A gyár, ahol emberszámba vesznek

Bernadett, 24 éves. Német nyelvtanfolyamot is végez a munka mellett •  Fotó: Cetate Production

Bernadett, 24 éves. Német nyelvtanfolyamot is végez a munka mellett

Fotó: Cetate Production

Csapatépítő és motivációs tréningeken kapcsolódnak ki, nyelveket tanulnak, szakképesítést szereznek a kávét és étkezési lehetőséget is biztosító, korszerűen felszerelt varrodában a Cetate Production alkalmazottai. A teljesítményarányos bérezés és a céges bulik mellett leginkább az emberséges bánásmódot emelik ki a rendezénysátrakat és sörpadokat készítő „gyár” többnyire fiatal munkavállalói.

2018. november 23., 09:092018. november 23., 09:09

Éppen pántokat ragaszt, varr, csomagol vagy egy új projekt keretén belül csoportot vezet Mátyás Bernadett, aki diákként csodálta édesanyja munkahelyét, majd példáját követve jelentkezett dolgozni és varrást tanulni a céghez. „Ideiglenesen kerültem ide, aztán itt ragadtam. A fejlődési és előrelépési lehetőség is vonzott: egy új projekt csoportfelelőseként felfújható sátrakat készítünk.”

Német nyelvtanfolyamra jár, nemrégiben pedig egy csapatépítő tanfolyamon vett részt, ahol, mint mondja, jó volt a kollégák új oldalát is megismerni – nem csupán az eddig látott „dolgozóst”.

Külföldre szívesebben megy nyaralni, mint dolgozni. Úgy véli, sok mindent megvonnak maguktól azok, akik határokon túl keresik a boldogulást: „Hiába keresnek több pénzt, lemaradnak a családi eseményekről, élményekről, a valahová tartozni érzésről.

Gyártás Zete vára árnyékában

Udvarhelyszék tizennegyedik legnagyobb forgalmú vállalkozása 2003. július 23-án jött létre Zeteváralján egy dél-tiroli családi vállalkozás leányvállalataként; kezdetben sörpadokat és asztallapokat gyártottak, három évvel később tevékenységük kibővült rendezvénysátrak ponyváinak varrásával.

Ma már személyesített, reklámhordozó sátrakat gyártanak esküvőkre, nagyobb tömegeket megmozgató rendezvényekre, amelyeket saját grafikai részlegükben terveznek meg.

Korszerűen felszerelt üzemeikből évente újabb termékek, illetve megújult darabok kerülnek ki. Prémium minőségű sátraikat kezdetben kizárólag külföldi, főleg német piacra gyártották, ma azonban már termékeik mintegy 10 százaléka a romániai piacot szolgálja ki. Kísérleti jelleggel bevezették legújabb terméküket: a már említett felfújható sátrakat.

Emberszámba vesznek

A mintegy kétszáz munkavállalót foglalkoztató vállalat alkalmazottainak átlagéletkora 40 év. A korszerű technológiával felszerelt varroda

a varrónők mellett férfi szabókat, műszerészt, technológusokat foglalkoztat délelőtti műszakban.

Létszámbővítést terveznek a fokozatosan növekvő volumenű munka hatékony kivitelezése érdekében. A fafeldolgozó műhelyben mintegy fele-fele arányban képviseli magát mindkét nem. Többnyire helyi munkaerőt foglalkoztatnak: a munkavállalók mintegy kétharmada Zetelakán, illetve Zeteváralján lakik – a többiek Székelyudvarhelyről és a környező falvakból ingáznak a telephelyre.

Mátyás Piroska, 43 éves. Elégedett a munkahelyével •  Fotó: Cetate Production Galéria

Mátyás Piroska, 43 éves. Elégedett a munkahelyével

Fotó: Cetate Production

Mátyás Piroskát, Bernadett édesanyját tíz évvel ezelőtt az úton állította meg egy ismerőse, hogy lenne-e kedve a varrodában dolgozni. „Korábban is konfekciógyárban dolgoztam, de a két munkahelyet nem lehet egy lapon emlegetni.

Idézet
Szépen beszélnek velünk ennél a cégnél, emberszámba vesznek… Ha tévedünk – mert megtörténik, hogy véletlenül elszakad vagy tönkremegy valami –, itt nem csinálnak problémát belőle. Szó nélkül kicserélik, korrektül bánnak az emberrel, és ez lényeges.

Barátságos ez a hely… Itt is el kell végezni a munkát, de nem állnak a hátunk mögött, nem hajszolnak, hogy még ennyit és ennyit csinálj meg. Itt engedik, hogy a magunk tempójában végezzük a munkánkat. Ami meg kell, hogy legyen, az úgyis meglesz!”

Van fejlődési lehetőség

A varrónők egyöntetűen fontosnak tartják a családias, barátságos légkört, továbbá az ingyenes szakképzéseket. Piroska itt szerezte meg az oklevelét. „Munka után jöttek oktatók a MÜTF-ről, és bár már azelőtt is varrtam 14 évig, itt szereztem meg a szakképesítést. Autóval csupán 10 percre lakunk a telephelytől, hoznak-visznek a cég járművével. A lányomnak is azt tanítottam, hogy próbáljon meg itthon érvényesülni, ne menjen külföldre rabszolgának.”

Zsombori-Sebők Kinga. Az ünnep- és a szabadnap nekik is adott •  Fotó: Cetate Production Galéria

Zsombori-Sebők Kinga. Az ünnep- és a szabadnap nekik is adott

Fotó: Cetate Production

Egy virágboltból kerül a varrógép mellé Zsombori-Sebők Kinga; korábbi munkahelyén gyakran hétfőtől vasárnapig dolgozott. „A szabadnapok, az ünnepnapok, a biztonság, a megbízható fizetés vonzott, amikor jelentkeztem a céghez.

Idézet
Sokat számít, hogy karácsony napján ünnepi ebédet ehetek, és szabadok a délutánjaim. S amíg a templom tornyát látom, addig én nem megyek külföldre.

Lehet, hogy ott többet fizetnek, de magasabbak is az árak, és nem látom a családomat. Jó ez a csapat, sokat számít, hogy kivel vagyunk összezárva napi nyolc órát!”

Szociális érzékenység

A cég kiemelt figyelmet fordít a helyi közösség támogatására; támogatják a helyi egyházakat (templomfelújítás), iskolák, sportpályák korszerűsítését, tánccsoportokat, fúvószenekart, diákokat küldenek el világot látni, támogatják a tűzoltóságot. Zetelaka Polgármesteri Hivatalával karöltve egy modern játszótér elkészültét támogatta anyagiakkal a cég, ami számos zetelaki gyereknek nyújt kikapcsolódási lehetőséget.

Idézet
Nagyon értékelem, hogy az itt dolgozók gyerekeinek táborokat szervez a cég, a fiam már kétszer volt román-matek, illetve angol táborban. És a helyi családokat támogatják

– mondja Mátyás Piroska.

A bérek teljesítményarányosak a nagyvállalatnál. Mindenki jogosult egy alapjövedelemre, amit prémium egészít(het) ki.

Az alkalmazottak a nagyobb ünnepek alkalmával ajándékcsomaggal térhetnek haza, prémiummal jutalmazzák a munkájukat, továbbá ételjegyekkel egészítik ki a bérüket.

A fiatalokat arra biztatja Mátyás Bernadett, hogy ha nem is évekig, de egy kis ideig legalább jó kipróbálni azt, hogy milyen egy nagyobb csapat tagja lenni, a sokféle emberrel megtalálni a hangot, elfogadni az esetleges hibákat. „Engem lenéztek az ismerőseim, volt osztálytársaim, hogy egy gyárban dolgozom – amely a legújabb technikát alkalmazó, jól felszerelt hely. Persze, időnként itt-ott fáj nekünk is, de jó érzés megdolgozni a pénzért, tudni, hogy én is hozzátettem valamit ahhoz, hogy valaki örömét leli majd egy jó termékben.”

A Cetate Production a következő elérhetőségeken toboroz munkaerőt: e-mailen a csa@cetateproduction.ro címen, telefonon a 0752-243 584-es telefonszámon, illetve érdeklődni lehet személyesen a cég székhelyén, Zeteváralján a 201/A szám alatt.

(X)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Medvés szelfik kerültek elő, kilőtték a nagyvadat – nem engedi el a román sajtó a tragikus medvetámadást

Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.

Medvés szelfik kerültek elő, kilőtték a nagyvadat – nem engedi el a román sajtó a tragikus medvetámadást
2025. július 04., péntek

Egy ember meghalt, egy utas pedig súlyosan megsérült a ludasi balesetben – frissítve

Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.

Egy ember meghalt, egy utas pedig súlyosan megsérült a ludasi balesetben – frissítve
2025. július 04., péntek

Leégett egy garázs Varságon – videó

Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.

Leégett egy garázs Varságon – videó
Leégett egy garázs Varságon – videó
2025. július 04., péntek

Leégett egy garázs Varságon – videó

2025. július 04., péntek

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog

A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog
Adóemelés, drágulások – ez fájni fog
2025. július 04., péntek

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog

2025. július 03., csütörtök

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát

Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát
2025. július 03., csütörtök

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban

Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban
2025. július 03., csütörtök

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el

Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el
2025. július 03., csütörtök

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek
2025. július 03., csütörtök

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások

Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások