
Jobbak az útviszonyok, ám ez nem indokolja a gyorshajtást
Fotó: Csató Andrea
Leterítették az első réteg aszfaltot Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között a 137-es megyei út teljes szakaszán, a felújítási munkálatokkal azonban nem áll le a kivitelező – addig dolgoznak, amíg az időjárás ezt lehetővé teszi.
2024. december 11., 19:362024. december 11., 19:36
Noha az elmúlt hétvégén még több szakaszon nem volt leterítve az alapréteg aszfalt a 137-es megyei úton, mostanra mindenhol elvégezte a burkolást a kivitelező.
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának (HMT) elnöke a Székelyhonnak elmondta, ősszel kezdődött el az alapréteg aszfalt leterítése a 21,2 kilométer hosszú úton. Akkor
hiszen tisztában van vele, hogy a korszerűsítés sok kellemetlenséget okozott a lakóknak és a sofőröknek is. Természetesen az sem volt mellékes szempont, hogy így a hóeltakarítás is egyszerűbbé válik.
Fotó: Csató Andrea
Időközben több előre nem látható probléma merült fel, amelyek a költségek emelkedéséhez vezettek: ilyen volt például, hogy
Felsőboldogfalván ugyanakkor hatékonyabb megoldást kell találni a vízelvezetésre, hiszen esőzésekkor befolyik a csapadék a háztartások udvarára. Utóbbit egyébként ideiglenesen megoldják, jövőre viszont módosítani kell a terveket, hogy az út mindkét oldalán sáncokat alakíthassanak ki.
A HMT elnökétől az is megtudtuk, hogy a projekt büdzséjének növekedésével kapcsolatos módosításokat nagyjából egy hónap után hagyta jóvá az országos közbeszerzési bizottság. Döntésüknek köszönhetően pedig
„Rendre igyekeztünk eleget tenni a kivitelező kéréseinek, és örülök annak, hogy ők is betartották az ígéretüket” – így Bíró.
Eddig egyébként 46,1 millió lejt fizetett ki a megyei tanács a munkálatokat végző cégnek, ám a beruházást az Anghel Saligny program révén finanszírozó fejlesztési minisztérium eddig csak 22,3 millió lejt utalt vissza az intézménynek. A HMT munkatársai arra számítanak, hogy hamarosan újabb 50 millió lejt fog kérni a kivitelező az aszfaltozási munkák díjaként.
Fotó: Csató Andrea
Noha lényegesen javultak az útviszonyok a Nagy-Küküllő mentén, Bíró Barna Botond óvatosságra inti az autóvezetőket a balesetek elkerülése érdekében.
Nem szabad elfelejteni, hogy a korszerűsítési munkálatok nem állnak le, így akadályok lehetnek az úton. Jelenleg a felsőboldogfalvi esővízelvezetés megoldásán, illetve a bicikliutak kialakításával dolgozik az építkezési cég. A munka zajlani fog, amíg az időjárás ezt lehetővé teszi.
A hóeltakarítást a HMT fogja biztosítani az útszakaszon, ennek felügyeletét pedig a beruházás kivitelezője végzi el.
A kormány hétfőn este elfogadta az állattenyésztési ágazat állami támogatási programjának 2026-os keretösszegét jóváhagyó határozatot; ez legfeljebb 137,201 millió lej kötelezettségvállalási előirányzat lehet – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Kedden délelőtt 11 órától vitáznak és titkos, golyós szavazással döntenek a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első parlamenti frakcióinak bizalmatlansági indítványáról.
Áremelkedést eredményezett Bulgáriában az euró bevezetése és az adók emelése, ezt pedig azok a turisták is meg fogják érezni, akik a déli szomszédunknál kívánnak nyaralni – figyelmeztet bejegyzésében az ANAT alelnöke, Andrei Voican.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
szóljon hozzá!