Fotó: Biodry
A nyirkos, vizes falak a rossz látvány mellett egészségünket is nagyban károsíthatják. Egy forradalmi svájci technológiának köszönhetően ugyanakkor adott a lehetőség arra, hogy az épületek visszanyerjék eredeti, egészséges állapotukat. A Biodry rendszeréről Varga-Pál Petry Zsolt mesélt, aki szakavatott a penészes és rossz állapotú falak helyreállításában.
2021. július 01., 09:362021. július 01., 09:36
2021. június 30., 22:012021. június 30., 22:01
– Mi a Biodry technológiájának az alapja?
– A Biodry a nedves falú épületeknél oldja meg a salétromosodás problémáját, amely
Ugyan a penészes falak kezelésére léteztek a múltban is megoldások, de a mi technológiánk drasztikus beavatkozások – a fal elvágása vagy szétfúrása – nélkül, természetes úton oldja meg ezt a széles körben elterjedt kellemetlenséget.
– Mi volt az oka annak, hogy ezt a svájci technológiát Romániában is célszerűnek tűnt meghonosítani?
– Három évvel ezelőtt találkoztam a Biodry tulajdonosával, és akkor fedeztem fel a szerkezetben rejlő lehetőségeket. Csakhamar rájöttem, hogy egy komoly, sokunkat érintő problémára adhat hatékony és végleges megoldást országunkban is. Miután értekeztem az itthoni építész, tervező és kivitelező barátaimmal, meggyőződtem róla, hogy
– Mi az a kapilláris nedvesség?
– A kapilláris nedvesség okozza a falakban a salétromosodást. Ez egy felszívódó nedvesség, amely az olyan régi épületekben van jelen, amelyeknek nincs jó alapszigetelése. Nagyjából majdnem minden régi épület ezzel a problémával küzd. A kapilláris nedvesség felszívódik a falakban, magával hozza a különböző salétromsókat, amelyek kijönnek a fal felszínére és ezáltal tönkreteszik az épület beltéri és kültéri falait is. Rengeteg problémát okozhatnak: azon kívül, hogy folyamatosan fel kell újítani az épületet, megjelenhetnek asztmás megbetegedések is, ami ugyancsak ennek a problémának a következménye.
Fotó: Biodry
– Jelenleg hány országban van jelen a Biodry?
– A Biodry technológiát több mint 25 országban használják: immár nemcsak Nyugat-Európában, hanem Amerikában is jelen van. A terjeszkedés pedig folyamatos, amely azt bizonyítja, hogy jól működő megoldást kínál a nedvesedő épületek kiszárítására.
– Milyenek voltak a kezdetek és hogyan halad jelenleg a Biodry itthon? Van igény nálunk is erre a technológiára?
– 2019-ben vezettük be a technológiát, és nagyon szépen haladunk, évről évre megduplázzuk a projektjeink számát. Látjuk, hogy nagyon nagy igény van erre a megoldásra, hiszen a régi épületek 70–80 százalékát érintik a salétromosodás és penészedés által okozott kellemetlenségek.
Merthát időigényes a problémás épületek felmérése, valamint a rendszer felszerelése – ennek ellenére igyekszünk mindenkinek segíteni, akik felkeresnek mindent. Igény tehát van a szerkezetre és a szakértelmünkre, a célunk pedig az országos lefedettség elérése hét éven belül.
Fotó: Biodry
– Melyek a legnevezetesebb épületek, ahova már fel van szerelve a rendszer?
– A teljesség igénye nélkül megemlíthetem a bonchidai Bánffy-kastélyt, a kolozsvári Mikes-palotát és a kétágú templomot, a kézdivásárhelyi minorita kolostort, Csíkszeredában a Márton Áron Főgimnáziumot, Marosvásárhelyen a katolikus egyház plébániaépületét, a nagyváradi múzeumot, valamint Szatmárnémetiben a Pannonia szállót. Ezek mellett
– Kiknek javasolt élni ezzel a megoldással?
– Kizárólag olyan személyeknek, akik salétromosodási vagy falnedvesedési problémával küzdenek, és véglegesen meg szeretnék oldani ezt a problémát. Emellett sok olyan kliensünk volt, akik már unták azt, hogy folyamatos költségeik vannak a javítási munkálatokkal, illetve féltették a családjuk egészségét. Ők mind elégedettek voltak a szolgáltatás igénybevétele után.
– Hol tudnak jelentkezni a felmérést igénylő személyek?
– Az érdeklődők a 0770–765537-es telefonszámon tudják velünk felvenni a kapcsolatot. Itt bővebb információt is kaphatnak, vagy egyeztethetnek akár egy ingyenes helyszíni felmérésről is.
(X – Fizetett hirdetés)
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.