Kihasználják őket. A kolduló gyermekek közelében mindig lehet látni az árgus szemekkel figyelő felnőtteket is
Fotó: Haáz Vince
A koldulás bűncselekmény, ne adjon pénzt a kéregető gyermekeknek – ilyen és ehhez hasonló feliratú, kétnyelvű plakátok kiragasztásával kezdődik Marosvásárhelyen az a tájékoztató kampány, amelynek fő célja visszaszorítani az utcai kéregetést. A jelenség elterjedt, és a szakemberek szerint elsősorban a szülőkre kellene hatni, hogy változás történjen.
2021. március 22., 20:012021. március 22., 20:01
2021. március 22., 20:022021. március 22., 20:02
Hétfőn kezdődött és egy hónapig tart az a figyelemfelkeltő, tájékoztató jellegű kampány, amelyet a marosvásárhelyi városháza szociális igazgatósága kezdeményezett, együtt a helyi és a megyei rendőrséggel és a gyermekjogvédelmi igazgatósággal.
Marosvásárhelyen több tucatnyi kolduló gyermeket ismer, szinte név szerint a helyi rendőrség, hiszen rendszeresen összegyűjtik az utcán lévő kéregető kiskorúakat és beviszik a gyermekjogvédelem által fenntartott sürgősségi központba. Mint Raul Matiș, a rendőrség vezetője a Székelyhonnak elmondta, az elmúlt időszakban
Ők és a megyei rendőrség is rendszeresen beviszi a koldulókat a sürgősségi központba, ahol kiderítik, kik a szüleik, majd az esetek nagy többségében átadják a jelentkező családtagoknak. A koldulásért a szülőket büntetik meg 100 és 500 lej közötti bírsággal.
Ez az összeg nem riasztja el őket attól, hogy másnap vagy harmadnap visszaküldjék gyermekeiket az utcára.
Mint Andreia Moraru, a városháza szakigazgatóságának ideiglenes vezetője a Székelyhonnak elmondta, a most induló kampány keretében kétnyelvű plakátokat helyeznek ki az üzletekbe, szórólapokat osztogatnak a parkolókban, buszmegállókban, és személyes beszélgetéseken is arra biztatják az embereket, hogy ne adjanak pénzt a kolduló gyermekeknek.
hanem kiküldik a nagyáruházak parkolóiba, a buszmegállókba, a városközpontba és kéregetésre kényszerítik őket. Tudjuk, hogy a szülőkkel, hozzátartozókkal is foglalkoznunk kell, velük is meg kell értetnünk, hogy a koldulás bűncselekmény, és komoly következményei lehetnek annak, ha gyermekeiket erre kényszerítik” – húzta alá az igazgató.
Maros megyében volt már példa arra, hogy a gyermekeiket folyamatosan koldulásra kényszerítő szülőktől végleg elvették a kiskorúakat és megfosztották őket a szülői joguktól. Több olyan eset is volt és van, hogy az elhanyagolt, pénzkeresésre kényszerített kiskorúakat ideiglenesen elvették a szülőktől, megfosztva ezzel a felnőtteket azoktól a jövedelmektől is, amelyeket a gyerek után kapott. Mint a gyermekjogvédelmi igazgatóság vezetője, Miklea Hajnal Katalin elmondta,
Legtöbb esetben bírósági döntéssel ideiglenesen felfüggesztik a szülői jogokat, és a gyermekeket családi típusú otthonban helyezik el. „Nekünk az a célunk, hogy a gyermek a családjában nőjön fel, óvodába, iskolába járjon.
Csakis úgy lehet ez ellen fellépni, ha a megelőzésre és a családok támogatására, a felnőttek tanítására fordítjuk a hangsúlyt. Ehhez szükség van a polgármesteri hivatalokra, de a rendfenntartókra is. Közösen lehet eredményeket elérni, és ennek első lépése lehet az, hogy nem adunk pénzt a koldusoknak, még akkor sem, ha gyermekekről van szó.”
Marosvásárhelyen több telefonszámon is jelenteni lehet, ha kolduló gyermeket látunk: a helyi rendőrség diszpécserszolgálatánál a 0265–250760-s, a gyermekjogvédelem segélyvonalán a 0800–800883-as vagy a városháza szociális igazgatóságán a 0365–430859-es telefonszámon.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
szóljon hozzá!