A miniszterelnök szerint a pedagógusok bérezése ezentúl a diákjaik teljesítményétől is függhet. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
2025. április 03., 07:572025. április 03., 07:57
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákjaik teljesítménye, valamint a kollégák és az iskolaigazgatók visszajelzései alapján – idézte Marcel Ciolacu miniszterelnököt az Agerpres hírügynökség.
A politikus szerdán a Cotroceni-palotában jelentette ki ezt a Románia és az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) – a fő országprojekt a NATO, EU és Schengen után elnevezésű rendezvényen, amelyet az államelnöki hivatal szervezett. Meglátása szerint a tanárok fizetése az oktatási teljesítményhez kell igazodjon, ami a miniszterelnök vélekedése szerint a társadalom egyöntetű elvárása.
Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezet Maros megyei elnöke szerint is az volna a normális, ha mindenhol teljesítményalapon fizetnének. De kérdés, hogy
„Mi nehezebb: egy jó iskolából tíz diákot elvinni tantárgyversenyre, vagy egy hátrányos helyzetű iskolában ötven hátrányos helyzetű diákot tanítani? Lehet, hogy nekem könnyű a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból tíz diákot versenyeztetni, sőt első helyet hozni. De nem tudom, hogy mit lehet felmutatni valamelyik szakiskolából, ahol az iskolaelhagyás jelenti a nagy problémát, vagy egy elszigetelt vidéki vagy város peremiskolából, ahol a hátrányos helyzetűek száma nagyon nagy. Ott a minimális kompetenciák elsajátításához is hatalmas erőfeszítés kell, a tanár részéről is. Akkor hogyan lehet ezt felmérni?” – tette fel a kérdést Molnár Zoltán.
Mi nehezebb: egy jó iskolából tíz diákot elvinni tantárgyversenyre, vagy egy hátrányos helyzetű iskolában ötven hátrányos helyzetű diákot tanítani? Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ugyanezt a dilemmát emelte ki Andreas Schleicher, az OECD oktatási részlegének igazgatója is az elmúlt év decemberében, amikor bemutatta a Romániáról szóló 2022-es PISA (nemzetközi tanulói teljesítménymérés-program) országos jelentését. Szerinte a teljesítményalapú fizetés „az egyik legnehezebb dilemma, amellyel bármely oktatási rendszer szembesül” – olvasható az Edupedu.ro oktatási szakportálon.
Egyébként Romániában van egy úgynevezett érdemfokozat, amelyet megyeszinten a tanügyben dolgozó alkalmazottak 16 százaléka kaphat meg, és ezzel a tanárok kiemelkedő teljesítményét ismerik el. Ezt minden évben „újraszámolják”, és kivonják azokat, akik már jogosultak a bérkiegészítésre, így a fennmaradt helyekre lehet pályázni.
Ezt különböző teljesítmények alapján pontozzák:
figyelembe veszik a kiemelkedő teljesítményű diákokkal való munkát,
a projektekben való részvételt
és a hátrányos helyzetű diákokkal való munkát is
– részletezte a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke.
Minden tantárgynak van egy szakcsoportja, és azok közül a tanárok közül, akik ebben a csoportban benne vannak – a tagság összetételét minden évben közösen döntik el – legalább ketten átnézik és pontozzák a pályázatokat. Legkevesebb 75 pontot, legtöbb 150-et lehet elérni, és
Idén Maros megyében például két földrajztanár esetében lejárt az ötéves időszak, tehát valószínű, hogy a jövőben lesz két szabad hely – mondta el Molnár Zoltán, aki szerint sok a kérdőjel a hazai oktatás megváltoztatásával kapcsolatban, például az, hogy megvannak-e azok a körülmények, azok a képzésszintek, amit elvárunk ahhoz, hogy az eddig elhanyagolt és semmibe vett hazai oktatás egyből „csodálatos” legyen.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
4 hozzászólás