Románia a második az EU-ban antibiotikum-fogyasztás terén. Ezt szorítanák vissza most az új rendelkezéssel. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
A szisztémás antibiotikumok és gombaellenes szerek felírásának és kiadásának módját szigorító rendeletet adott ki múlt héten az egészségügyi minisztérium. Az új szabályozás az említett szerek túlzott használatát igyekszik visszaszorítani, tekintettel arra, hogy Romániában is egyre nagyobb gondot jelent az antibiotikum-rezisztencia. Gyógyszerészt kérdeztünk arról, milyen változásokat hoz az új rendelet az orvosok, a gyógyszerészek, illetve a betegek számára.
2024. január 23., 12:452024. január 23., 12:45
Az új rendelet értelmében az orvosok ezután a nem ártámogatott antibiotikumokat és gombaellenes szereket is csupán sorszámozott receptre írhatják fel,
– mondta el érdeklődésünkre Borcsa Imola gyógyszerész. Egy másik új előírás szerint amennyiben egy patika nem tudja egyszerre kiadni a teljes felírt gyógyszeradagot, akkor a fennmaradó részt később csak ugyanott veheti ki a beteg.
„A pluszlépéseket az indokolja, hogy világszerte egyre nagyobb problémát jelent az antibiotikum-rezisztencia.
– magyarázta a gyógyszerész.
Hozzátette: környékünkön is jellemző, hogy az emberek az egyszerű felső-légúti megbetegedésekre (köznyelvben hűlés) is antibiotikumokat akarnak szedni, holott ezen betegségek túlnyomó többségét vírusok okozzák, amelyek ellen az antibiotikumok hatástalanok.
– hívta fel a figyelmet Borcsa Imola.
A gyógyszerész szerint szintén gyakori hiba a betegek részéről, hogy az orvos által 5-7 napra felírt antibiotikum szedését 3-4 nap után abbahagyják, mert jobban érzik magukat, így azonban
Sürgősségi esetben az új rendelet
Erre a kezelés ideje alatt egyetlen alkalommal van lehetőség, és a gyógyszerészre van bízva, hogy mit ítél sürgősségi esetnek.
„Elég ritka, hogy valóban olyan esetről legyen szó, ami antibiotikum szedését indokolja, de ha mégis, akkor van egy nagyjából húsz szert tartalmazó lista, amelyről kiadhatunk gyógyszert. Ugyanakkor
– ismertette az új procedúrát Borcsa Imola, hozzátéve, hogy a háromnapos kezeléssel nem oldódik meg a probléma, a betegnek úgyis el kell mennie az orvoshoz, hogy felírja neki a teljes kezeléshez szükséges gyógyszeradagot.
Az egészségügyi minisztérium közlése szerint az antibiotikumok térítéses és vagy ingyenes kiadását nem befolyásolja az új rendelet.
A rendelkezés hátteréről
2019-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az emberiséget fenyegető tíz legnagyobb globális közegészségügyi veszély egyikének nyilvánította az antimikrobiális rezisztenciát (AMR). 2022 júliusában az Európai Bizottság a tagállamokkal együtt az AMR-t a három legfontosabb egészségügyi fenyegetés egyikeként határozta meg. Becslések szerint évente több mint 37 000 ember hal meg az Európai Unióban az antibiotikum-rezisztens baktériumok okozta fertőzés közvetlen következményeként.
Az idei harmadik negyedévben 4,7 százalékkal nőtt az újonnan forgalomba helyezett személyszállító járművek száma 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert.
A 2024-es amerikai elnökválasztás, amelyet kedden tartanak, a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. Kamala Harris a demokraták jelöltje, ellenfele a 45. elnök, a republikánus Donald Trump lesz.
Maia Sandu nyerte a Moldovai Köztársaságban megszervezett vasárnapi elnökválasztást. Újrázhat az államfői székben a jelenlegi elnök.
Ma már az interneten való turkálás lehetőségével szinte mindenki él, ki az OLX-en, ki a Facebook Marketplace-en, ki Vinteden. Szakembert kérdeztünk arról, hogy az ezeken az oldalakon vásárolt ingóságok adókötelesek-e.
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 219 millió lej értékben foglaltak le hamisított termékeket Romániában a határrendészek.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a rendőrség.
Az elmúlt 24 órában több mint 560 gépkocsivezető jogosítványát vonták be a rendőrök, 48 esetben ittas vezetés miatt.
szóljon hozzá!