A tulajdonosok jó része elviszi használaton kívüli járművét a közterületről, ha felszólítást kap. Persze vannak kivételek
Fotó: Beliczay László
Gondot jelentenek a székelyföldi városokban a gazdátlan, elhagyott autók, amelyek az amúgy is kevés parkolóhelyet foglalják. A legtöbb helyen, ha felszólításra sem jelentkeznek a tulajdonosok, a járműveket a város birtokba veszi, és elszállíttatja. Az autók visszaigényléséért borsos árat kell fizetni.
2018. november 09., 11:312018. november 09., 11:31
Nincs új a nap alatt a székelyföldi városokban: évek óta egyre több az autó, ám ezzel párhuzamosan nem növekszik a használható parkolóhelyek száma. Mi több, az egyre értékesebb parkolóhelyeket olyan autók is foglalják, amelyeket hónapok, esetenként évek óta nem mozdítottak el.
Az udvarhelyiek kérésének eleget téve összesen
– tájékoztatott érdeklődésünkre László Szabolcs, az egység vezetője. Mint mondta, a törvények értelmében az minősül gazdátlan járműnek, amely nincs bejegyeztetve, és a felszólításra tíz napon belül nem jelentkezett a tulajdonosa. A tulajdonjog átminősítése polgármesteri rendelettel történik. Ezt követően az újságban, illetve a hivatalnál is közzéteszik a gazdátlan autók adatait, így további harminc nap áll a tulajdonos rendelkezésére, hogy jelentkezzen. Ha ez nem történik meg, a gazdátlan gépkocsi a város tulajdonába kerül, és elszállítják. Ezeket a járműveket már nem lehet visszaigényelni.
Fotó: Beliczay László
Nem gazdátlan, hanem
Ha az autó egy évig bizonyíthatóan használaton kívül áll, a helyi rendőrség felszólítja a tulajdonost a gépkocsi elszállítására. Amennyiben ez tíz nap alatt nem történik meg, elhagyottnak minősül az autó, és harminc nap után elszállíttatja a hivatal. Ezután öt napig még jelentkezhet a tulajdonos a járműért, de csak akkor kaphatja vissza, ha kifizeti a 2000 lejes bírságot, illetve az elszállítási és egyéb költségeket. Ellenkező esetben az autó a város tulajdonába kerül.
László Szabolcs rámutatott, az általuk beazonosított autók közül ötnek jelentkezett a tulajdonosa, hármat pedig gazdátlannak nyilvánítottak. Ezek közül egyet csütörtökre elvitt a tulajdonosa, további kettőt pedig az egység szállíttatott el. László hangsúlyozta,
A helyi polgármesteri hivatal munkatársaitól megtudtuk, hogy a lefoglalt roncsautókból nem profitálnak, hiszen azok értéke csak az elszállítás költségét fedezi. Egyébként a helyi rendőrség megalakulása óta több mint száz autótulajdonost szólítottak fel, hogy vigye el járművét a közterületről, csütörtökig viszont egy autót sem kellett elszállíttatniuk.
Gyergyószentmiklóson önkormányzati határozat rendelkezik arról, hogy mi lesz a köztereken „felejtett” autók sorsa – tudtuk meg a polgármesteri hivatal munkatársaitól.
A megfelelő procedúrát betartva itt is eltulajdonítja, majd elszállíttatja a nem használt járműveket a városháza. Ezeket harminc napig válthatja ki tulajdonosuk, bírság és egyéb költségek ellenében. Gyergyószentmiklóson egyébként már két éve működik ez a rendszer. Első alkalommal tíz autót kellett elszállíttatni.
Marosvásárhelyen sem nézik tétlenül a közterületen veszteglő, elhagyatott autókat. Archív
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen is legtöbbször a lakosok jelentik a helyi rendőrségen, hogy a tömbházak körüli parkolókban rozsdásodnak az autók, hetek, hónapok, évek óta nem voltak onnan elmozdítva.
Amennyiben a tulajdonosok nem jelentkeznek, az egység elszállíttatja a járműveket, amelyek ettől számítva fél évig igényelhetők vissza. Ez természetesen a bírság befizetésével és az egyéb költségek megtérítésével jár. Érdeklődésünkre a helyi rendőrség vezetője, Ioan Damaschin elmondta, hogy a tulajdonosok nyolcvan százaléka az értesítést követően elviszi az autóját a közterületről, csupán húsz százalékuk nem jelentkezik.
Ezek a törvény által előírt határidő után a város tulajdonába kerülnek, és ócskavasként értékesítik.
Csíkszeredában városszerte számos olyan autó található, amelyet hosszú ideje nem mozdítottak el helyéről. A város lakótelepein járva ilyen elhagyott autók láthatók a Csíki Csobbanó melletti parkolóban, a Jégpálya lakóövezetben, a Tudor lakótelepen vagy a sportcsarnok parkolójában. Továbbá több használaton kívüli gépkocsi vesztegel a Szív utcában is, a dendrológiai parkként ismert terület mellett, ez azonban magánterület, így ott nem áll módjában a polgármesteri hivatalnak intézkedni. A városképet rontó járműveket ugyanis az önkormányzat szállíttathatja el a 2002-ből származó 421-es számú törvénynek megfelelően.
– tudtuk meg Lázár Pétertől, a csíkszeredai városháza városgazdálkodási osztályának vezetőjétől. Mint mondta, a tavaszi városi nagytakarítás alkalmával több gazdátlan járművet elszállítottak a városi kertészet Jókai utcai telephelyére, illetve minden elhagyottnak tűnő autót felcímkéztek, de amikor ellenőrzés céljából ismét felkeresték ezeket, már máshol álltak.
Csíkszeredában sem ritka látvány a gyommal körbenőtt, gazdátlan autó. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Mivel az eddig alkalmazott módszer nyilvánvalóan nem vált be, a jövőben másképp fognak eljárni, hiszen nagy segítséget jelentene a városnak, ha felszabadulnának azok a parkolóhelyek, amelyeket ezek a járművek feleslegesen foglalnak. Ezért
ennek részletei azonban még kidolgozás alatt vannak. Az akcióba a Hargita megyei rendőrség közlekedésrendészeti osztályát is be szeretnék vonni, mivel Csíkszeredában – Székelyudvarhellyel ellentétben – nem működik helyi rendőrség.
Jelenleg nincsenek az időjárási viszonyok miatt lezárt utak Hargita megyében – adott ki közleményt röviddel hármnegyed kilenc előtt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Több mint tízezer fogyasztó maradt áram nélkül csütörtök reggel Gyergyószéken – tájékoztat az Elctrica áramszolgáltatótól kapott információkra hivatkozva a Hargita megyei tűzoltóság,
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
4 hozzászólás