Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Magyarország és Románia történelmi jelentőségű szolidaritási megállapodást kötött a földgázellátás biztonságának megőrzéséről, amelynek nyomán minden eddiginél szorosabb lesz a kétoldalú energetikai együttműködés – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
2025. március 10., 12:332025. március 10., 12:33
A minisztérium közleménye szerint – melyet az MTI ismertet – a tárcavezető arról számolt be a román energiaügyi miniszterrel, Sebastian Ioan Burdujával lefolytatott tárgyalása után, hogy történelmi jelentőségű megállapodást írtak alá, amelynek nyomán
a jelenlegi, válságokkal teli, bizonytalan időszakban, amikor is egyértelműen felértékelődött az ellátásbiztonság fontossága.
Ez kölcsönös védettséget biztosít méltányos feltételek mellett a magyar és a román fogyasztók számára egyaránt. Ráadásul az együttműködésnek kiemelt jelentőséget ad, hogy néhány év múlva Románia lesz a régió egyetlen nettó földgázexportőre és egyben az Európai Unió legnagyobb kitermelője – tájékoztatott.
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Leszögezte, hogy az együttműködésnek jó alapot ad, hogy mindkét ország fizikai, gyakorlati kérdésként tekint az energiaellátásra az ideológiai megközelítések helyett, ahogy egyetértés van a földgáz jövőbeli szerepét illetően is.
– fűzte hozzá.
Szijjártó Péter a közös sajtótájékoztatón rámutatott, hogy Románia jelentős kitermelési kapacitásokkal rendelkezik, amelyek a jövőben még bővülni is fognak, emellett pedig regionális összevetésben is nagy tárolási kapacitása van a szomszédos országnak, amely ráadásul alternatív forrásokhoz is hozzáfér.
„Magyarországnak így fontos érdeke fűződött ahhoz, hogy a szomszédok közül Romániával minél előbb alá tudja írni ezt a gázszolidaritási megállapodást” – fogalmazott.
Kitért arra is, hogy a két ország már összekötötte a földgázvezeték-hálózatát, s a közelmúltban az interkonnektor kapacitását is megemelték, így
„A tavalyi évben összesen 1,8 milliárd köbméter forgalmazására került sor, amivel hozzájárultunk a két ország energiaellátásának biztonságához” – mondta.
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
A miniszter rámutatott, hogy az utóbbi évek eseményei nyomán Magyarország földgázellátásában a déli irány vált dominánssá, a mostani megállapodással pedig ez még meghatározóbbá válik. „Magyarország földgázellátása a jövőben is alapvetően déli irányból történik majd” – jelentette ki. Úgy vélekedett, hogy
„Ez lesz az egyetlen olyan új gázlelőhely vagy gázforrás-lehetőség, amelyik itt a régióban a diverzifikáció célját tudja szolgálni. Így természetesen érdekeltek vagyunk abban, hogy a Romániával való földgázügyi együttműködésünket kiterjesszük, és az ehhez szükséges kereskedelmi tárgyalásokat a vállalataink már folytatják is” – tudatta.
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
„És reméljük, hogy olyan kereskedelmi megállapodást tudnak kötni, amely mind üzleti, mind pénzügyi, mind energiabiztonsági szempontból mindkét ország számára előrelépést fog tudni jelenteni” – emelte ki.
„Végezetül szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy ez a történelmi jelentőségű gázszolidaritási megállapodás Magyarország és Románia között hozzájárul Magyarország energiaellátásának biztonságához és ahhoz, hogy a rezsicsökkentés eredményeit fenn tudjuk tartani” – összegzett.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
szóljon hozzá!