Bizonyos tényezők – többnyire alapbetegségek – akár négyszeres kockázatot is jelenthetnek. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Majdnem 12 ezer koronavírusos beteg esetét tanulmányozva vizsgálta meg az elhalálozás kockázatát leginkább megnövelő tényezőket az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja. A tájékoztató jellegű esettanulmány a férfiak és a nők esetében más-más rizikófaktorokat határoz meg nagy kockázati tényezőként.
2020. június 20., 21:532020. június 20., 21:53
A június első felében elvégzett, tájékoztató jellegű elemzés elkészítésekor 11 790, igazolt koronavírus-eset kórlapadatait – kiegészítve a kórházak, a közegészségügyi igazgatóságok adataival – vizsgálták meg. Az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja május 23-án kezdte el az adatfeldolgozást, az említett esetszám akkor az országos adatbázisban szereplő igazolt eseteknek a 66 százalékát tette ki. A megvizsgált, koronavírussal összefüggő halálesetek száma 842 volt, ez akkor az összes haláleset 72 százalékát jelentette. Az elhalálozás kockázatát növelő tényezők esetében logisztikus regressziószámítást alkalmaztak, amellyel mérhető az adott kockázati tényező és az elhalálozás közti összefüggés erőssége.
Az elemzés megállapította, hogy
Egyébként az esélyhányados a szív-érrendszeri megbetegedések esetében a legmagasabb, összevetve a többi kockázati tényezővel, sorrendben: a krónikus vesebetegségekkel (2,69), cukorbetegséggel (2,29), rákkal (2,18), a krónikus tüdőbetegségekkel (1,98) és krónikus májbetegségekkel (1,90).
így hetedik kockázati tényezőként, 1,57-szeres esélyhányadossal ez is felkerült a listára. Utolsó helyen az idegrendszeri és neuromuszkuláris (ideg- és izomrendszeri) betegségek (1,50). A sorrend akkor sem változott, amikor a rákos megbetegedések jelentette kockázatot más immunhiányos megbetegedésekével – például a kóros elhízáséval – együtt vizsgálták.
A közel 12 ezer megvizsgált koronavírus-esetből 6526-ot tett ki a nők kórlapjainak a száma. A kórlapadatokat elemezve a statisztika készítői arra a megállapításra jutottak, hogy a krónikus vesebetegségben szenvedő nők esetében 4,38-szor nagyobb a koronavírus-fertőzés halálos kimenetelű lefolyásának a kockázata, mint a vesebetegségben nem szenvedők esetében. A nők esetében a második legnagyobb kockázati tényező a szív-érrendszeri megbetegedés (2,70), a harmadik pedig a cukorbetegség (2,46).
A tájékoztató jellegű elemzés eredménye szerint a férfiak esetében a rákos megbetegedések és/vagy más kóros immunhiányos állapot jelenti a legnagyobb kockázati tényezőt koronavírus-fertőzés esetén, a hasonló alapbetegségben nem szenvedő koronavírusos betegekhez képest 3,25-szörös az elhalálozás kockázata. A kockázati tényezők sorában a második helyen állnak a szív-érrendszeri megbetegedések 3,04-szeres esélyhányadossal, amit a cukorbetegség (2,20), a krónikus tüdőbetegségek (2,14), a krónikus májbetegségek (2,02), a krónikus vesebetegségek (1,91) és az idegrendszeri, illetve neuromuszkuláris betegségek követnek (1,50).
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!