Elképzelhető, hogy még jó ideig velünk marad a maszk. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Miközben a koronavírus delta variánsa az egész világon terjed, a szakembereket az foglalkoztatja, hogy elérhető-e az oltás révén a COVID-19-cel szembeni nyájimmunitás – terjedelmes cikket közölt a France Presse a témában, amelyet az Agerpres hírügynökség szemlézett.
2021. augusztus 31., 18:232021. augusztus 31., 18:23
A nyájimmunitás akkor alakul ki, ha a világ lakosságának egy bizonyos százaléka oltás vagy korábbi megbetegedésből való kigyógyulás révén védettséget szerez egy kórokozó ellen, és ez már megvédi a még védtelen személyeket a fertőzéstől. Jelenleg még vita tárgya, hogy a koronavírus jóval fertőzőbb változatainak megjelenésével a nyájimmunitás megvalósítható-e a COVID-19 esetében.
„Ha az a kérdés, hogy tudjuk-e csillapítani és ellenőrzés alatt tartani a járványt kizárólag oltással, a válasz az, hogy nem” – jelentette ki az AFP-nek Mircea Sofonea epidemiológus. Szerinte a nyájimmunitás kialakulása két alaptényezőn múlik. „Az egyik a vírus fertőzőképessége, a másik a vakcinák hatékonysága a fertőzés elleni védelemben. Jelenleg ez a hatékonyság nem létezik” – fejtette ki a szakember.
Minél fertőzőbb egy vírus, annál magasabb a nyájimmunitás elérésének határa. „Elméletileg ez egy egyszerű számítás” – mondta Antoine Flahault epidemiológus.
A vírus eredeti változatának 0 és 3 közötti volt a reprodukciós rátája, vagyis egy fertőzött személy legtöbb további három további személyt fertőzhetett meg. E variáns esetében a nyájimmunitás akkor alakulhatott volna ki, ha a közösség mintegy 66 százaléka védettséget szerez – magyarázta a szakember az AFP-nek. „Ám ha a reprodukciós ráta 8, mint a delta variáns esetében, akkor a nyájimmunitás határa 90 százalékhoz közelít” – jelentette ki, hozzátéve, hogy ha az oltóanyagok száz százalékos védelmet biztosítanának a delta variánssal szemben, akkor a 90 százalékos határ elérhető lenne. De sajnos nem biztosítanak.
A kutatások kimutatták, hogy az oltások hatékonysága a delta variánssal szemben az idő elteltével csökken. Ez az egyik oka annak, hogy ősszel több ország a harmadik, „emlékeztető” adag vakcina beadatására készül az oltási kampány során.
A tudósok azt ajánlják, hogy minél több ember szerezzen védettséget oltások révén. Ha a fertőzéstől nem is véd meg százszázalékosan a vakcina, a súlyos betegséggel szemben kiváló védettséget nyújt
Fotó: Haáz Vince
„A delta variáns továbbra is fertőzni fogja a beoltott személyeket. Ez azt jelenti, hogy az oltatlanok mindegyike előbb-utóbb megfertőződik” – jelentette ki ebben hónapban a brit parlamentben Andrew Pollard, az Oxfordi Egyetem oltóanyag-fejlesztő csoportjának igazgatója.
Akárcsak más, nem endemikus fertőző betegségek esetén, mint a kanyaró vagy az influenza, a COVID-19 elleni oltások kiváló védettséget nyújtanak a súlyos megbetegedésekkel szemben. Flahault rámutatott: a tudósok azt ajánlják, hogy minél több ember szerezzen védettséget oltások révén. Nyilván előbb-utóbb mindegyik járvány véget ér.
Sofonea szerint előfordulhat, hogy a COVID-19 az idők folyamán újabb endemikus betegséggé váljon. A szakember szerint
„Amikor az AIDS-járvány idején a tudósok azt mondták, hogy óvszert kell használnunk, sokan úgy reagáltak: rendben van, egy ideig használni fogjuk” – mondta Flahault. „Végül továbbra is használják az óvszert” – tette hozzá. „Elképzelhető, hogy zárt terekben és tömegközlekedési járműveken továbbra is maszkot kell viselnünk” – jelentette ki az epidemiológus.
Az idei harmadik negyedévben 4,7 százalékkal nőtt az újonnan forgalomba helyezett személyszállító járművek száma 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert.
A 2024-es amerikai elnökválasztás, amelyet kedden tartanak, a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. Kamala Harris a demokraták jelöltje, ellenfele a 45. elnök, a republikánus Donald Trump lesz.
Maia Sandu nyerte a Moldovai Köztársaságban megszervezett vasárnapi elnökválasztást. Újrázhat az államfői székben a jelenlegi elnök.
Ma már az interneten való turkálás lehetőségével szinte mindenki él, ki az OLX-en, ki a Facebook Marketplace-en, ki Vinteden. Szakembert kérdeztünk arról, hogy az ezeken az oldalakon vásárolt ingóságok adókötelesek-e.
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 219 millió lej értékben foglaltak le hamisított termékeket Romániában a határrendészek.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a rendőrség.
Az elmúlt 24 órában több mint 560 gépkocsivezető jogosítványát vonták be a rendőrök, 48 esetben ittas vezetés miatt.
5 hozzászólás