Fotó: László Ildikó
Mire van szükséged, miben segíthetek? – ez az egyik legjobb kérdés, amit feltehetnek a szülők gyermekeiknek, iskolai tanácsadók a diákoknak, esetleg a kisebb közösségek tagjai egymásnak, ha a Székelyudvarhelyen történt tragédia kerül szóba. Márpedig szóba kerül, és még sokat fogunk beszélni róla, hatását hetekig, hónapokig vagy talán évekig érezni fogjuk.
2024. január 01., 11:432024. január 01., 11:43
Mi történt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának összeomlását követően az osztályfőnöki órákon,
Mit tanácsolnak a szakemberek a szülőknek, hogyan segítsenek gyermekeiken a vakációban és nemcsak, és mire számíthatunk, ha megkezdődik a tanév? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Szabó Irén Otíliával, a Hargita megyei Nevelési és Erőforrás-tanácsadó Központ vezetőjével. Azért vele, mert ő próbálja összehangolni a Hargita megyei iskolai tanácsadók munkáját.
Szabó Irén Otília elmondta, a december 18-i tragédiát követő napon alakult egy krízisintervenciós csoport, amely keretében
Többen elutaztak Székelyudvarhelyre, helyben segíteni, de online is elérhetők voltak.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
Többek között az iskolai tanácsadó, aki a Tamási Áron Gimnáziumban dolgozik, megbeszélést tartott az osztályfőnökökkel, hogy ők némiképp felkészülve találkozzanak a diákokkal, legyenek kérdéseik és válaszaik, tudják, hogy hogyan segíthetnek a gyermekeknek. Csíkszék és Gyergyószék körzetéből is voltak iskolai tanácsadók, akik Székelyudvarhelyre utaztak,
Voltak egyéni tanácsadások, kiscsoportos találkozások, osztályközösségeknek szervezett beszélgetések, de a bentlakás lakóit is fogadták. A számadatokat még nem összesítették, de
Többek között civil szerveztek ajánlották fel, hogy segélyvonalaikat is tárcsázhatják azok, akik beszélgetni akarnak, meghallgatásra várnak.
Fotó: László Ildikó
A szülőknek is kidolgoztak egy útmutatót, forgatókönyvet kérdésekkel, hogy hogyan segíthetnek gyermekeiknek. Ebben leírták, hogy milyen tüneteik lehetnek a sokk hatására a gyerekeknek.
„Legfontosabb, hogy meghallgassák a gyereket, engedjék, hogy kimondhassa érzelmeit, fájdalmait, gondolatait; elmondhassa, hogy mi a legnehezebb, mi az ami megérintette őt.
– fejtette ki a szakember.
Ingyenes pszichológiai szaktanácsadást ajánlott fel kedden a székelyudvarhelyi tragédiában érintett diákoknak, szülőknek és pedagógusoknak a Hargita megyei pszichológuskamara.
Megkérdeztük Szabó Irén Otíliát, hogy melyek lesznek a következő lépések a vakáció után, hiszen
Mint megtudtuk, a héten egy újabb találkozót tartanak, amelyek feltérképezik az erőforrásaikat, és egy rövidtávú tervet dolgoznak ki az első pár hétre. Szinte biztos, hogy az iskolai tanácsadók nagy része most a székelyudvarhelyi diákokkal, szülőkkel, tanárokkal fog foglalkozni, így számítani kell arra, hogy némiképp háttérbe szorul a saját iskolájukban végzett feladatuk.
A székelyudvarhelyi tragédia feldolgozása egy hosszú folyamat lesz:
Többen személyes tárgyaikat, legkedvesebb dolgaikat siratják – és ez természetes, hiszen ezek jelentették a biztonságot, a fogódzót a bentlakásban.
„Ez a tragédia megrendítette a diákokat, szülőket, azokat, akik valamiképpen érintettek. De azokat is, akik hasonló korú gyermekeket nevelnek, akiknek bentlakásban van gyermeke, akár máshol is.
– mondta el Szabó Irén Otília.
Fotó: László Ildikó
A szülőknek azt tanácsolják, hogy ha azt látják, hogy változik a gyermekük viselkedése, (például szorongóbb lett), akkor forduljanak tanácsadóhoz, küldjék gyermekeiket az iskolai szakemberekhez, de semmit sem szabad erőltetni.
– fejtette ki a tanácsadó.
A szakember kiemelte, hogy mindez nem fog egyszerűen lecsengeni, hetek, hónapok, akár évek után is lesznek visszhangjai – hosszú folyamat lesz.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.
A megengedettnél nagyobb területet foglaló nyári kertekért, jogtalanul kihelyezett reklámtáblákért is bírságolhat a helyi rendőrség. Jó tudni, hogy a házak felújításához felállított állványok közterület-foglalásához is jóváhagyásra van szükség.
A Maros Megyei Tanács konzultációra hívja a megye területén működő ifjúsági és ifjúságért tevékenykedő civil szervezeteket, valamint ifjúsági alapítványokat.
szóljon hozzá!