Fotó: Kristó Róbert
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
2017. február 09., 11:252017. február 09., 11:25
2017. február 09., 11:272017. február 09., 11:27
A helyi labdarúgópályán tíz órától kezdődő rendezvényre mintegy húsz kolbászkészítő csapat jelentkezett be. A megnyitó után tíz óra tíz perckor a csíkszentmiklósi és a gyulai hentes csapat egy-egy disznót vág le, és ismertetik az érdeklődőkkel a vágásbéli különbségeket.
Mialatt a csapatok a kolbász töltésével lesznek elfoglalva, láncfűrészes és fejszés favágóversenyen vehetnek részt az arra vállalkozók. Időközben kulturális műsorok tekinthetők meg a Csíkszentmiklósi Cserebojtos Néptánccsoport, Borzsovai Citerás Hagyományőrző Csoport, Taplocai Hagyományőrző Néptánccsoport, valamint Bánfi Emőke és Lakatos Krisztina előadásában.
A rendezvényre ellátogatók ötlejes szelvényeket vásárolhatnak, amelyek felmutatásával megkóstolhatják vagy a székely-örmény módra elkészített pacallevest, a Dékány Ferenc kolbászkirály készítette pacalpörköltet vagy az összes „versenykolbászt”. Ugyanakkor a Csíkszentmiklósi Kolbászfesztiválon a Kárpát-medence legerősebb kolbászát is tervezik elkészíteni, a bátrak ezt is megkóstolhatják – tudtuk meg a szervező Csíkszentmiklósi Ifjúsági Egyesület tagjától, András Róberttől.
A csapatok által elkészített kolbászokat öt tagú zsűri értékeli: Brindás János magyarországi sztár séf, több Venesz-díjas mesterszakács tanító mestere, Kiss Gábor, a Gyulai Húskombinát Zrt. kolbászgyártó üzemének volt vezetője, Hajduk Zoltán, Erdélyi Magyar Fehérasztal Lovagrend Gasztronómiai Nagykövete, kolbászkészítés Guiness-rekorder, Benedek Árpád, Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város Gasztronómiai Nagykövete, a Szabadtűzi Lovagrend Észak-Székelyföldi főkapitánya, a zsűri elnöke pedig a magyarországi Dékány Ferenc koronázott kolbászkirály, több gasztronómiai lovagrend tagja.
„Most értünk el arra a szintre, hogy a rendezvényt nagyon sok ember tekinti a magáénak. Ezáltal sokkal szakszerűbben megszerveződik, sokkal jobban odafigyelünk a részletekre” – hangsúlyozta András Róbert.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!