Bizonyos tényezők – többnyire alapbetegségek – akár négyszeres kockázatot is jelenthetnek. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Majdnem 12 ezer koronavírusos beteg esetét tanulmányozva vizsgálta meg az elhalálozás kockázatát leginkább megnövelő tényezőket az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja. A tájékoztató jellegű esettanulmány a férfiak és a nők esetében más-más rizikófaktorokat határoz meg nagy kockázati tényezőként.
2020. június 20., 21:532020. június 20., 21:53
A június első felében elvégzett, tájékoztató jellegű elemzés elkészítésekor 11 790, igazolt koronavírus-eset kórlapadatait – kiegészítve a kórházak, a közegészségügyi igazgatóságok adataival – vizsgálták meg. Az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja május 23-án kezdte el az adatfeldolgozást, az említett esetszám akkor az országos adatbázisban szereplő igazolt eseteknek a 66 százalékát tette ki. A megvizsgált, koronavírussal összefüggő halálesetek száma 842 volt, ez akkor az összes haláleset 72 százalékát jelentette. Az elhalálozás kockázatát növelő tényezők esetében logisztikus regressziószámítást alkalmaztak, amellyel mérhető az adott kockázati tényező és az elhalálozás közti összefüggés erőssége.
Az elemzés megállapította, hogy
Egyébként az esélyhányados a szív-érrendszeri megbetegedések esetében a legmagasabb, összevetve a többi kockázati tényezővel, sorrendben: a krónikus vesebetegségekkel (2,69), cukorbetegséggel (2,29), rákkal (2,18), a krónikus tüdőbetegségekkel (1,98) és krónikus májbetegségekkel (1,90).
így hetedik kockázati tényezőként, 1,57-szeres esélyhányadossal ez is felkerült a listára. Utolsó helyen az idegrendszeri és neuromuszkuláris (ideg- és izomrendszeri) betegségek (1,50). A sorrend akkor sem változott, amikor a rákos megbetegedések jelentette kockázatot más immunhiányos megbetegedésekével – például a kóros elhízáséval – együtt vizsgálták.
A közel 12 ezer megvizsgált koronavírus-esetből 6526-ot tett ki a nők kórlapjainak a száma. A kórlapadatokat elemezve a statisztika készítői arra a megállapításra jutottak, hogy a krónikus vesebetegségben szenvedő nők esetében 4,38-szor nagyobb a koronavírus-fertőzés halálos kimenetelű lefolyásának a kockázata, mint a vesebetegségben nem szenvedők esetében. A nők esetében a második legnagyobb kockázati tényező a szív-érrendszeri megbetegedés (2,70), a harmadik pedig a cukorbetegség (2,46).
A tájékoztató jellegű elemzés eredménye szerint a férfiak esetében a rákos megbetegedések és/vagy más kóros immunhiányos állapot jelenti a legnagyobb kockázati tényezőt koronavírus-fertőzés esetén, a hasonló alapbetegségben nem szenvedő koronavírusos betegekhez képest 3,25-szörös az elhalálozás kockázata. A kockázati tényezők sorában a második helyen állnak a szív-érrendszeri megbetegedések 3,04-szeres esélyhányadossal, amit a cukorbetegség (2,20), a krónikus tüdőbetegségek (2,14), a krónikus májbetegségek (2,02), a krónikus vesebetegségek (1,91) és az idegrendszeri, illetve neuromuszkuláris betegségek követnek (1,50).
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!