Pár éve, hogy le kellett venni Gyergyószentmiklóson is a városháza homlokzatáról a székely és a városzászlót
Fotó: Gergely Imre
A Legfelsőbb Bíróság hozzon határozatot arról, hogy konkrétan miként kell értelmezni a törvényt azokban az esetekben, amikor ugyanazon típusú ügyben különbözőképpen döntenek a bíróságok – ezt szeretné elérni a magyarsággal szembeni jogsértések ellen küzdő Székely Figyelő alapítvány. Például ha Moldva zászlóját ki lehet tűzni Neamț megyében, úgy a székely zászló levételét se lehessen kötelezni Székelyföldön.
2022. március 10., 20:182022. március 10., 20:18
2022. március 10., 22:072022. március 10., 22:07
Újabb jogerős ítéletek születtek, amelyek azt bizonyítják, hogy Romániában kettős mércét alkalmaznak a bíróságok a közösségi jelképek vagy kétnyelvű feliratok ellen indított perek esetében – számolt be sajtótájékoztatóján a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt. Amint fogalmazott, a közösségünket érő jogsérelmek egyik oka az, hogy az eleve nem tökéletes törvényeket a bíróságok mintegy futószalagon rosszhiszeműen értelmezik, illetve alkalmazzák. Ennek bizonyítására
Ilyen volt a Neamț megyei önkormányzat elleni per (amelynek tárgya Moldva hagyományos zászlójának kitűzése egy középületre), illetve a kormány ellen indított perek (azért, mert a személyi igazolványon az angol és francia szöveg, illetve a kormány honlapján közzétett fényképeken szereplő angol szöveg nem a román alatt helyezkedik el).
A számításuk az volt, hogy ezekben a perekben másképp fognak ítélkezni a bíróságok (konkrétan nem vetetik le Moldva zászlóját, és nem kötelezik a kormányt, hogy változtasson a személyi igazolvány formáján). Nem tévedtek,
A bíróság kimondta, hogy Hargita megyében, Gyergyószentmiklóson bejegyzett szervezetként semmilyen személyes érdekük nem fűződik ahhoz, hogy egy szomszéd megyében milyen zászló van kitűzve. Ezzel szemben a Bukarestben bejegyzett ADEC sorozatban érte el, hogy levegyék a székely zászlókat a székelyföldi középületekről.
Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője
Fotó: Gergely Imre
A többnyelvű feliratokkal kapcsolatban is jogerős ítélet mondta ki, hogy semmi baj azzal, ha a személyi igazolványon egymás mellett szerepelnek különböző nyelvű szövegek, miközben például
Ezzel sikerült elérni azt a helyzetet, hogy most már a Tanasă-féle „típusperek” (magyar feliratok, középületekre kitűzött zászlók,) esetében léteznek egymásnak ellentmondó jogerős ítéletek.
Ilyen esetekben pedig jogértelmezés kérhető a Legfelsőbb Bíróságtól. Van ugyanis a Polgári Eljárási Törvénykönyvnek egy olyan cikkelye, ami azt mondja, hogy ha hasonló ügyekben különböző bírói tanácsok ugyanazon jogszabály alapján egymástól különböző jogerős ítéleteket hoznak, akkor több intézménynek joga (illetve kötelessége) a Legfelsőbb Bírósághoz fordulni, kérve egy jogértelmezést. Egy ilyen kérés nyomán a Legfelsőbb Bíróság határozatban rögzíti, hogy azt miképpen kell értelmezni. Ezen határozatok pedig kötelezők attól kezdve minden bíróság számára, vagyis megszűnik az a lehetőség, hogy ugyanazt a jogszabályt különböző bírók, vagy akár ugyanazok különbözőképpen értelmezzék.
Az egyik intézmény, ami ilyen jogértelmezést kérhet, az a Nép Ügyvédje, és a Székely Figyelő Alapítvány két kérést küldött neki, hogy továbbítsa a Legfelsőbb Bírósághoz. A cél az, hogy a Legfelsőbb Bíróság határozatban rögzítse azt az elvet, amely alapján a bíróságoknak döntenie kell ezekben az ügyekben, úgy hogy az legyen érvényes minden olyan feliratra, ami az országban bárhol van közterületen, valamely nemzeti kisebbség nyelvén.
Ugyanakkor a Nép Ügyvédjétől várják, hogy továbbítsa a kérést a Legfelsőbb Bíróságnak, hogy az mondja ki:
Amint pedig megérkezik a személyi igazolványok többnyelvű szövege kapcsán szintén elveszített per indoklása, újabb jogértelmezést fognak kérni, amitől azt várják, hogy eldőljön: nem kötelező, hogy a román szöveg alatt jelenjen meg a magyar a középületek homlokzatán és máshol.
Januártól kötelező az iskola logójával ellátott egyenruha viselése a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban – ez azonban nem minden szülőnek nyerte el a tetszését. És akkor íme a nagy kérdés: lehet-e kötelezni a diákokat az „egyenruha” viselésére?
Leonardo de Vinci Utolsó vacsora című festményének másolata található annak a szász evangélikus templomnak az oltárán, amelyet az elkövetkező időszakban újítanak fel uniós pénzalapokból. De hol is található ez a templom és mit érdemes tudni róla?
Ma este még főként borús időjárás lesz jellemző Székelyföld-szerte, helyenként akár havazhat is, holnaptól viszont már előbukkanhat a nap, de ennek meg is lesz a fagyos ára.
A tanulói teljesítményt ösztönző intézkedésekről is döntött csütörtöki ülésén a kormány – számolt be a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
A csíki térség első szanatóriumát létrehozó Hirsch Hugó sebész főorvos meghívására 92 évvel ezelőtt Csíkszeredába látogatott Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus. Ennek emlékére kettős plakettavató ünnepséget tartottak Csíkszeredában.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta az Országos Drogellenes Ügynökség átszervezését úgy, hogy a kábítószer-használók integrált ellátását az egészségügyi intézmények biztosítsák, a drogellenes közpolitikák koordinálása pedig a kormányfő közvetlen hat&a
Több mint 1,3 milliárd lej értékű állami támogatási programot hagyott jóvá csütörtöki ülésén a kormány az épületek szerkezeti megerősítésére és földrengésbiztossá tételére.
A baróti önkormányzat még decemberben benyújtja a pályázatot, amely a városi gyógyintézet új épületszárnyának megépítését célozza. A baróti kórház ugyanakkor új életfunkció-monitorokat is vásárolhat az erdővidéki községek jóvoltából.
A jövő évi adók és illetékek elfogadása volt a legfontosabb napirendi pontja a kézdivásárhelyi városi tanács decemberi soros ülésének. A 10,4 százalékos inflációs rátán felül is emelnek – de tettek azért egy kivételt.
Románia politikai vezetői történelmi pillanatként, igazságtételként, fontos gazdasági előrelépésként üdvözölték csütörtökön Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozását a schengeni övezethez.
1 hozzászólás