Tőkés László, az EP alelnöke hétfőn, nagyváradi sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta „a román politikum egyetértésével és kölcsönös megegyezéssel” szeretne területi autonómiát Biharban és Szatmárban is. Corina Creţu kedden erre úgy reagált, hogy jogosan kérte az Európai Parlamentben Tőkés alelnöki tisztségéből való leváltását.
2010. szeptember 28., 18:432010. szeptember 28., 18:43
Tőkés László ugyanakkor a román politikusok, nyáron, a Bálványosi Szabadegyetemen elhangzott székelyföldi autonómiával kapcsolatos nyilatkozataira érkezett vádaskodásaikra is válaszolt. „Corina Creţu (EP képviselő-szerk.megj.), aki munkatársa volt Ion Iliescu egykori államelnöknek kérte leváltásomat az EP alelnöki funkciójából. Mondja ezt egy olyan képviselőnő, akinek pártja az új kezdet hajnalán, 1990-ben, bányászokkal verette szét a békés bukaresti tüntetőket” – nyilatkozta Tőkés. Hozzátette elhatárolódik az ilyen múltú személyek kijelentéseitől.
A volt püspök kifejtette, az ellene indított „nacionalista-soviniszta lejárató kampány” része volt Titus Corlăţean, PSD-s szenátor, Mihai Voicu PNL-s szóvivő és Bogdan Diaconu, PC alelnök nyilatkozata és legnagyobb meglepetésére a PDL-s „szövetségesei” is csatlakoztak ezekhez. „Ragaszkodunk a romániai magyar közösség autonómiájához, a területi autonómiához ott, ahol a magyarság többségben van. A demokratikus európai normák szerint jogunk van az autonómiához. Nem akarunk függetlenséget, nem akarunk elszakadást, tiszteletben tartjuk Románia területi egységét” – emelte ki Tőkés.
Kifejtette, nemcsak a Székelyföldön, de ezen kívül eső részeken is támogatja az autonómiát.
„Szándékunkban áll- a román politikum beleegyezésével, kölcsönös egyezség alapján- más régiókban is bevezetni a területi autonómiát, például a Partiumban, Bihar és Szatmár megyékben, ahol relatív többségünk van” – hangsúlyozta Tőkés. Hozzátette, egy ilyen autonómia előnyös lenne a területen élő románok számára is és példaként a Spanyolországi Katalóniát hozta fel, ahová az autonómia nyomán kialakult magas életszínvonal hatására „ezer és ezer spanyol költözik.” Tőkés László azt is kifejtette, hogy levelet küldött az EP elnökének, Jerzy Buzeknek, kéri tőle támogassa a román politikusok támadásainak leállításában, mert ez „az egykori nacionál-kommunista légkör újrateremtéséhez vezet”.
Corina Creţu, PSD-s EP képviselő kedden azt állította hogy, Tőkés László EP alelnök legutóbbi, autonómia kiterjesztésére vonatkozó nyilatkozatai igazolják: okkal kérte leváltását. „Nem találhatsz ki mindenféle elképesztő autonómiát, amely nem egyéb, mint a magyarok felsőbbrendűségére alapozott etnikai alapú szeparatizmus. Európának éppen elég gondja van a növekvő idegengyűlölettel, a rasszista megnyilvánulásokkal, a kisebbségeket érintő diszkriminációval, nincs szükség egy EP alelnök «hozzájárulására»” – fejti ki Corina Creţu, egy, Mediafaxnak eljuttatott közleményben. Az EP képviselő szerint Tőkés „az elmúlt 20 évben kifejtettet folyamatos, és heves, szélsőséges, horthysta megnyilvánulásaival elveszítette minden hitelét és jogát, hogy bárkire mutogasson, vagy nacionál-kommunista, nacionál-soviniszta jelzőket aggasson.”
„Nevetséges, hogy egy országban, amelyben a kisebbségek számára ilyen demokratikus feltételeket teremtetett, éppen egy etnikumközi konfliktust gerjesztő személyiség kiabáljon ilyen hevesen. De főként nagyon aggasztó, hogy egy ilyen drámai gazdasági, szociális helyzetben a magyar közösség egyik politikai vezetője soviniszta, irredenta elveket népszerűsít, ahelyett, hogy Románia minden polgára számára megfelelő megoldásokat keresne, most a PDL–RMDSZ kormányzás sorozatos hibáinak láttán” – nyilatkozta Corina Creţu, az EP fejlesztési bizottságának alelnöke.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.