Fotó: László Ildikó
Mire van szükséged, miben segíthetek? – ez az egyik legjobb kérdés, amit feltehetnek a szülők gyermekeiknek, iskolai tanácsadók a diákoknak, esetleg a kisebb közösségek tagjai egymásnak, ha a Székelyudvarhelyen történt tragédia kerül szóba. Márpedig szóba kerül, és még sokat fogunk beszélni róla, hatását hetekig, hónapokig vagy talán évekig érezni fogjuk.
2024. január 01., 11:432024. január 01., 11:43
Mi történt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának összeomlását követően az osztályfőnöki órákon,
Mit tanácsolnak a szakemberek a szülőknek, hogyan segítsenek gyermekeiken a vakációban és nemcsak, és mire számíthatunk, ha megkezdődik a tanév? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Szabó Irén Otíliával, a Hargita megyei Nevelési és Erőforrás-tanácsadó Központ vezetőjével. Azért vele, mert ő próbálja összehangolni a Hargita megyei iskolai tanácsadók munkáját.
Szabó Irén Otília elmondta, a december 18-i tragédiát követő napon alakult egy krízisintervenciós csoport, amely keretében
Többen elutaztak Székelyudvarhelyre, helyben segíteni, de online is elérhetők voltak.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
Többek között az iskolai tanácsadó, aki a Tamási Áron Gimnáziumban dolgozik, megbeszélést tartott az osztályfőnökökkel, hogy ők némiképp felkészülve találkozzanak a diákokkal, legyenek kérdéseik és válaszaik, tudják, hogy hogyan segíthetnek a gyermekeknek. Csíkszék és Gyergyószék körzetéből is voltak iskolai tanácsadók, akik Székelyudvarhelyre utaztak,
Voltak egyéni tanácsadások, kiscsoportos találkozások, osztályközösségeknek szervezett beszélgetések, de a bentlakás lakóit is fogadták. A számadatokat még nem összesítették, de
Többek között civil szerveztek ajánlották fel, hogy segélyvonalaikat is tárcsázhatják azok, akik beszélgetni akarnak, meghallgatásra várnak.
Fotó: László Ildikó
A szülőknek is kidolgoztak egy útmutatót, forgatókönyvet kérdésekkel, hogy hogyan segíthetnek gyermekeiknek. Ebben leírták, hogy milyen tüneteik lehetnek a sokk hatására a gyerekeknek.
„Legfontosabb, hogy meghallgassák a gyereket, engedjék, hogy kimondhassa érzelmeit, fájdalmait, gondolatait; elmondhassa, hogy mi a legnehezebb, mi az ami megérintette őt.
– fejtette ki a szakember.
Ingyenes pszichológiai szaktanácsadást ajánlott fel kedden a székelyudvarhelyi tragédiában érintett diákoknak, szülőknek és pedagógusoknak a Hargita megyei pszichológuskamara.
Megkérdeztük Szabó Irén Otíliát, hogy melyek lesznek a következő lépések a vakáció után, hiszen
Mint megtudtuk, a héten egy újabb találkozót tartanak, amelyek feltérképezik az erőforrásaikat, és egy rövidtávú tervet dolgoznak ki az első pár hétre. Szinte biztos, hogy az iskolai tanácsadók nagy része most a székelyudvarhelyi diákokkal, szülőkkel, tanárokkal fog foglalkozni, így számítani kell arra, hogy némiképp háttérbe szorul a saját iskolájukban végzett feladatuk.
A székelyudvarhelyi tragédia feldolgozása egy hosszú folyamat lesz:
Többen személyes tárgyaikat, legkedvesebb dolgaikat siratják – és ez természetes, hiszen ezek jelentették a biztonságot, a fogódzót a bentlakásban.
„Ez a tragédia megrendítette a diákokat, szülőket, azokat, akik valamiképpen érintettek. De azokat is, akik hasonló korú gyermekeket nevelnek, akiknek bentlakásban van gyermeke, akár máshol is.
– mondta el Szabó Irén Otília.
Fotó: László Ildikó
A szülőknek azt tanácsolják, hogy ha azt látják, hogy változik a gyermekük viselkedése, (például szorongóbb lett), akkor forduljanak tanácsadóhoz, küldjék gyermekeiket az iskolai szakemberekhez, de semmit sem szabad erőltetni.
– fejtette ki a tanácsadó.
A szakember kiemelte, hogy mindez nem fog egyszerűen lecsengeni, hetek, hónapok, akár évek után is lesznek visszhangjai – hosszú folyamat lesz.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!