A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának épülete. Jó uton halad a felsőoktatási intézmény
Fotó: Gecse Noémi
Nemzetközi kutatóintézetek által végzett, romániai egyetemeket is felvonultató rangsorokban előkelő helyet foglal el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE).
2018. július 12., 11:372018. július 12., 11:37
Érdekesség, hogy mindkét összesítésben a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) előtt végzett a magyar állam által támogatott, mindössze 17 éves múltú erdélyi felsőoktatási intézmény.
Az uniRank és a Webometrics olyan nemzetközi egyetemi rangsorok, amelyet független kutatóintézetek állítanak össze és publikálnak, és amelyek több ország mellett a romániai egyetemeket is listázzák. Előbbinél a Sapientia EMTE 80-ból a 24. helyen, míg utóbbinál 103-ból a 34. helyet végzett.
második a Bukaresti Tudományegyetem, illetve a Bukaresti Műszaki Egyetem, harmadik pedig a jászvásári Alexandru Ioan Cuza felsőoktatási intézmény. Érdekesség, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem az uniRank felmérése szerint a 31., a Webometrics összesítéseben pedig a 41. helyet foglalja el. A rangsorok egyébként elérhetők ezen (Webometrics) és ezen (uniRank) a linken.
Mara Gyöngyvér, a Sapientia EMTE rektorhelyettese lapunknak elmondta, a kutatóintézetek által vizsgált
azaz az oktatóknak és hallgatóknak milyen minőségű publikációik vannak, azok mely lapokban jelentek meg, illetve milyen hatással voltak a tudományos életre. További szempontok például a felsőoktatási intézmény oktatói létszáma a hallgatói arányhoz viszonyítva, az oktatás minősége, a képzési kínálat, a hallgatók által elért eredmények, illetve a lediplomázott diákok munkaerőpiacon való elhelyezkedése.
A rektorhelyettes szerint az elért helyezések bizonyítják, hogy minőségi oktatás zajlik az erdélyi felsőoktatási intézmény három karán, s még inkább hozzáad az érdemhez, hogy a mindössze 17 éves múlttal rendelkező egyetem sok nagyobb múltú felsőoktatási intézményt utasított maga mögé.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás