Mircea Geoană egy marosvásárhelyi katonai eseményen
Fotó: Haáz Vince
Plagizálással gyanúsította meg egy bukaresti publicista az idei államfőválasztás megnyerésére esélyesnek tartott Mircea Geoanăt, a NATO főtitkárhelyettesét.
2024. július 01., 15:082024. július 01., 15:08
Emilia Șercan a PressOne.ro portálon hétfőn közölt terjedelmes írásában, amit az MTI is szemlézett, azt állítja: Geoană 2005-ben megvédett, 279 oldalas, Románia euroatlanti integrációjának gazdasági perspektíváit boncolgató doktori disszertációjában legalább 78 oldalnyi szöveg más szerzők munkáinak szó szerinti, hivatkozás nélküli fordítása.
A Bukaresti Tudományegyetem újságíró karán oktató, plágiumleleplezésekre szakosodott oknyomozó újságíró szerint a NATO főtitkár-helyettese, aki 2005-ben a Szociáldemokrata Párt (PSD) néhány hónapja megválasztott elnöke, Románia szenátora volt,
anélkül, hogy a forrást legalább a felhasznált források listáján feltüntette volna.
Șercan szerint 12 év doktori tanulmányok után Mircea Geoană a dolgozat mindössze 1,4 százalékába tömörítette mondanivalóját az általa választott euroatlanti integrációs témával kapcsolatban, amelyről egyébként Románia korábbi washingtoni nagyköveteként, majd az ország külügyminisztereként feltehetően értékes, közvetlen tapasztalatokkal is rendelkezett.
Ehelyett oldalak tucatjait szentelte az amerikai gazdaság evolúciójának, az amerikai jegybank monetáris politikájának, a szabad versenyt veszélyeztető vállalati összeolvadásoknak és a New York-i tőzsdén tapasztalható jelenségeknek.
A PressOne szembesítette Mircea Geoanăt a bizonyítékokkal, aki a lap szerint tagadta, hogy plagizált volna, és
Geoană nem jelentette be hivatalosan, hogy indul az idei államelnök-választáson, a központi média tavaly óta megszaporodott médiaszerepléseiből, az ország jövőjével kapcsolatos politikai nyilatkozataiból következtetett erre. Az utóbbi hónapokban különböző cégek által végzett közvélemény-kutatások szerint a PSD-ből kizárt volt külügyminiszternek
Az Inscop közvéleménykutató májusi felmérése szerint Geoana a voksok 61 százalékát szerezné meg, ha az elnökválasztás második fordulójában a PSD-t ma vezető Marcel Ciolacu miniszterelnökkel kerülne szembe.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!