-tizenkettőben pedig három osztály van egy évfolyamon, és ebből egy a vallási profilú.
– magyarázta a Székelyhonnak Frunda Csenge jogász, a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület RMDSZ-es frakciójának vezetője.
Egyúttal hozzátette, nagy dolognak tartja, hogy a törvényszék igazat adott nekik abban, hogy ennek az iskolának van létjogosultsága, hiszen ezt az alapítást mind statisztikai adatokkal, mind pedig különböző olyan érvekkel alátámasztották, amit a törvényszék elfogadott és jóváhagyott. Viszont a név összeegyeztethetetlenségére hivatkozva mégis elfogadta a prefektus keresetét.
– fejtette ki Frunda Csenge.
A tanügyi törvény eljárási módja kimondja, hogy minden tanügyi évet az azelőtti év augusztusáig el kell fogadni – tehát a 2025-2026-os tanévet ebben a hónapban már el kellene fogadni –, de ez a törvényszéki ítélet most felfüggesztette ezt az alapítási módszert.
„Emiatt nem fogadtunk most el augusztusban semmit, mert várjuk ennek a történetnek a végét. Viszont amennyiben megnyerjük a pert, akkor elméletileg az idei évtől már jóvá kell hagyni a katolikus iskola megalapítását, de meglátjuk, hogy fog működni ez a gyakorlatban” – tette hozzá az RMDSZ marosvásárhelyi frakciójának vezetője.
A 2014 óta működő iskolát (amely II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium néven mú) azért kellett 2018-ban miniszteri rendelettel újra létrehozni, mert korábbi létrehozásában az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) törvénytelenséget látott, és vádat emelt Tamási Zsolt iskolaigazgató és Ștefan Someșan volt Maros megyei főtanfelügyelő ellen. A per vádiratát a bíróság visszaküldte kiegészítésre a vádhatóságnak, és a kiegészítés azóta sem történt meg, de az iskola ellen indított perek az intézmény megszűnéséhez vezettek. A tanintézet azért szálka a román nacionalista szervezetek szemében, mert a római katolikus egyház 2004-ben visszaperelte az egykor államosított marosvásárhelyi iskolaépületeit.
Nagypénteken mutatjuk be a csíkszentkirályi egyházközség összefogásával készült Passió filmet – egy különleges alkotást, amely a hit erejéből és a közösség elkötelezettségéből született.
Őrizetbe vette a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a Maru becenéven ismert drogdílert, Tudor Dumát. A hatóságok azzal gyanúsítják, hogy ő adott el metadont a 20 éves fiatalnak, aki kedden kábítószer-túladagolásban meghalt.
Három medvebocsot ütött el egy autós kedden a Kovászna megyei Csernáton község határában, a 11-es országúton.
Nagypéntektől az erdélyi közönség is megnézheti Vörösmarty Csongor és Tünde drámája alapján készült animációs filmet. A mű mesés világa Dargay eredeti figuráival és mai képi nyelven kel életre, a gyerekekhez is szólva.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
3 hozzászólás