Nincs védőoltás az afrikai sertéspestis ellen. Minden fertőzött sertés elpusztul
Fotó: Boda L. Gergely
Az afrikai sertéspestisről, a kiskérődzők pestiséről, valamint az afrikai nyugat-nílusi lázról tartott előadást a hétvégén dr. Fodor Levente, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szakembere. A leggyakrabban megfogalmazott kérdésekre kaphattak választ a jelenlévők.
2018. október 02., 10:562018. október 02., 10:56
Egzotikus fertőző állatbetegségek megjelenése térségünkben címmel tartott szakmai előadást dr. Fodor Levente hatósági állatorvos a hétvégi Csíkszéki Gazdanapok csíkdánfalvi programján. Azokra a kérdésekre próbált választ adni hallgatóságának, amelyek gyakran felmerülnek egy-egy állatbetegség kapcsán.
Elsőként az afrikai sertéspestissel kapcsolatos tudnivalókról beszélt, leszögezve, hogy az afrikai sertéspestis nem egyenlő a sertéspestissel, ugyanis a kettőt más-más vírus okozza. A most Romániában is jelen levő afrikai sertéspestis leginkább az ország észak-nyugati és dél-keleti részén terjedt el, egyelőre nem tudnak kellőképpen védekezni a betegség ellen, habár az ország észak-nyugati részén elég hatékonyan sikerült fellépniük a hatóságoknak, így ott kevésbé tombol a betegség.
Ennek kapcsán az állatorvos elmesélte, hogy ő maga is ott volt azon a tulceai farmon, ahol fertőzési gócpontot azonosítottak, s ahol az ötven egyedes karámokban egyik napról a másikra harminc elhullt. Az ott látottak alapján jelentette ki, hogy bizony valós probléma ez a betegség. Megjelenésével kapcsolatban azt is ismertette, hogy
ahonnan a gyors terjedését a Duna-deltában alkalmazott gazdálkodási forma is elősegítette. Szatmár megyébe szintén a vaddisznók vihették át a kórt a magyar és az ukrán határon át.
Arra is kitért a szakember, hogy amiatt nem tudják megfékezni a járvány terjedését, mert egy olyan egyedülálló vírustörzs terjeszti, ami ellen nem termel antitestet az állatok szervezete, így nem tudnak oltást készíteni. Mivel az állatoknak mindeddig nem volt kapcsolatuk ezzel a vírussal, így
Emellett nagyon ellenálló is az afrikai sertéspestis vírusa, jól bírja mind a hideget, mind pedig a meleget: sem a téli mínusz húsz, sem a plusz harminc Celsius-fokban nem pusztul el. De amíg az állatokra nézve halálos, addig az emberekre nem veszélyes a vírus, miközben az emberek töltik be a legnagyobb szerepet a betegség terjesztésében. Van rá példa, hogy felelőtlen személyek miután bejártak egy gócpontba, fertőtlenítés nélkül távoztak, onnan pedig tovább vitték olyan területekre is a kórt, ahol még nem volt jelen.
– ismertette.
Fodor Levente arra is felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy ha valaki olyan tüneteket észlel sertésein, a vadásztársulatok tagjai pedig a vaddisznókon, ami aggodalomra adhat okot, mindenképp értesítsék a szakhatóságot, a helyzet felmérése végett. Példaként azt is elmondta, hogy egy udvarhelyi gazda pénteken délután két órakor jelentette, hogy elpusztult egy kocája minden előjel nélkül. Mivel a felboncolás után voltak olyan elváltozások, amik utalhattak afrikai sertéspestisre, továbbküldték a próbát Suceavaba, ahonnan a szükséges vizsgálat után már este 11 órakor érkezett a válasz, hogy a próba negatív. Tehát mintegy tíz óra alatt kiderül, hogy van-e ok további aggodalomra vagy sem.
Nemcsak a sertések, hanem a kiskérődzőket – juhokat és kecskéket – is fenyegeti pestisjárvány, az azt terjesztő vírus délről terjed – ezzel kapcsolatban is számos szolgálati feladatot kapnak a megyei illetékes szakemberek. Egyelőre abban bíznak, hogy a Duna megakadályozza a Romániába való átterjedését, ha nem így történik, akkor akár jövőben már ezzel a betegséggel is szembe kell nézniük – avatott be az állatorvos. Megjegyezte, jó hír, hogy ez ellen van védőoltás, rossz hír viszont, hogy nagyon szigorú feltételek mellett lehet csak oltani.
Az is részben jó hír lehet, hogy a kiskérődzők pestise esetében kisebb az elpusztulási arány, itt a megfertőződött állatok 60-70 százalékos elhullásával lehet számolni. Mindezek mellett
hiszen az afrikai nyugat-nílusi lázat okozó vírust a szárnyasok hordozzák, amelyekről szúnyogok terjesztik lovakra, valamint az emberekre, hiszen rájuk is veszélyes. Kovászna megyében volt már elhalálozás ezen betegség miatt, és két lovat is diagnosztizáltak ezzel a kórral. Hargita megyében Szentegyházáról küldtek két gyanús esetből mintát pénteken vizsgálatra, egyelőre a visszajelzést várják azzal kapcsolatban – tudtuk meg.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!