Tömbházlakások sora. Romániában élnek együtt legtöbben szüleikkel és nagyszüleikkel
Fotó: Gálna Zoltán
A romániaiak élnek együtt legnagyobb arányban szüleikkel és nagyszüleikkel egy 15 országot vizsgáló felmérés szerint. Az is kiderült, hogy a válaszadók jelentős része úgy gondolja, a magas ingatlanárak, az alacsony bérek és a munkahelyi bizonytalanság miatt soha nem lehet saját lakása.
2018. október 20., 16:022018. október 20., 16:02
A lakások megfizethetőségét vizsgálta Európában, Ausztráliában és az Amerikai Egyesült Államokban az ING globális pénzügyi szolgáltató, a minap nyilvánosságra hozott kutatás összeállítása során 15 országban 14 725 személyt kérdeztek meg.
A válaszadók zöme szerint mindenhol rossz irányba halad az ingatlanpiac,
Bár ez az érték Romániában valamennyivel alacsonyabb, a kutatásból az is kiderül, hogy nálunk élnek együtt legtöbben szüleikkel és nagyszüleikkel.
Az ING kutatása Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Luxemburgban, Hollandiában, Lengyelországban, Romániában, Spanyolországban, Törökországban, az Egyesült Királyságban, az Amerikai Egyesült Államokban és Ausztráliában vizsgálta a lakások megfizethetőségét.
Mint kiderült,
A felmérés szerint a családi fészekből az osztrákok repülnek ki a legideálisabb ütemben, ott a megkérdezettek 13 százaléka már 18 éves kora előtt elköltözött, 61 százalékuk 18–25 éves kora között hagyta el a szülői házat, és mindössze 14 százalékuk él még mindig otthon.
Romániában ezzel szemben a válaszadók mindössze 4 százaléka költözött el 18 éves kora előtt, 45 százalékuk 18–25 éves kora között, 20 százalék 26 éves kora után repült ki, 26 százalékuk pedig még mindig a szülői házban él (ez a második legnagyobb arány ebben a tekintetben Törökország után).
Ehhez képest meglepő, hogy a megkérdezettek nálunk válaszoltak a legnagyobb arányban úgy, hogy számításaik szerint már 30 éves koruk előtt megvásárolják első ingatlanjukat, ebben a tekintetben Németország lett az utolsó mindössze 3 százalékkal. A romániai válaszadók 20 százaléka 30 és 35 éves kora között számít az első lakásvásárlásra, 9 százalékuk 35 éves kora után, és
Utóbbi arány szintén Németországban a legmagasabb, ott a válaszadók közel fele (45%) nem számít soha saját lakásra. Azok a romániaiak, akik szerint sohasem lesz saját otthonuk, legnagyobb arányban az alacsony bérekkel magyarázták véleményüket (59%), majd a magas ingatlanárakat (28%) és a munkahelyi bizonytalanságot (11%) jelölték meg a további fő okokként.
Azzal a kijelentéssel, amely szerint a szülőknek segíteniük kellene anyagilag gyermekeiket a lakásvásárlás céljából, nem minden országban értett egyet a megkérdezettek többsége. A 15 ország közül
ez az arány azonban Európában átlagosan csak 44%, Ausztráliában 23%, az Amerikai Egyesült Államokban pedig mindössze 22%.
A kutatásban arra is kíváncsiak voltak, milyen típusú lakásba költöztek először a megkérdezettek a szülői ház elhagyása után. A romániaiak 13 százaléka egyedül, 27 százalékuk a párjukkal, 5 százalékuk barátokkal, 3 százalékuk pedig idegenekkel költözött bérelt lakásba. Saját otthont 11 százalékuk vásárolt egyedül és 27 százalékuk a párjukkal. Emellett a hazai válaszadók 13 százaléka az egyéb válaszlehetőséget jelölte meg, többségük valószínűleg azokra az esetekre gondolt, amikor olyasvalakivel költöztek össze, aki saját otthonban lakott. Így nem kellett bért fizetniük, de esetükben ez nem is számít saját lakásnak.
Fotó: Farkas Tamás
A felmérésben a többgenerációs együttélést is vizsgálták, pontosabban azt, hogy milyen arányban jellemző, hogy a már felnőtt gyerekek együtt élnek szüleikkel és nagyszüleikkel. Mint a válaszokból kiderült,
A másik érdekesség, hogy szinte minden országban többen voksoltak arra, hogy ezt a lehetőséget meg sem fontolnák a lakhatásuk megoldása érdekében, mint ahányan nyitottak lennének rá. Az ingatlanpiac egyébként évről-évre egyre rosszabb irányba mozdul el a vásárlók véleménye szerint: míg 2017-ben az európaiak 45 százaléka állította, hogy a piac rossz irányba halad, idén már 55 százalékuk gondolta így. Romániában a tavalyi 35 százalék helyett idén a megkérdezettek közel fele (49%) voksolt negatívan. Azzal azonban a korábbi felmérésekhez hasonlóan ezúttal is egyetértett a megkérdezettek zöme, hogy
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
szóljon hozzá!