Évente négymillió palack pezsgőt dobott a kommunizmus éveiben a hazai és nemzetközi piacra a szilágysomlyói Silvania pezsgőgyár. A rendszerváltás óta többször is gazdát cserélt vállalat új tulajdonosa újraindítaná a gyárat, miközben egy szomszédos magyar faluban pezsgőgyárat alapítanak magyarországi vállalkozók.
2014. május 14., 11:342014. május 14., 11:34
2014. május 14., 18:292014. május 14., 18:29
Hiú ábrándnak bizonyult a kilencvenes évek reménye, hogy az egykori borászati nagyvállalat túlélheti a rendszerváltás utáni bizonytalan esztendőket. Románia második legnagyobb pezsgőgyára tíz év alatt teljesen leépült. Egy nagybányai cégnek 2004-ben eladott pezsgőgyár agóniája a privatizációval nem ért véget: az új tulajdonos a hatalmas készletek miatt vásárolta meg a gyárat, de a termelésbe nem fektetett pénzt. Miután a 3,5 kilométernyi pincelabirintusból tárolt több százezer palack vevőre talált, csődeljárást indítottak a pezsgőt legalább tíz év óta már nem termelő cég ellen.
A tavaly újra eladásra kínált, immár romos állapotban levő üzemet egy szilágysági székhelyű cég, az Universal Euro Build Kft. vásárolta meg egymillió euróért. Az új tulajdonos a pezsgőgyártás újraindítása mellett turisztikai terveket is szövöget: a Szilágysomlyóra látogatóknak megmutatnák a pincelabirintus egy részét, és lenne pezsgőkóstolás is. A gyár környékén azonban egyelőre egyetlen dolog látszik: a bejáratnál az új cég is az évtizedekkel ezelőtt palackozott pezsgő maradékát árulja, ugyanis több tízezer palack vár még eladásra a hajdani „aranykorból”.
Lesz-e újra szilágysomlyói pezsgőgyártás? Egy alkalmazott szerint mindez legalább egymillió eurós beruházás kérdése: a pincelabirintusban és a romos épületekben hátramaradt gépsorok már csak ócskavasba valók. A legnagyobb gond mégis az, hogy hiányoznak a nyersanyagforrások. A kommunizmus éveiben tucatnyi szilágysági termelőszövetkezet és állami mezőgazdasági vállalat szállította a szőlőt Szilágysomlyóra, ma viszont csak távolabbi borvidékekről lehetne beszerezni a pezsgőgyártáshoz szükséges szőlőmennyiséget.
A teljes riport az Erdélyi Napló május 15-én megjelenő lapszámában olvasható.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!