A Székely Nemzeti Múzeum épülete régen. Múltat idéznek a mára felújított intézményben
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum plakátja
A sepsiszengyörgyi Székely Nemzeti Múzeum és az erdélyi magyar régészeket tömörítő Pósta Béla Egyesület közös szervezésében, november 24–26. között tartják az Archaeologia Transylvanica harmadik konferenciájáját. Az eseménnyel László Ferenc születésének 150. évfordulója előtt tisztelegnek a szervezők.
2023. november 21., 14:132023. november 21., 14:13
Idén az erdélyi régészeti kutatások áttekintésén túl László Ferencről, a Székely Nemzeti Múzeumnak nemzetközi hírt szerző tudósról is megemlékeznek. A november 24-ei megnyitó ünnepséget követően
A kötet a tudós életét és munkásságát mutatja be.
László Ferenc 1873-ban született Sepsiszentgyörgyön. Növénytanból doktorált Kolozsváron, két évig az egyetem botanikai tanszékén dolgozott. Az egyetemi karrier helyett azonban szülőföldjét választotta, hazatért és 1897-ben a Székely Mikó Kollégium tanárává vált. 1901-től a Székely Nemzeti Múzeum őre, 1918-tól igazgatója is. Előbb természetrajzi, majd néprajzi anyaggyűjtéssel is foglalkozott, 1907-től pedig régészeti ásatásokat is végzett.
Kicsivel több mint két évtized alatt feltárta Háromszék vármegye őskori telepeit, ezek közül a legismertebbek az Oltszemen és Erősdön előkerült leletek.
Számos kutatást és feltárást hátrahagyva László Ferenc 1925. szeptember 16-án hunyt el Kolozsváron. Kéziratait, jegyzeteit a sepsiszentgyörgyi múzeum őrzi.
Az Archaeologia Transylvanica tavalyi, második kiadását a Maros Megyei Múzeumban szervezték meg, szintén gazdag előadáskínálattal. Sztáncsuj Sándor József, Bajusz Mátyás és Hőgyes Mihály Huba például a Székely Nemzeti Múzeum pandémia idején végzett régészeti kutatásairól mesélt a hallgatóságnak.
Az Erdély különböző pontjain tevékenykedő archeológusokat összefogó tavalyi rendezvényre érkeztek tudósok Budapestről, Szegedről, Nyíregyházáról és Debrencenből is.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!