Gróf örökös a Lázár-kastélyban

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Először járt Szárhegyen s tekintette meg örökségét, a Lázár-kastélyt az Argentínában élő gróf Wenckheim László. A számos örökös egyike vallja, itt, ahol „az igazi magyarok élnek”, a kastély nem is szolgálhatna jobb ügyet, mint a kultúrát. Elmondta, a család tárgyalt már arról, hogy létrehoznának egy alapítványt ennek segítésére, sőt azt sem tartja kizártnak, hogy Szárhegyen házat vásároljanak, ide is hazajárjanak.

Balázs Katalin

2012. augusztus 09., 17:162012. augusztus 09., 17:16

2012. augusztus 09., 18:282012. augusztus 09., 18:28

Különleges látogató járt csütörtökön a Lázár-kastélyban. Nem kérkedett kilétével, mint minden más turista, csodálta a múltból megőrzött építményt. Pedig ő az Argentínában élő Wenckheim László, a Lázár-kastély egyik örököse. Feleségével, gróf Csáky Ilonával érkezett, egyébként a gyergyói tánctábor vendége, és baráti kapcsolat fűzi az Újkígyósról érkezett néprajzkutatóhoz, Harangozó Imre tábori előadóhoz.

„Nagyanyám Széchényi, annak anyja Liptay, ha visszább megyünk anyai ágon, ott találjuk Lázár Margitot” – sorolja a történelmi családneveket nemes egyszerűséggel Wenckheim gróf. A Wenckheim ágon is nagy történetű a család. Öröklés útján kerültek Magyarországra, kastélyuk van Újkígyóson is. Wenckheim József, bár tudatos németesítési szándékkal volt Magyarországra küldve, rendkívüli magyar emberré vált. Róla mintázta Jókai Mór az Egy magyar nábob regényét, ő volt az idős gróf, akinek koporsót küldtek névnapjára. Három házasságából kettő gyermektelen volt. Hetvenéves korában vette feleségül a 18 éves Scherz Krisztinát, aki a szülést követően gyermekágyi lázban halt meg, a kicsi Krisztinkát hetvenegy éves apjára hagyva. Krisztinka 1924-ben halt meg, jótékonykodásaival vált halhatatlanná. Ő volt Wenckheim László nagyanyja.

A negyvenes évek földönfutóvá tették a nagymódú családot, a haza elhagyására kényszerültek: „Nem akartunk mi Argentínába menni, de a sors oda vitt. 1949-ben, amikor menekülni kellett, arra a hajóra ültünk fel, amelyik épp indult. Buenos Airesben köröttünk ki, azóta ott élek. Nehéz életük volt szüleimnek, heten érkeztünk Argentínába összesen 49 dollárral, spanyolul sem tudtak, aztán valahogy megtanultak, de végig megmaradt beszédükben a magyar akcentus. Én nem emlékszem a nehézségekre, hároméves voltam, rosszalkodtam, mint minden kisgyerek. Nem voltam kivételezett származásom miatt, most sem hangoztatom, hogy gróf vagyok” – meséli, miközben a Lovagtermet csodálja. Először látja e családi kastélyt.

„Örvendek, hogy ide jöhettünk, itt élnek az igazi magyarok, jó látni, hogyan vigyáztak a Lázárok egykori kastélyára” – mondja az örökös, aki szerint túl sok idő kellene, hogy a többi örökös nevét mind-mind felsorolja, de Lázár Margit és Nóra leszármazottai között vannak Wenckheim, Liptay, Széchényi, Apor családnevűek egyaránt. Egy családtagot, a többségi örökös Liptay Antalt bízták meg a kastély sorsának követésével, rendszeresen egyeztetnek, és egyetértenek abban, hogy a kastély továbbra is kulturális célt kell szolgáljon. „Azt szeretnénk, hogy a kastély az itteni kultúrának adjon helyet, fejleszteni kell azt, ami jó. Felmerült annak igénye is, hogy itt legyen egy olyan helyiség, ahol össze tud gyűlni a család, egy alapítványt is létrehoznánk, hogy segítse a jó ügyeket” – mondja Wenckheim László, szabadkozva, hogy rosszul beszél magyarul, egy-egy kifejezés fordításához felesége segítségét kérve. Szabadkozása ellenére választékosan beszél, összegez: „Sokszor hallottuk, milyen szép Szárhegy, a kastély. Hát nem csalódtunk. Ez a hely morális, kulturális centrum kell legyen továbbra is. Adott hozzá a tradíció, és hiába mondják, hogy a mai világban már nem számítanak a hagyományok, a mi családunknak ez mindig fontos volt és lesz.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!