Mérés, vágás, szabás a faiparban. Drága folyamattá vált
Fotó: Veres Nándor
Az építőiparban tapasztalt drasztikus áremelkedéssel egyidőben a faanyagok árainak hasonló léptékű drágulása is elkezdődött. Globális szinten fahiányról beszélnek az elemzők, az export pedig nem csökken. Utánajártunk, hogy áll a hazai piac ezen a téren, illetve várható-e érdemi változás a közeljövőben.
2021. augusztus 15., 08:582021. augusztus 15., 08:58
Antal Szabolcs másodállásban asztalosműhelyt működtet Csíkszeredában. Családi vállalkozás részeként tanult bele a szakmába, jelenleg pedig bútorokat készít. „Felmérem a bebútorozni kívánt helyet, az elképzelésekre látványtervet készítek és árajánlattal jövök a beszállító cég árainak figyelembe vételével” – közölte az alaphelyzetet. Elmondása szerint két hónapja tapasztalta az első, igazán nagy árrobanást a piacon. Tárgyalt a beszállítóval is a miértekről, de mint kiderült, a beszerzési ár ugrott meg.
„Minden faanyag drágult, ami melaminált, vagyis rajta van a műanyag fólia. Én eleinte öt és tizenöt százalékos drágulást tapasztaltam, mára ez már magasabb” – tudatta.
„Inkább az a trend, hogy több kisebb asztalostól is kérnek ajánlatot és végül az olcsóbb vagy a szimpatikusabb nyer” – így látja Szabolcs.
Az ugyancsak csíkszeredai Ludas SRL. faanyagok széles skálájú forgalmazója a környék bútoriparának. Megkeresésünkre Ludas Szabolcs cégvezető a tavalyi évet jelölte meg a drágulás kiindulópontjaként.
– vezette fel az okokat. Megjegyezte, az egyik legnagyobb magyarországi, OSB-t (irányított szálelrendezésű lap) gyártó faipari üzem már a tavaly óta lecserélte az európai piacot a kanadaira és a kínaira, mert ők köbméteréért a korábbi 150-200 euró helyett 700 eurót fizetnek.
A bútorlap, az MDF (szerk. megj. közepes sűrűségű farostlemez) és az OSB piacán alakult ki az űr, a gyárak pedig száz százalékos kapacitáson dolgoznak.
„A bútorlap esetében a felső határértéket, az ingerküszöböt szerintem már elértük. A három, Romániában levő gyártó már plafonálódott, nincs már meg a megfelelő kereslet.
– közölte, hozzátéve, nem társul ehhez az árhoz minőség, ugyanis nyolc-tíz év után már cserére szorul. A cégvezető az ukrán piacon vette észre, hogy némileg kezdték visszavenni az árakat. „Náluk például tilos a farönköt kivinni az országból, csakis feldolgozva lehet elszállítani azt. Ezt nálunk a mai napig nem tudták meglépni” – tért ki Szabolcs a példára, aki ugyanakkor hiányolja a megfelelő és ellenőrzött erdőgazdálkodást az országban. Jelezte,
Az MDF, a bútorlappal szemben, nagyobb mértékben tartalmaz fát. Tavaly 190 euró körül mozgott a köbmétere, most a török gyártó 580 euróért kínálja ugyanazt. „Több, országos forgalmazó is felvásárolta volna a készleteinket, de a helyi ügyfélkör számomra fontosabb. Egymást kölcsönösen segítjük ilyen helyzetekben” – jelezte, hozzátéve, a bükk és tölgy kevésbé használatos a bútoriparban, ezeken csak minimális árnövekedés tapasztalható. Az építőipari termékeket forgalmazó vállalatokhoz hasonlóan már ők is csak a napi ajánlatot tudják garantálni.
Már vannak jelek arra, hogy a fenyőfa piaci értéke mérséklődik. Ne számítsunk arra, hogy a korábbi szintre, de a bútorlapok ára is szerintem október környékén vissza fog esni. Ellenben, ha továbbra is engedik az exportot és fennmarad a drágulás, baj lesz a faiparban.
– összegezte.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
1 hozzászólás