A tervek szerint jövő ősztől ebben az épületben kezdheti a tanévet az összes magyar óvodás • Forrás: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége
A rendszerváltás utáni első magyar óvoda alapkövét rakják le szombaton Dicsőszentmártonban. Az alapkőletétel része annak a rendezvénysorozatnak, amellyel a dicsőszentmártoni magyar intézményesített oktatás 145. évfordulóját ünneplik.
2018. november 17., 13:292018. november 17., 13:29
Az újonnan létrehozott magyar tannyelvű óvodával a jövő nemzedékek oktatását szeretnék megalapozni a dicsőszentmártoniak, a szombati alapkőletételen időkapszulát is elhelyeznek a helyszínen. Ezzel a helyi magyarok régi vágya teljesül, akik abban reménykednek, hogy a százötvenedik évfordulóra már az önálló magyar iskola alapkövét is lerakhatják.
A leendő magyar óvoda udvarában kopjafát emelnek a mindenkori magyar pedagógusok emlékére és tiszteletére, Szakács Paál István egykori dicsőszentmártoni diák, a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola igazgatójának adományát. Az oktatási intézményt Magyarország támogatásával hozzák létre a város egyik fő utcájában, a régi villasoron.
A Magyar Kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja keretében a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége 197 óvodai játszótér telepítését, 14 óvoda felújítását, valamint 5 új óvoda építését vállalta. Ez utóbbiak közül
A pedagógusok szövetsége egy panziónak kialakított ingatlant vásárolt meg, amely korábban óvodaként már működött. Ezt az épületet bővítik ki, illetve erősítik meg a már meglévő épületrészt, és újítják fel teljesen, így alakul ki majd a tervek szerint 2019 őszére egy egy kétszintes óvoda és bölcsőde. A helyiek azt remélik, hogy a következő tanévet már az új, korszerű épületben kezdheti az összes magyar óvodai csoport, amelyek most Dicsőszentmárton területén szétszórtan működnek.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!