A Nagydisznód utcában így néz ki öt éve egy tömbház felső emelete
Fotó: Haáz Vince
Öt éve élnek bizonytalanságban, a fejük fölött lerobbantott épületben Marosvásárhelyen a Nagydisznód utcában. A 2014-ben történt robbanásban még nem született ítélethirdetés, így nem tudni, hogy ki vonható felelősségre. A városháza segítséget ígért, de egyelőre ezen a téren sem történt előrelépés.
2020. március 14., 09:092020. március 14., 09:09
Nagy visszhangja volt Marosvásárhelyen 2014-ben, amikor egy decemberi vasárnap a Nagydisznód utcában robbanás történt és egy négyemeletes tömbházlakás felső szintje használhatatlanná vált. Csoda folytán senki nem vesztette életét. A lakásban, ahol a robbanás történt, egy nagymama és egy akkor tíz éves kislány tartózkodott. Őket kórházba szállították, ahogy két másik szomszédjukat is, akik pánikrohamot kaptak. Az első vizsgálatok alapján egy szomszéd barkácsolt gázszerelést végzett a lakásban, miután a gázszolgáltató nála megszüntette a szolgáltatást, s lehetséges, hogy miatta következett be a robbanás.
Schmith János a beázott falat mutatja
Fotó: Haáz Vince
Schmith János a harmadik emeleten lakik, ugyanabban a tömbházban. Mint mondta, nemcsak a negyedik emeleti családok érintettek, hanem ők is. A robbanásban tönkrement, elhagyatottan álló felső emelet azóta egy fertővé változott, az ő lakása pedig folyamatosan ázik. „Fóliával próbáltuk bevonni a fal és tető nélkül maradt lakást, hogy ne ázzunk be. Ezt rendszeresen cserélni kell. A lakásba és folyosóra galambok vertek fészket, minden tiszta piszok, büdös és szerintem akár fertőzésveszély is fennáll.
Mi, akik itt maradtunk a tömbházban, hiába kértük a polgármesteri hivatalt és a gázszolgáltatót is, hogy öt év után mondjanak már valamit, segítsenek, semmi nem történt” – nehezményezte az elkeseredett érintett.
A negyedik emelet, ahol öt családnak volt az otthona
Fotó: Haáz Vince
A helyi önkormányzat több ízben próbált megoldást találni, hogy segíteni tudjon az érintetteknek. A robbanáskor gyorssegélyt utaltak ki és felajánlották, hogy ideiglenesen a Mihai Eminescu Ifjúsági Ház szállodarészében költözhetnek. Majd Peti András akkori alpolgármester kezdeményezésére, a szakhatóságokkal egyeztetve kidolgoztak egy olyan határozattervezetet, amely alapján a tömbházlakók átadják a hivatalnak a lépcsőház tetejét, és arra a hivatal manzárdot épít.
Mivel a tömbház magántulajdon, más módon a hivatal nem tudott közpénzen segíteni. A manzárdosítás során elsőként megerősítenék a negyedik emeletet, visszaépítenék a hiányzó lakrészt és csak azután építenék fel a manzárdot. A tetőtérben kialakított lakások a város tulajdonáét képeznék. Ennek a megoldásnak az életbe ültetéséről a marosvásárhelyi önkormányzat már 2016 októberében elfogadott egy határozatot.
A Székelyhon érdeklődésére a marosvásárhelyi városháza sajtószóvivője, Cosmin Blaga elmondta, hogy 2019-ben összeállították a tervezéshez, kivitelezéshez szükséges iratcsomókat és három alkalommal hirdették meg a versenytárgyalást. Első alkalommal június 24-én, majd szeptember 3-án, végül október 8-án. Ezekre, sajnálatos módon senki nem jelentkezett. Idén frissíteni fogják a pénzügyi, műszaki adatokat és újra megszervezik a licitet, remélve, hogy valaki elvállalja a tömbház manzárdosítását.
Megkeresésünkre az E-on gázszolgáltató egy pársoros tájékoztatót küldött, amelyben leírja, hogy a 2014 decemberében a Nagydisznód utcában történt gázrobbanás ügyében „még folyamatban van a bűnügyi per. A kivizsgálást végző szervek keresik a bizonyítékokat, hogy tisztázzák azokat a körülményeket, amelyek a robbanáshoz vezettek. Cégünk minden alkalommal a kivizsgálást végzők rendelkezésére bocsájtotta a kért adatokat. Amíg a per le nem jár, nem áll módunkban nyilatkozni erről az esetről”.
Ez maradt a lakásból, ahol a robbanás történt
Fotó: Haáz Vince
A Nagydisznód utca 13. szám alatt élők és azok, akik a robbanás nyomán kénytelenek voltak elhagyni otthonukat, tehetetlenek. A közvetlen érintettek máshol kell meghúzzak magukat, immár ötödik éve. A harmadik emeleten élők pedig próbálnak normális életet élni. Lakásuk beázik, saját költségükön kell védőfóliát vegyenek, hogy az esőtől, galamboktól védjék a falak nélkül maradt felső emeletet.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
szóljon hozzá!