Fotó: Daczó Katalin
Tíz évvel ezelőtt, 1999. decemberében másfél órás dokumentumfilm készült Ránkszakadt a szabadság címmel a Csíki Tv részére. Honlapunkon ebből láthatnak egy tizenkét perces összeállítást – archív fotókkal és mozgóképekkel.
2009. december 22., 10:342009. december 22., 10:34
Fotó: Daczó Katalin
Borbély S. László fotóinak, egy ismeretlen operatőr felvételeinek valamint néhány emlékezőnek köszönhetően pár perc erejéig részesei lehetünk a csíkszeredai eseményeknek. Az időközben elhunyt Nagy Attila felvételeinken a rendőrségnél történt eseményeket eleveníti fel, Gelu Fertu börtönparancsnok és Gramada Viorel, az erdőalji katonai alakulat alezredese a menedéket kereső milicistákról és szekusokról beszél. Szó esik a lehallgatószobáról és a szekusdossziékról, és azt is meg lehet hallgatni, mit kiabáltak a tüntetők 1989. december 22-én Csíkszereda főterén.
Az összeállítás eredeti formájában, a mintegy másfél órás dokumentumfilmben bemutatkozott a csíkszeredai szervezkedést kezdeményező fotósok és táncházasok részéről Szabó Attila, János Dénes, Szalay Zoltán és Füleki Zoltán. Kiderült, hogy a csoport, amelyhez még többek között Bíró József, Balázs Sándor és András Mihály is hozzátartozott, december 23-ra készítette elő egy, a temesvári áldozatokkal szolidarizáló akciót: röpcédulát nyomtattak (képünkön), és tervezték ennek kiszórását, csakhogy az események felgyorsultak, így a diktátor megfutamodása után egy Trabanttal és egy lyukas zászlóval járták a várost, kivonulásra buzdítva a lakosságot...
A decemberi történések leltára szinte kimeríthetetlen. Minden résztvevő különbözőképpen érte meg, de ami mégis közös az az örömmámor, a remény, és lelkesedés. Csíkszereda „tapsterén” december 22-én este a Nemzeti Megmentési Front tagjai, a város esperese szólt az egybegyűltekhez, Ferenczes István saját versét mondta el. „Le a kommunistákkal!” „Éljenek a munkások!” – skandálta a többezres tömeg – ebből is ízelítőt kaphatunk a kisfilmben.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.